Президент США Дональд Трамп
Reuters

Оригінал на сайті The New York Times

Президент Дональд Трамп був правий, вирішивши завдати удар по режиму президента Сирії Башара Асада за використання зброї масового знищення - нервово-паралітичного зарину - проти власного народу. Трамп, можливо, не хоче бути "президентом світу", але коли тиран грубо порушує базову норму міжнародного права - в цьому випадку заборону на використання хімічної або біологічної зброї у збройному конфлікті - світ дивиться на Америку, чи буде вона діяти. Містер Трамп зробив хід, і за це його слід похвалити.

Справжнім випробуванням для містера Трампа є те, що буде далі. Він проявив повну незацікавленість у зусиллях, які могли б покласти край громадянській війні в Сирії. Тепер у адміністрації є важелі, які вона повинна перевірити на режимі Асада і Росії, щоб стримувати авіацію Сирії, припиняти будь-яке використання хімічної або біологічної зброї, здійснювати ефективне припинення вогню в громадянській війні і навіть домовлятися про передачу влади. Цих цілей адміністрація Обами так і не змогла досягти.

Новини за темою: Ракетний удар США: міжнародна реакція

У той же час Трамп повинен запобігати або пом'якшувати можливі ненавмисні наслідки застосування сили, у тому числі вдосконалити військову кампанію проти Ісламської держави. Все це потребує чогось, до чого нова адміністрація проявляє мало інтересу: розумна дипломатія.

Ця розумна дипломатія починається з Росії. Як повідомляється, адміністрація попереджала про удар Москву. Циніки можуть зробити висновок: Сполучені Штати спокійно попереджають росіян, вони дають Асаду команду не реагувати, і кожен називає це перемогою. Швидше за все, адміністрація хотіла впевнитися, що Москва точно знає, що ми робимо, щоб Кремль не надто гостро відреагував або вберіг свої війська.

Адміністрація повинна дати чітко зрозуміти Москві, що вона буде вважати її відповідальною за дії Асада в майбутньому, згуртовувати інші країни, щоб зробити те ж саме, і при необхідності розпочати нові удари. Сполученим Штатам слід також обміняти контртерористичну співпрацю з Росією, чого хоче Москва, на зусилля Росії щодо приборкання режиму Асада, і підштовхнути його до справжніх мирних переговорів з повстанцями. Поїздка держсекретаря Рекса Тіллерсона в Москву наступного тижня буде грати ключову роль у просуванні цього послання і нівелювання будь-яких ризиків ескалації з Росією.

Адміністрація повинна зіграти на імовірності того, що президент Росії Володимир Путін буде в люті від дій Асада. Путін допоміг диктатору перемогти в громадянській війні в Сирії. Але використання Асадом газу зарину, що США і Росія заборонила йому використати у 2013 році шляхом дипломатичного примусу, ініційованого президентом Обамою, було абсолютно непотрібним і надзвичайно нервуючим Москву.

Росіяни також знають, що вони ризикують зазнати невдачі за свою незмінну підтримку Асада та співучасть в його нелюдській жорстокості проти сунітів Сирії. Сусідні сунітські держави і Туреччина тепер можуть подвоїти свою підтримку сирійської опозиції, що зробить життя Москви набагато складнішим. Мусульмани-суніти в Росії, Центральній Азії та на Кавказі будуть ще більш розгнівані на Москву, а деякі з тисяч чеченських бойовиків у Сирії можуть тепер помститися після повернення додому. Недавня жахлива атака в петербурзькому метро, зроблена, по всій видимості, етнічним узбеком, який, можливо, розлютився через війну в Сирії, може бути провісником майбутніх подій, якщо Москва не почне виходити із сирійського болота. Адміністрація Трампа повинна допомогти Путіну знайти шлях для цього виходу.

Новини за темою: Після ракетного удару США в Сирії підскочили ціни на нафту

Трамп повинен також ретельно остерігатися можливих наслідків своїх дій, особливо щодо ІДІЛ.

Адміністрації доведеться переконати Москву не ускладнювати життя американським льотчикам своїми комплексами протиповітряної оборони. Трамп повинен попередити іншого головного покровителя Асада, Іран, не мстити за Ірак. Йому доведеться врівноважити подальші дії проти режиму Асада з необхідністю зосередити наші ресурси на перемогу над Ісламською державою.

І президент повинен буде контролювати все це. Якщо Асад буде наполягати на використанні хімічної або біологічної зброї, Трампу буде потрібна надзвичайна витримка, щоб уникнути потрапляння в пастку ескалації, яка веде від виправданих каральних ударів до більш широкої і ризикованої інтервенції Сполучених Штатів. Зрештою, американська участь в Лівії, яку я захищав, почалася як спроба захистити цивільне населення від насильства з боку уряду полковника Муаммара Каддафі. Але це закінчилося зміною режиму. А наше взяття Сирії принесло б ще більше проблем, ніж ми отримали в Лівії після повалення Каддафі.

Тут, вдома, Трамп повинен безпосередньо поговорити з американським народом про місію країни та її завдання, ретельно проінформувати Конгрес і звернутися за його підтримкою і прояснити правову основу дій Сполучених Штатів. І він повинен знову відкрити двері для сирійських біженців, які він намагався зачинити. Реакція президента на людські страждання тих, хто потрапив під каток режиму Асада, повинна поширитися на усіх жертв громадянської війни в Сирії, в тому числі тих, хто рятується від насильства.

Ентоні Блінкен

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.