banner banner banner banner

Підвищення цін на газ – ще один "подарунок" народу від влади

Підвищення цін на газ – ще один "подарунок" народу від влади
З відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Найближчими місяцями на населення чекає "пренеприятнейшее известие". Ні, до нас не їде "ревізор" із МВФ з черговою вимогою про проведення "соціального стриптизу". Нинішня влада навчилася знімати з простого люду останню сорочку і без вказівок МВФ або "друга Джо". І в цьому її "концептуальна" відмінність від "папєрєдників", яким для здійснення такої делікатної місії був потрібен "ярлик" з-за океану.

У розвинених країнах західної демократії є таке поняття як "глибинна держава", яке є своєрідним запобіжником від "дурня" у владі. Якщо такий з'явиться, система автоматично включить механізм інституційних стримувань і противаг. Більш того, ця система активується навіть у разі появи "не дурня", а просто людини, яка бажає реалізувати нову модель розвитку країни, яка йде врозріз із "мейн стрімом" . Як це сталося із Трампом, значна частина починань якого була просто заблокована на різних рівнях управління країною. В Україні останнім часом теж виникла "глибинна держава". Тільки вона є запобіжником від появи "розумного і чесного" лідера країни, а також того президента, який захоче запустити ефективну модель розвитку економіки. У разі наявності такого "глибинна держава" у вигляді НБУ, "Нафтогазу", наглядових рад держкомпаній, високопосадовців просто заблокує всі ці починання. Що ми і спостерігаємо на прикладі Зеленського, коли змінилися політики, але не змінилася політика. Хоча, якщо бути точними, потрібно відзначити, що і політики особливо не змінилися: на манежі –ті самі і з тими ж космічними зарплатами на тлі дедалі більшого зубожіння населення. Найчастіше ця "глибинна держава" формується за рахунок персонажів, які на минулорічних виборах залюбки витирали об Зеленського свої "Berluti". Незлобивість і незлопам'ятність президента можна було б тільки вітати, якби він подвизався ченцем у скиті десь у глухому лісі. Але в контексті його статусу "пригрівання змій на грудях" призводить до того, що державна економічна і соціальна політика стає ще більш "токсичною" і лицемірною. Адже немає вже навіть того фарисейства і лицемірства колишньої влади, які діяли (і діють) на 10-15% населення.

Новини за темою

"Токсичність" цієї "глибинної антидержави" особливо проявляється в політиці "Нафтогазу", який таки перевів населення в режим ринкової "заправної станції", цього разу в контексті ціни на природний газ. Режим соціального ціноутворення у вигляді ПСО практично демонтований. Ціна на газ для населення і підприємств теплокомуненерго визначається, виходячи з формульного розрахунку "газовий хаб (TTF)+". Це своєрідний аналог формули, за якою розраховувалася вартість вугілля для теплової генерації "Роттердам+". Доблесне НАБУ не встигло ще розібратися з останнім, як у нас тепер нова "схема" у вигляді "Амстердам+". Заділ по роботі для НАБУ у подальшому.

На практиці це означає, що цінові гойдалки по газу для населення найближчим часом будуть майже ідентичними режиму бензоколонки, коли, приїжджаючи на АЗС, ти не знаєш, скільки коштуватиме "повний бак". Але машину принаймні можна поставити в гараж або обмежити поїздки до нагальних. Але квартиру або будинок взимку в "гараж" не поставиш. Більш того, якщо у тебе немає автономної системи теплозабезпечення або горизонтальної розводки теплоносія в квартирі, ніхто не дозволить тобі відмовитися від наддорогої послуги. По суті, це взяти цілу країну в"заручники тарифів". Якщо з самим природним газом ще якось можна мінімізувати свої ризики, то з похідною від газу послугою –теплозабезпеченням, ніякої мінімізації ризику не вийде. Тебе змусять купити наддорогу послугу, сформовану на базі несправедливого тарифу, і якщо ти не сплатиш – заблокують виїзд за кордон і почнуть процедуру стягнення боргу, аж до позбавлення права власності на житло.

Проблема багатьох наших громадян полягає в тому, що вони не намагаються аналізувати ризики, які виникають, навіть використовуючи відкриту інформацію.

До чого варто готуватися простому українцю? До поганого. Візьмемо Програму економічного і соціального розвитку України на 2021-2023 роки, яку уряд Шмигаля нещодавно затвердив. У 2021 році середній обмінний курс гривні до американського долара становитиме понад 29. У період 2022-2023 років курс національної валюти впритул наблизиться до позначки 30 (29,5-29,7). А тепер згадаємо, що одна з ключових вимог МВФ до України (яка була акцептована нашою владою у меморандумі про співпрацю) – це повна лібералізація договірних відносин в частині забезпечення населення і підприємств теплокомуненерго природним газом, коли всі українці будуть переведені на прямі, так звані "ринкові" договори з приватними газовими трейдерами, а "Нафтогаз" буде звільнений від зобов'язань ПСО і стане продавати свій газ комерційним споживачам. Таким чином, держава повністю обрізає соціальний страхувальний трос і прибирає "цінову парасольку", прирікаючи простих українців на покупку газу в режимі "бензоколонки". Ураховуючи урядовий прогноз ринкової ціни на природний газ і курс долара, ціна на газ для населення може зрости до 10 тис. грн за тис. куб. м  і вище з відповідним зростанням похідних тарифів (тепло, гаряча вода). Наприклад, плата за опалення в такій моделі підвищиться до 3 тис. грн за одну Гкал і за опалення трикімнатної квартири доведеться сплатити більш ніж 4 тис. грн на місяць.

Вже зараз експерти закликають українців готуватися до ринку газу, коли ціна на енергоресурс для населення буде на 15-20% вище, ніж для промисловості. Європейська модель, щоправда, в наших реаліях, із зарплатами на рівні країн Африки (ПАР не беремо до уваги).

І перші ластівки вже є. "Нафтогаз" оголосив про зростання цін на газ для населення відразу на 35% – до 6,33 грн./тис. куб. м (пакет "Місячний" з ПДВ, але без вартості розподілу) і 6,45 тис. куб. м (пакет "Річний" з ПДВ, але без вартості розподілу).

На голландському хабі ТТF газ тим часом здорожчав до 186 дол. за тисячу кубів (ф'ючерси за листопад). До цієї ціни додамо вартість транспортування з Нідерландів до західного кордону України, ціну на вхід у нашу ГТС, вартість транспортування по території України і плату за розподіл і отримаємо ціновий орієнтир для внутрішнього ринку. Хоча ми чудово розуміємо, що насправді ніякий газ із Голландії до України не надходить. Просто споживач у Полтаві платить за газ, видобутий у Полтавській області, з урахуванням компенсації вартості неіснуючого транспортного плеча з крайньої західної точки європейського континенту. Для чого і придумана схема з "газовим колайдером" на україно-словацькому кордоні у Великий Капушанах, де створено "кільце" для накручування показників "експорту/імпорту" газу до ЄС і у зворотному напрямку, в той час як у реальності нашу трубу всередині країни заповнює або український, або російський газ. Просто фінансові потоки за нього йдуть "газовидобувним" компаніям у Люксембурзі, Ліхтенштейні та Швейцарії. Це все одно, як якщо б ціну на хліб в Україні встановили виходячи з ціни багета в Парижі, з урахуванням його транспортування до нашої країни. Ну або в рамках нової схеми "Чикаго": вартість зерна на тамтешній біржі плюс ціна транспортування в порт Херсона. Загалом "херсонська" схема спрацювала б, якщо під неї ще й бюджетні субсидії підтягнути для 50% жителів країни (населення ж не зможе батони по 200 гривень купувати), то вона дасть фору попереднім "+".  

Увесь минулий рік і половина нинішнього могли стати періодом "апофігея" прихильників ринкового цінового механізму на ринку газу для населення. Здавалося, сама невидима рука ринку, а насправді – кістлява рука глобальної економічної катастрофи, що насувається, водила їхнім пером: минулого року ціна газу, значною мірою внаслідок аномально теплої осені та зими, знизилась до 15-річних мінімумів. У травні 2020 року котирування на газ на нідерландському хабі TTF впали до історичного мінімуму в 34 долари за тис. куб. м.  На користь ринкового вирівнювання цін в Україні спрацювала і атипова ревальвація національної валюти в 2019 році, яка зміцнилася на 15%. Якби на початку зими "Нафтогаз" спільно з урядом розробили адекватний ціновий механізм, без штучних накруток у вигляді віртуального реверсу газу "з Амстердама", то зниження цін і похідних тарифів на тепло і гарячу воду могло б сягнути 70%.

Новини за темою

Замість цього українцям запропонували класичний, тільки дещо "усереднений" маржинальний метод визначення ціни на ресурс, виходячи із середньозваженої собівартості продукту. У класичній маржинальній вартісній моделі на ринку газу береться продукт із найбільшим рівнем витрат. До цієї ціни додається віртуальне логістичне плече і плата за неіснуючий вхід у систему. У цій моделі споживача обманюють тричі: на ціновому хабовому бенчмарку, де газ фізично не купується; на вартості транзиту по маршруту, по якому газ не постачається; на ціні входу в українську ГТС, хоча газ вже спочатку знаходиться в нашій газотранспортній системі.

У той же час справедлива ціна газу для населення в Україні, якщо вже вона "прив'язується" до європейських хабів, має виглядати таким чином: мінімальна ціна газового хаба в звітному місяці – (мінус) транспортні витрати (від хаба до західного кордону України) – (мінус) ціна за вхід у ГТС) х коефіцієнт відхилення калорійності газу (приблизно 0,8-0,9, якщо порівнювати Україну і ЄС).  Влітку ціна на газ, розрахована таким чином, становила б приблизно 1,8-2 тис. грн. за куб. тис. м, без ПДВ і витрат на розподіл. А ця ціна в рази нижче тієї, яку запропонував "Нафтогаз" за урядовою формулою. Застосування справедливої ціни на газ для населення і підприємств ТКЕ – це дуже гострі ринкові ножиці, адже нинішній формат державного "Нафтогазу" міг існувати лише в комфортній "ванні" придуманих цін із колосальною інвестиційною надбавкою на "буріння" і адміністративними витратами на "бонуси". Це якраз той випадок, коли неефективна державна компанія могла існувати лише в моделі високих нормативних цін на дешевий ресурс, але при цьому сідає на "п'яту точку" у разі зниження ринкових котирувань, які вже не забезпечують її роздуті витрати. Перефразовуючи декабристів, що зірвалися з петлі: ця влада навіть тарифи знизити не може, коли все навколо максимально сприяє цьому.... Вона їх підвищує.

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>