banner banner banner banner

Податкова реформа Яресько: Необхідна жорсткість заради майбутнього України

Реформи Наталії Яресько покликані створити в Україні європейські методи сплати податків, щоб бізнесмени були стимульовані якомога більше заробляти, впроваджувати нові види виробництва і продукції, розширювати свій бізнес і наймати на роботу нових людей

Податкова реформа Яресько: Необхідна жорсткість заради майбутнього України
Фото з відкритих джерел

Реформи Наталії Яресько покликані створити в Україні європейські методи сплати податків, щоб бізнесмени були стимульовані якомога більше заробляти, впроваджувати нові види виробництва і продукції, розширювати свій бізнес і наймати на роботу нових людей

Підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов'язання реформувати українське податкове законодавство згідно з директивами ЄС. Для виконання цієї вимоги ЄС виділив Україні близько 2 млрд євро, які, щоправда, були більшою мірою використані на закупівлю природного газу в ЄС, але все ж Європа вимагає реформ за свої гроші. І одна з реформ це податкова реформа, яку зараз хоче провести Наталія Яресько, запропонувавши парламенту свій варіант.

Для більшості спостерігачів зі сторони може здатися, що податкова реформа Наталії Яресько виглядає жорсткою і навіть жорстокою щодо чинного бізнесу, але це не так. Доводиться такими жорсткими методами проводити реформи, щоб радикально змінити економіку України і дати їй пульс на розвиток у майбутньому. Без цих жорстких реформ сьогодні не буде європейського майбутнього України завтра. Якщо країна хоче в майбутньому стати повноправним членом асоціації з ЄС, вона зобов'язана піти на ці непопулярні, як може здатися деяким, заходи, щоб потім мати можливість працювати так, як це прийнято в ЄС.

Новини за темою

У далекому 1999 р. президент України Леонід Кучма своїм указом дозволив спрощену систему оподаткування. У той час це був багато в чому необхідний захід, позаяк тоді була криза 1998 р., яку спровокувала Росія. В Україні багато підприємств не працювали, різко зросла кількість безробітних, і взагалі, українці мали великі проблеми і з роботою, і з зарплатою. Тому спрощена система оподаткування тоді дозволила великій кількості українців зайнятися своїм бізнесом. Це, як правило, була торгівля. Та й зараз загальна кількість осіб, які працюють за спрощеною системою оподаткування, - понад 1,2 млн платників податків, але з них 72% - спрощенці, які працюють на базарах або пов'язані з торгівлею.

В ЄС немає спрощеної системи оподаткування, як це існує в Україні. Тому Україна зобов'язана її ліквідувати або, точніше, реформувати відповідно до вимог директив ЄС. Це дійсно може сприйматися неоднозначно, тому про необхідність реформувати систему спрощеного оподаткування говорили багато, але тільки Наталя Яресько на це зважилася і зробила дійсно революційні реформи щодо спрощеної системи оподаткування, щоб зробити її, як в ЄС.

ЄС і МВФ звинувачують українську владу в тому, що чинна спрощена система оподаткування не стільки допомагає розвивати економіку України, як часто використовується для ухилення від сплати податків. У цьому є частка правди. Згідно з даними Мінфіну за 2014 р., податкове навантаження на представників спрощеної системи оподаткування було значно нижче, ніж у бізнесу, який працював на загальній системі оподаткування. Згідно з розрахунками Мінфіну за 2014 р., спрощенці І групи мали податкове навантаження 2,8%, II групи – 1,01%, а III групи – 4,33%. Не дивно, що дуже багато бізнес-структур використовували спрощенців для оптимізації своїх податків. Як результат, наприклад, спрощенці II групи за 2014 р. показали річний валовий дохід 152 млрд грн, а сплатили податків лише 1,5 млрд грн.

Новини за темою

Реформа Наталії Яресько відповідає практиці роботи спрощенців в ЄС. Залишаються на єдиному податку тільки особи, які не використовують найману силу і працюють у торгівлі та сфері послуг. Вони будуть віднесені до групи "А". І за умови, що їхній дохід за рік не перевищуватиме 300 тис. грн, вони будуть звільнені від сплати ПДВ. Але вони будуть зобов'язані з 1 січня 2017 р. обов'язково встановити касові апарати, щоб можна було точно знати, скільки вони заробляють. Це стосується і приватних підприємців, які працюють на базарі. Фактично українські дрібні підприємці будуть працювати так само, як власники невеликих кафе і перукарень в Англії або Італії. Їм дається право сплачувати єдиний податок. При цьому розмір цього податку не може бути менше 20% мінімальної заробітної плати. Крім цього, вони будуть зобов'язані платити 20% від мінімального розміру ЄСВ, щоб у майбутньому вони могли отримати пенсію від держави.

Що стосується всіх інших, то тут пропонується застосувати європейський метод. Якщо підприємець наймає не більше 10 осіб і його річний оборот не перевищує 2 млн грн, це буде група "В". Вони будуть звільнені від необхідності реєструватися платниками ПДВ і сплачувати ПДВ. Але в цьому разі підприємці, що входять до групи "В", будуть зобов'язані платити податок з чистого доходу, який розраховується як різниця між валовими доходами і витратами. Ставка податку за підприємцям групи "В" буде така ж, як і для фізосіб, що сплачується із заробітної плати. Пропонується поставити працюючих осіб і фізичних осіб, що займаються бізнесом, у рівні умови. У цьому випадку не буде можливості використовувати спрощену систему для ухилення від сплати податків. Але підприємець отримає можливість користуватися всіма пільгами у сплаті податків зі свого бізнесу, як звичайна фізособа.

Новини за темою

Наприклад, якщо його чистий дохід на місяць менше однієї мінімальної заробітної плати, то він взагалі не платитиме податку. Якщо ж сума чистого доходу більше мінімальної заробітної плати, то у цьому випадку підприємець сплатить 20% із суми доходу. При цьому від підприємців групи "В" потрібно, щоб вони з 1 січня 2016 р. в обов'язковому порядку мали касовий апарат для обліку доходів. І він має право віднімати витрати, підтверджені документально. Якщо підприємець не хоче вести облік витрат, він матиме можливість розрахувати чистий дохід за коефіцієнтами. У цьому випадку від суми фактично отриманого валового доходу буде відніматися дохід, помножений на спеціальний коефіцієнт. Наприклад, на 2016 р. цей коефіцієнт 0,8. У майбутньому він буде зменшуватися, і в 2019 р. він складе 0,4. Таким чином, приватний підприємець зможе за спрощеною системою розраховувати свій прибуток і сплачувати податки.

Для працівників, пов'язаних із сільським господарством, буде ще група "С", і вони будуть платити земельний податок.

При цьому за спрощеною системою буде заборонено працювати юрособам, як це прийнято в ЄС. Згідно з розрахунками Мінфіну, за рахунок податкової реформи на 167 тис. збільшиться кількість платників податків на загальних підставах за рахунок зменшення частки спрощенців.

Мінфін дуже сподівається, що запропоновану ним реформу гідно оцінить український бізнес. Згідно з розрахунками Мінфіну, це зменшить обсяги "тіньової економіки", збільшить щонайменше на 16-20% доходи держбюджету і, найголовніше, створить рівні умови для бізнесу. Тепер підприємці зможуть вільніше працювати на ринку, не буде необхідності зайвого обліку, зменшиться кількість різних перевірок та звітності. Якщо ж підприємець захоче, він зможе в будь-який момент перейти на загальну систему оподаткування.

Новини за темою

Реформи Наталії Яресько покликані створити в Україні європейські методи сплати податків, щоб бізнесмени були стимульовані якомога більше заробляти, впроваджувати нові види виробництва і продукції, розширювати свій бізнес і наймати на роботу нових людей. Це дійсно наблизить Україну до ЄС і дозволить українському бізнесу відчути себе європейським і зрозуміти всі вигоди і переваги оподаткування по-європейськи. Бо існуюча зараз система спрощеного оподаткування це, швидше, спроба створити офшор всередині України, і він явно негативно впливає на уми і бажання українського бізнесу. У новій податковій реформі з цим буде покінчено.

Олександр Охрименко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>