banner banner banner banner

Подвійні стандарти Орбана: Чому мігранти з Сирії – зло, а з України – порятунок?

Угорський прем’єр Віктор Орбан – чи не найзапекліший противник мігрантів з Близького Сходу в ЄС. Та коли в його країні виникла потреба у робочій силі, саме мігрантів він і вирішив використати. Щоправда, інших, українських.

Подвійні стандарти Орбана: Чому мігранти з Сирії – зло, а з України – порятунок?
Фото з відкритих джерел

Святослав Богданов

Аналітична Група ГО «Міжнародний Рух «Східна Європа»

Угорський прем’єр Віктор Орбан – чи не найзапекліший противник мігрантів з Близького Сходу в ЄС. Та коли в його країні виникла потреба у робочій силі, саме мігрантів він і вирішив використати. Щоправда, інших, українських.

Негативне ставлення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до біженців з Близького Сходу – вже загальновідомий факт. Після того, як мігранти, переважно сирійці, заполонили Європу в 2015-му, Орбан відмовився виконувати квоти Євросоюзу на розміщення біженців у своїй державі, а на півдні країни збудував стіну на кордоні, щоб стримати їхній потік. Попри засудження Брюсселем такої позиції угорський уряд продовжує стояти на своєму. Однак пізніше з’ясувалося, що нелюбов до мігрантів не поширюється на заробітчан із сусідніх держав, основною з яких є Україна.

В останні роки порівняно невелика за кількістю населення Угорщина (близько 10 млн мешканців) почала переживати демографічну кризу. Багато працездатних угорців самі обирають шлях трудової міграції і переїжджають до економічно розвиненіших країн ЄС (Велика Британія, Німеччина). Зрозумівши, що така тенденція призводить до економічного спаду в державі, Орбан ухвалює рішення залучити до роботи в Угорщині заробітчан із країн-сусідок, передусім з України.

Новини за темою

Проте для цього знадобилося вирішити низку проблем. Ще декілька років тому середня заробітна плата в Угорщині складала усього 400 євро, в Чехії – 700, а в Польщі – взагалі 750. Усвідомлюючи, що у боротьбі за українського заробітчанина доведеться конкурувати саме з двома останніми, угорський уряд першочергово взявся за це питання. Для підвищення зарплатні в країну почали активно залучатися іноземні інвестиції, спрямовані на створення нових робочих місць. Daimler, BMW та декілька десятків інших підприємств інвестували мільярди євро у створення нових і розширення існуючих потужностей в Угорщині. Це своєю чергою призвело до конкуренції за людський робочий ресурс і спонукало роботодавців не лише підвищувати зарплатню, але й впроваджувати купу інших бонусів, щоб заманити робітників саме на свій завод. Платня в середньому від 200 тисяч форинтів (20 тис. грн, тут і надалі – 10 Ft = 1 грн), безкоштовне проживання, талони чи гроші на харчування, регулярні поїздки додому за кошт роботодавця. А ще з отриманням Україною безвізу угорські наймачі взялися офіційно працевлаштовувати заробітчан безпосередньо під час їхнього перебування в країні. І це лише ключові умови, що пропонуються роботодавцями.

Характерно, що останні не надають корінним угорцям жодних привілеїв, як це буває в інших країнах Європи. Навпаки, в питанні працевлаштування окремі наймачі віддають перевагу українським заробітчанам, адже ті переважно працюють сумлінніше, готові до понаднормових годин, а захисту своїх трудових прав практично не вимагають. Жодної участі в профспілках, колективних договорах і подібному. А якщо згадати, що житло їм оплачують роботодавці чи посередницькі фірми і витрати на харчування частково компенсуються, то виходить, що для місцевого населення умови праці є більш невигідними. Адже з них ніхто не знімав обов’язку сплачувати за оренду житла чи принаймні комунальні платежі. А заробляють вони на якихось 20 тис. форинтів більше за іноземних робітників. Багато угорців виходили з ситуації, також проживаючи в гуртожитках від компаній. Однак, за словами самих заробітчан, віднедавна деякі підприємства почали виселяти працівників-угорців з таких гуртожитків для звільнення місця під трудових мігрантів. Інформація не афішується, а для згладжування ситуації місцевим пропонують тимчасову грошову компенсацію для оренди житла. Щоправда, її розміри коливатимуться в районі 100 тис. форинтів, що виплачуватимуться рівними частинами протягом 6 місяців. А це нищівно мало у порівнянні з цінами на оренду.

Безумовно, усе це не тішить самих угорців. Особливо, тих, що реально втратили роботу чи робоче житло через пріоритетність заробітчан, як, наприклад, на заводі Flex у м. Шарвар. Поки що відносини між угорськими та українськими робітниками, за словами останніх, є нормальними. Але невідомо, як може обернутися ситуація, якщо витіснення українцями місцевих на підприємствах продовжуватиметься й надалі.

В угорських ЗМІ з’являлися повідомлення про те, що Орбан прагне залучити в Угорщину близько 100 тис. трудових мігрантів. Реальна картина – далека від цих цифр, однак тенденція до зростання є. За даними Євростату, лише за 2017 рік наплив українців в Угорщину склав більш ніж 70%, або 5,6 тис. осіб. І це найвищий показник серед мігрантів з усіх інших країн.

112.ua

З них майже 7,7 тис. осіб вказали метою приїзду – працевлаштування. І це також найбільша група з-поміж 17,7 тис. офіційних трудових мігрантів в країні.

Новини за темою

Важливо розуміти, що розраховуючи на українських заробітчан, угорський уряд робить ставку не на етнічних угорців Закарпаття, а якраз навпаки, на решту українців. Вікторові Орбану та його партії "Фідес" вкрай важливо зберегти присутність т. зв. "закордонних угорців" у Закарпатській області через низку як внутрішньо-, так і зовнішньополітичних вигод. По-перше, саме етнічні угорці, у т. ч. громадяни України, внесли значний вклад у перемогу "Фідесу" на минулорічних парламентських виборах в Угорщині. 3а найскромнішими підрахунками, у них взяли участь понад 30 тисяч мешканців Закарпаття. Тобто майже 2,5% усіх жителів регіону, чи 25% "закордонних угорців" області. По-друге, угорська влада проводить політику фінансової та суспільної підтримки останніх. Вигідні кредити за "планом Егана", дотації вчителям і лікарям, відкриття університетів, спрощена процедура натуралізації в угорця і багато іншого. А ще, прикриваючись законодавчо закріпленою в Угорщині політикою єдності нації, Орбан розпочав конфлікт з Україною через буцімто утиски мовних прав угорської нацменшини. Дійшло до того, що демонстрація турботи до неї переросла у блокування українських прагнень до вступу в ЄС і НАТО. Все це "Фідес" робить з чіткою метою – стримати "закордонних угорців" Закарпаття від еміграції та і надалі використовувати їх для власних зовнішньополітичних ігор.

Про те, що Орбан не зацікавлений у трудовій міграції угорців Закарпаття, говорить також впровадження ним безкоштовних мовних курсів угорської на території регіону. Нацменшині вони ні до чого, адже мову вони й так знають змалку. Натомість роботодавці в самій Угорщині більше не вимагають обов’язкового знання мови для прийому на роботу іноземців. Вони просто доплачують 30 тис. форинтів тим працівникам, що знають і українську, і угорську, щоб вони за потреби виступали перекладачами. Рекламна кампанія працевлаштування в Угорщині, запущена за державний кошт, також мала широку географію. Окрім Ужгорода, вона поширювалася на Київ, Харків, Львів, Одесу і Кривий Ріг.

І якщо вже відверто, якби "закордонні угорці" Закарпаття мали бажання поїхати на заробітки в Європу, вони б навряд обрали для цього Угорщину. Більшість з них мають подвійне громадянство, і з угорським паспортом в кишені їм відкритий шлях у будь-яку країну Євросоюзу.

Таким чином, українські заробітчани їдуть до Угорщини без знання мови та культури, навіть не підозрюючи, що, можливо, претендують на місце когось із місцевих. Натомість останні чудово це розуміють. А жорстка антиукраїнська риторика "Фідесу" в місцевих ЗМІ може додати дров у багаття і призвести до конфліктів між "нашими" і "вашими". І тут виникає питання до угорської влади. Якщо ви розраховуєте на українських заробітчан заради порятунку власної економіки, то, можливо, не варто загострювати дипломатичний скандал з Києвом і блокувати наші євроатлантичні прагнення? Принаймні для того, щоб не демонізувати українців в очах угорських громадян, що працюють з ними пліч-о-пліч.

Святослав Богданов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>