banner banner banner

Півтора мільярда кубів газу "втрачається" в трубі. Але це не проблема, адже щедрі українці за все заплатять

Півтора мільярда кубів газу "втрачається" в трубі. Але це не проблема, адже щедрі українці за все заплатять
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Якщо похмурим зимовим ввечері ви, прогулюючись Києвом, випадково зупинитеся під вікнами державної компанії з видобутку газу, згадайте, що цього краще не робити. Адже вечорами з вікон офісу цієї загадкової структури випадають гроші, причому у вигляді тяжких банківських блоків. Не бурулька, але може травмувати. Якщо не голову, то психіку напевно. У грудні минулого року "дощ з грошей" ішов під вікнами "Укргазвидобування" під час обшуку, проведеного співробітниками Генеральної прокуратури. Це в США дотепер популярна хвацька пісенька It’s Raining Men. У нас слово "чоловіки" можна сміливо замінити на "бабло"…

Доля газу власного видобутку для кожного жителя країни не є відстороненою темою. Практично кожен з нас або купує газ для обігріву будинку чи приготування їжі, або оплачує похідні послуги у вигляді опалення та гарячої води. У попередні роки при всій недосконалості тарифної системи кожен громадянин міг на собі відчути дію хоча б однієї статті Конституції – природні ресурси належать народу, а якщо в країні є газ власного видобутку, то і він має реалізовуватися за справедливими цінами, які передбачають виконання двох базових умов. Перше: витрати на видобуток газу повинні бути економічно обґрунтованими. Друге: норма прибутку має відповідати середньому рівню економіки загалом. Все інше від лукавого, тобто породжене зловживанням природним монопольним становищем і має негайно припинятися уповноваженими регуляторами й антимонопольними органами. Звучить красиво, але в реаліях України на практиці виходить жахливо. На думку "реформаторів", низькі ціни на газ для населення є джерелом корупції і мільярдних зловживань. Але замість того щоб боротися з корупціонерами, влада вирішила знищити саме "гніздо" корупції", тобто обрушити важку тарифну долоню на населення, яке сном і духом не знає і яке зрештою виявилося головним винуватцем торжества, що цілком "логічно".

Але жодна економічна теорія ще не придумала методу, за допомогою якого можна змусити споживача купувати товар за ціною, яка щонайменше втричі перевищує собівартість і в півтора – реально обґрунтований рівень. Навіть якщо підігрівати цей процес субсидіями. Як наслідок,рівень заборгованості населення за послуги ЖКГ наблизився до 55 млрд грн та вже порівнянний з показником річного дефіциту державного бюджету і майже перевищує розмір самих субсидій, виділених на 2019 рік. 

112.ua

У структурі боргів перше місце посідають саме платежі за газ: 26,4 млрд грн, або на 48%, потім гаряче водопостачання та опалення (16,7 млрд грн і 30% відповідно), електроенергія (4,8 млрд грн, або 9%), утримання прибудинкових територій багатоквартирних будинків (4 млрд грн, або 7%), холодне водопостачання і водовідведення (3,1 млрд грн, або 6%).

Рівень оплат комунальних рахунків загалом по країні склав у грудні 2018-го 58,3%, що й не дивно, адже на одного власника особового рахунку в Україні в цей період припало 2,293 тис. грн.

Новини за темою

Серед регіонів за рівнем боргів виділяється Київ (3,6 млрд грн заборгованість за опалення та ГВП), Харківська область (2,73 млрд грн – опалення і ГВП та 2,83 млрд грн – га газ), Дніпропетровська область (2,4 млрд і 2,64 млрд грн відповідно).

Але рівень цієї заборгованості - лише етап "великого шляху". Згідно з меморандумом з МВФ, на січень 2020-го уряд взяв на себе зобов'язання повністю відмовитися від цінового регулювання газу, що поставляється соціальним групам споживачів, і до травня наступного року – довести цей показник до рівня так званого імпортного паритету, тобто до величини поточних котирувань у німецькому хабі, плюс витрати на транспортування газу в Україну, вхід у систему, податки і збори. Нині це приблизно 11 грн за куб. м, а з урахуванням девальвації гривні буде ще більше. Загалом найближчим часом громадяни України цілком зможуть відчути себе європейцями – газ для них подорожчає до 400 євро. Наскільки зросте при цьому сума заборгованості, питання радше риторичне.

Бідні жителі США так і не дізналися, що з корупцією треба боротися за допомогою "імпортного паритету". Саме тому газ на Henry Hub коштує приблизно 100 дол. за тисячу кубів… Багато хто, звісно, зможе заперечити, що США виконали приголомшливу роботу і з країни нетто-імпортера перетворилися на нетто-експортера енергоресурсів. От тільки цього результату американці досягли завдяки правильній податковій політиці щодо створення податкових пільг у системі видобутку сланцевої нафти, а також завдяки конкуренції в системі видобутку вуглеводнів, де до 30% ринку належить малим і середнім компаніям. Зростання видобутку нафти і газу в США є похідною якісного підприємницького середовища та рівних ринкових правил в обгортці ефективної антимонопольної політики держави.

А як в Україні з цими вихідними факторами зростання? Та поки що ніяк. Ринок видобутку газу поділено між кількома великими операторами. Домінує "Укргазвидобування", що належить державі, тобто, за задумом, всім нам. На другому місці - ДТЕК з 39% приватного ринку видобутку. На третьому – "Бурисма" з 22%. Іншу частину газового "пирога" поділено між десятком дрібних операторів. Системні міжнародні гравці на наш ринок так і не прийшли.

Новини за темою

На сьогодні Україна є нетто-імпортером енергоресурсів і частково залежить від міжнародних цін на газ. Власний видобуток забезпечує дві третини від потреб. Для задоволення попиту ПСО-споживачів, переважно населення, НАКу доводиться імпортувати за ринковими цінами 3,7 млрд куб. м газу. Здавалося, підвищення цін на газ для простих українців є неминучим. Але це лише при "збільшеному" розгляді. Забезпечуючи дві третини потреб власним енергоресурсом та отримуючи 3 млрд дол. за транзит, можна за допомогою ринкових механізмів для створення в Україні східноєвропейського хаба повністю збалансувати фінансовий потік і створити моделі справедливих цін на газ як для промисловості, так і для населення. І ці ціни, враховуючи наш потенціал з видобутку, транзиту і зберігання газу, апріорі мають бути нижче, ніж у Польщі. Але для населення "лафа" закінчиться вже наступного року, коли ціна на газ вийде на рівень "імпортного паритету", про який всі чули, але ніхто "не бачив".

Але навіть тотальне пограбування простих українців, коли ціни на газ і тарифи перетворюються на новий вид гібридного оподаткування, не допоможе Україні збільшити власний видобуток, що й показав фактичний зрив розпіареної програми 20/20, яка передбачала, що до 2020 року "Укргазвидобування" вийде на рівень 20 млрд куб. м газу на рік.

Не допомогло навіть нарощування обсягів закупівель у системі "Укргазвидобування" з 300 млн дол. до 90 млрд грн: а хура й нині там. Хоча ніхто не зможе сказати, що нічого не робиться. Як кажуть: "Бог дав, Бог взяв. А ти доведи, що не Бог".

112.ua

У порівнянні з 2014 роком обсяг видобутку в Україні (в системі "Укргазвидобування") виріс з 15,12 млрд куб. м аж до 15,49 млрд куб. м. Зростання на межі статистичної похибки. При цьому дивує показник закачування газу в ГТС: порівняно з 2014 роком, цей показник впав з 14,51 млрд куб. м до 13,99 млрд. А це вже серйозно. Адже всіх нас цікавить не скільки "Укргазвидобування" "підняло" газу, а скільки його потрапило в "трубу". Адже так можна протягом найближчих років і програму "20/20" випадково "виконати", за одним ходом списавши 4,5 млрд куб. м на технологічні втрати.

112.ua

Так, саме у "втрати" і пішов наш газ, який нібито "приріс" за 2014-2017 рр. Динаміка цього показника, не до видобутку міра, просто злетіла за останні роки: зростання з 0,47 до 1,42 млрд куб. м, або майже на один мільярд кубів. Виходить, газ на приблизну суму 8,5 млрд грн пішов на якісь загадкові "технології".

І що ж у цій ситуації пропонує нам "Укргазвидобування"? Відомо що: підвищити ціну на газ для населення.

112.ua

Якщо взяти за основу умовний імпортний паритет у розмірі 10,65 грн/куб. м, то ціна без ПДВ і зборів складе понад 8,5 грн. На думку "Укргазвидобування", 5,95 гривень піде на платежі в бюджет, переважно у вигляді дивідендів. Ну а 2,1 гривні на кубі газу дозволить здійснювати інвестиції у видобуток для заміщення величини виснаження свердловин (приблизно мінус 1,2 млрд куб. м на рік). Тут математика стає зовсім цікавою: враховуючи параметри видобутку, трохи більш ніж один мільярд "відшкодованого" газу вийде для нас усіх у 32,5 млрд грн, або в більш ніж один мільярд євро на рік. За ці гроші можна купити приблизно в 2,5-3 рази більше імпортного енергоносія. Це ж яка собівартість видобутку закладається в майбутню цінову модель? Майже на рівні видобутку "газу" з міжгалактичних газових бульбашок.

Звісно, багато хто почне говорити, що коли йдеться про честь сім'ї або енергонезалежність країни, торги не доречні. Схожі за рентабельністю проекти у нас вже намагалися запустити в Карпатах, добуваючи золото на державних підприємствах за собівартістю, якої вистачило би на закупівлю вдвічі більших обсягів дорогоцінного металу на міжнародних ринках.

Ще один аргумент: витрати на буріння відіб'ються за довгі роки, і прямий підрахунок тут недоречний. Ну тоді й капітальні інвестиції потрібно закладати в ціну пропорційно періоду окупності (в бухгалтерії це називається амортизацією). Але в "Укргазвидобуванні" вирішили відійти від нудного методу P&L аналізу (звіт про прибутки і збитки), одразу перейшовши до улюбленого серед інвестиційних банкірів "кеш-фло"… Загалом за умови правильного творчого підходу ціна на газ для населення незабаром визначатиметься за знаменитою формулою "лагодження карети" з відомого фільму:

- За сколько газ продадим народу?

- За 8,5.

- А за десять?

- Ну… За… Сделаем и за десять.

- А за двенадцать?

- Ну, ежели постараться, можно и за двенадцать.

- А за пятнадцать тысяч?

- Ну, барин, ты задачи ставишь! Тут одному не справиться, тут помощник нужен – хомо сапиенс!

- Бери помощников, но чтобы не дешевле!

– Эх, тут все от мине зависит".

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>