Facebook Олександра Сенька

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроект № 5313 щодо збільшення квоти української мови на телебаченні. "За" проголосували 244 народних депутати.

Новини за темою: Менше російської, більше української: Як депутати голосували за мовні квоти для ТБ

Якщо депутати підтримають документ у другому читанні, то загальноукраїнські телеканали в Україні транслюватимуть не менше 75% передач українською мовою протягом доби. Регіональні та місцеві телеканали будуть зобов'язані вести мовлення українською половину часу. Фільми потрібно буде дублювати українською мовою.

Новини за темою: Українізація телеящика. Що зміниться в телевізорі, коли депутати затвердять мовні квоти

Законопроект викликав активне обговорення, адже його критики запевняють, що він не стільки захищає українську мову, скільки завдає удару по російській. А що думають народні депутати?

Ігор Мосійчук, Радикальна партія

- Цей законопроект абсолютно не заважає ухвалювати соціальні закони. Було б бажання. Це абсолютно правильний закон, ми його підтримали у першому читанні, будемо працювати над його доопрацюванням. За нього не проголосувала "п`ята колона" у стінах парламенту, бо не зацікавлені в цьому. Цей законопроект я б назвав "лагідною українізацією українського телебачення". Він правильний, його треба допрацювати.

Надія Савченко, позафракційна

- Постановка питань, які ставляться зараз, я це підтримала. Просто сама постановка настільки шарахає. Я не розумію, як такі питання можуть виникати. Воно повинно було бути уже само собою - українська мова державна уже 25 років. І тільки зараз почалися мовні питання. Зараз такі закони ухвалюють - вони "ріжуть" вуха. Закінчити б війну, а питання мови вирішилося б.

Сергій Лещенко, БПП

- Я цей закон підтримав, але вважаю, для першого читання це нормально. Хоча в цілому я вважаю, що вся ця історія – це тотальне відволікання уваги від нагальних проблем у державі. У нас щодня виникають ініціативи, які не мають жодного значення для громадян і мають на меті лише одне – забити інформаційний простір фейковими інформаційними приводами… Тому я вважаю, що мовне питання – це вкотре штучно вкинута, штучно сформована інформаційна бульбашка для того, щоб відволікати суспільство від реальних проблем. Від того, якою буде квота на мовлення, жоден громадянин не відчує на своєму власному прикладі покращення життя.

Оксана Сироїд, заступник голови ВР

Ми - унікальна держава, бо ми чомусь досі намагаємося виправдовуватися за те, що ми мусимо вести трансляцію українською мовою, публікувати книжки українською мовою. Це українська держава, і українську мову має бути аксіоматично запроваджено в усіх медіа. Ми можемо дискутувати лише про те, яку частку мовлення, яку частку книгодрукування, яку частку друкованих медіа ми готові віддавати мовам національних меншин.

Олексій Гончаренко, БПП

- Я не голосував за цей законопроект. Взагалі вважаю, що вся ця історія в тому, що треба заборонити виступати з трибуни іншою мовою, окрім української, треба вводити далі і далі якісь квоти і все це робити жорсткіше і жорсткіше... Це все спроба продемонструвати якийсь "патріотизм". Насправді патріотизм показують хлопці, які воюють на сході України, а серед них не менше половини російськомовних.

Олег Березюк, "Самопоміч"

- Зараз, подорожуючи країною, а я дуже багато їжджу, я почав слухати радіо. І це кажуть усюди. У Херсонській, Харківській, Львівській і Тернопільській областях радіо стало кращим. Воно стало природнішим, справді людськішим і народнішим. Воно стало якіснішим. Я думаю, те саме станеться з телевізійним мовним простором. Ми повинні поважати себе й інших. Ми повинні любити інших, як самого себе. Не люблячи самого себе, любити інших неможливо.

Юрій Бойко, "Опозиційний блок"

- Суспільство чекає на законопроекти, які вирішать економічні питання, які дадуть можливість людям жити, а цей законопроект ще раз збуджує суспільство, дасть додатковий прибуток власникам компаній, які реалізують супутникові тарілки. Це буде закупівля тих людей, які звикли отримувати інформацію російською мовою, вони купуватимуть "тарілки" і дивитися російськомовні канали. Шкода, що парламент вчергове займався політичними речами, а не тим, що треба людям.

Георгій Логвинський, " Народний фронт"

- Я підтримую людей, які розмовляють будь-якою мовою. Я розмовляю сімома мовами. Мені зручно розмовляти іноземною мовою навіть. Я поважаю людей, які не говорять українською мовою. Вони можуть бути більшими патріотами, ніж ті, які говорять українською. 70% людей, які захищають Україну на Донбасі, говорять російською. Коли ти чуєш українську мову на радіо, на телебаченні, ти розумієш, що є певні поштовхи, щоб все ж таки людина знала українську мову, використовувала її. Я думаю, це позитивне рішення.