П'ять плюсів і п'ять мінусів нової енергетичної стратегії України

Експерти галузі та підприємці неодноразово відзначали, що недосконалість українського енергетичного законодавства виступає істотним, якщо не основним, "гальмом" реформ, які проводять у галузі. Однак у Стратегії ця проблема лише констатується, а не визначає шляхи її вирішення

П'ять плюсів і п'ять мінусів нової енергетичної стратегії України
Фото з відкритих джерел

Тимур Чмерук

Підприємець

Експерти галузі та підприємці неодноразово відзначали, що недосконалість українського енергетичного законодавства виступає істотним, якщо не основним, "гальмом" реформ, які проводять у галузі. Однак у Стратегії ця проблема лише констатується, а не визначає шляхи її вирішення

18 серпня постановою № 605-р Кабмін затвердив "Нову енергетичну стратегію України до 2035 року: Безпека, енергоефективність, конкурентоспроможність" (далі – ЕСУ), ухвалення якої є важливим кроком у розвитку галузі. Але навіть первинне ознайомлення з текстом показало, що він є підготовленим у кращих традиціях апаратної документотворчості.

Новини за темою

На мою думку, важливо, що в розробленні документа за підтримки європейських структур та експертів взяли участь провідні українські неурядові організації і держустанови. На одному з етапів розробки Стратегії було проведено публічні обговорення за участю представників провідних науково-дослідних інститутів, галузевих компаній, міжнародних та національних громадських організацій, вітчизняних та іноземних експертів. Це свідчення того, що наші міністерства все-таки роблять спроби відійти від стандартних підходів до вирішення стратегічних питань.

У своїх ідеях ЕСУ відштовхується від очевидних фактів економічного становища країни, стану енергетики, у т. ч. в Євросоюзі загалом.

При цьому слід звернути увагу як на позитивні, так і негативні моменти нової стратегії.  

Отже, про позитивні моменти.

По-перше, Стратегія фіксує на нормативному рівні тенденцію зростання ролі в енергетичному балансі країни ядерної енергетики, гідроенергетики, вітрової та інших відновлюваних джерел енергії (далі – ВДЕ) з найменшим рівнем викидів парникових газів.

По-друге, в Стратегії зазначається, що позбавленню країни вуглеводневої залежності сприятиме раціональний та обґрунтований розвиток ядерної енергетики. Автори Стратегії визнають її одним із найбільш економічно вигідних джерел енергії, а підвищення частки "атома" в загальному обсязі генерації - трендом розвитку галузі.

По-третє, автори Стратегії визнають, що перед українською енергетикою стоять нові економічні та технологічні виклики, що вимагають пошуку та впровадження розробок в галузі видобутку, перероблення викопних видів палива, виробництва, трансформації, постачання та споживання енергії.

В-четвертих, в Стратегії робиться правомірний висновок про необхідність формування нової енергетичної політики держави.

В-п'ятих, вважаю досягненням Стратегії введення в офіційний обіг такого поняття, як "свідоме енергоефективне суспільство", що дозволяє найбільш повно охарактеризувати кінцеву мету всіх заходів, передбачених Стратегією.

Новини за темою

До числа процесуальних характеристик "свідомого енергоефективного суспільства" Стратегія відносить: зниження енергоємності ВВП; впровадження та постійне вдосконалення системи енергетичного менеджменту; формування та регулярний моніторинг енергетичного балансу України, його оцінка за критеріями ефективності; стимулювання енергозбереження на рівні споживачів, формування енергоефективної свідомості у громадян; стимулювання підвищення енергоефективності шляхом адресної монетизації субсидій кінцевому споживачеві, мінімізація обсягів субсидування в перспективі; підвищення енергоефективності на етапі генерації електро- і теплоенергії, зниження втрат енергії надалі під час її передачі та розподілу; забезпечення повноти і прозорості обліку всіх форм енергії та енергетичних ресурсів.

І нарешті, про те, з чим не можна погодитися. 

Так, за наявності зазначених та ряду інших позитивних моментів і новаторських положень Стратегія все-таки має суттєві недоліки.

По-перше, хотілося б бачити все-таки не просто Стратегію, а Національну енергетичну доктрину, в якій би було відбито  вихідні теоретичні передумови розвитку галузі, докладний аналіз її стану і причин, які сформували його.

По-друге, Стратегію побудовано в традиційних тонах "істини в останній інстанції". У ній, на жаль, нічого не говориться про можливі сценарії розвитку, альтернативні проекти бачення розвитку галузі, про їх оцінку та її критерії.

По-третє, при ознайомленні зі Стратегією залишається незрозумілим, чим обґрунтовано ті чи інші конкретні показники, закладені в ній, і строки, що визначаються для їх досягнення. Думаю, що вказівки на те, що під час розроблення ЕСУ використовували методи економіко-математичного моделювання і прогнозування, явно недостатньо.

По-четверте, текст Стратегії містить дуже дивне, на мій погляд, положення про те, що "на відміну від попередніх енергетичних стратегій, метод прогнозування майбутнього стану енергетичної системи замінюється на складання алгоритмів для досягнення бажаних результатів". Якщо я правильно зрозумів авторів Стратегії, йдеться про перехід регулювання галузі та її розвитку на "ручний режим"? У такому разі навіщо потрібна сама Стратегія?

По-п'яте, в Стратегії зазначено, що "реалізація ЕСУ також потребуватиме розроблення нових і зміни нинішніх законодавчих та підзаконних актів, ряду галузевих норм, що регламентують діяльність в енергетичній галузі". Однак далі за текстом це абсолютно правильне положення ніде і ніяк не розвивається. Багато ж експертів галузі та підприємці неодноразово відзначали, що недосконалість українського енергетичного законодавства виступає істотним, якщо не основним, "гальмом" реформ, які проводять у галузі.

На завершення ще раз підкреслю, що ухвалення Нової енергетичної стратегії України є важливою історичною подією для всієї галузі, яка матиме численні наслідки, сподіваюся, що в більшості - позитивного характеру. І дуже шкодую, що непродумані та невиражені в Стратегії перспективні ідеї розвитку енергетики не тільки не знайшли відображення в ній, але й можуть викликати негативні наслідки. 

Тимур Чмерук

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>