Післямова до Дня вишиванки, або Як можна зіпсувати навіть гарне свято

Післямова до Дня вишиванки, або Як можна зіпсувати навіть гарне свято
Униан

Новини за темою

Сам по собі День вишиванки - це дуже хороша ідея. У суспільстві, розколотому вздовж і впоперек з політичних питань, гарним є практично будь-який позитивний привід для консолідації громадян, особливо у вигляді такого нехай ще нового (існує з 2006 року), зате естетичного та видовищного свята. Адже негативних і сумних приводів для згуртування українців - й на воза не збереш: починаючи з Голодомору, зведеного в ранг центральної події української історії, і закінчуючи російською агресією на Донбасі, без перебільшення основної проблеми країни за останні 4 роки.

Закономірно, що День вишиванки поступово обростає безліччю супутніх заходів: концертами, маршами, лекторіями, виставками і флешмобами. Це вкотре доводить, що своєї мети – популяризації народних традицій – свято рік у рік успішно досягає.

Отже, на вулицях і в соцмережах - люди в красивому національному одязі. Як пересічні українці, так і політики зі знаменитостями фотографувалися в різноманітних вишиванках. І це стало модним. Таким, власне, і має бути це свято зі знаком плюс: інстаграмним, стильним, пізнавальним, таким, що заохочує до вивчення народних традицій та культури.

Однак українським політикам з легкістю вдається профанувати навіть таке гарне, естетичне свято, переводячи його з розряду "пишаємося" і "милуємося" в розряд патріотичної істерії.

Ніхто не сперечається, що вишиванка – це важливий елемент української культури та історії. Але з промови президента на честь Дня вишиванки ми дізналися, що, виявляється, весь світ має заздрити українцям, адже це "найкраща нація в світі". Ба більше, весь світ має заздрити єдності українців. Ніби це не наша країна постійно бореться із сепаратизмом і його проявами.

Інші політики, марно намагаючись вчергове взяти на озброєння молодіжну риторику, і зовсім назвали День вишиванки "духовним детоксом". Добре, що не "духовним капкейком" або ще якимось модним словом із хіпстерського лексикону.

фото из соцсетей

Хтось із політиків обмежився старим добрим "генетичним кодом нації", універсальним словосполученням, яке використовують для позначення будь-якого об'єкта гордості українського патріота - від борщу до української мови.

фото из соцсетей

Опальні українські політики і взагалі кинулися в цей день вишивати рушники, демонструючи свою відданість українським традиціям.

Мер Одеси Геннадій Труханов вишиває рушник разом з першою леді Мариною Порошенко odessa.online

Весь цей вишиванський фарс викликає хіба що втому й подив, трохи дискредитуючи загалом хороше свято. Вигідно на тлі привітань від політиків виділяється звернення до українців посольства Великої Британії. Так, у цьому відеозверненні Джудіт Гоф, посол Великої Британії в Україні, зазначила, що вишиванка "нещодавно стала справжнім хітом на світових подіумах", і поставила декілька цікавих питань етнографу. Без "генетичного коду" і "духовного детокса".

Катерина Богуславська

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів