Фото з відкритих джерел

Днями Фату Бенсуда - прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі представила звіт про військові злочини в світі. Значна частина цього звіту присвячена Україні. Хоча Україна не ратифікувала Римський статут, але Рада прийняла дві декларації, в обмеженому порядку визнавши юрисдикцію МКС.

Отже, це не рішення суду. Це в даному випадку лише спостереження прокурора. Але вони можуть стати основою для розслідування в рамках МКС у майбутньому.

Важливі для України моменти

Для початку – з Криму. “Згідно з останніми даними, ситуація на території Криму і Севастополя рівнозначна міжнародному збройному конфлікту між Україною і Російською Федерацією" - прокурор фактично пропонує визнати окупацію Криму, яка при цьому пройшла без збройних сутичок.

Далі – щодо Донбасу. Тут два важливих моменти. Спершу прокурор пропонує вважати конфлікт на Донбасі внутрішнім: "за наявними відомостями, рівень організації збройних угруповань, які функціонують у східній Україні, включаючи "ЛНР" і "ДНР", до того часу досяг міри, достатньої для того, щоб вважати ці угруповання сторонами неміжнародного збройного конфлікту".

Новини за темою: Суд у Гаазі вважає ситуацію у Криму війною: Що це означає

Однак уже в наступному абзаці говорить про співіснування щонайменше двох рівнів конфлікту. Внутрішнього і міжнародного.

"...повідомлення про артилерійські обстріли обома державами військових баз противника, а також арешти російських військовослужбовців Україною і навпаки вказують на пряме військове протистояння між російськими збройними силами та силами уряду України, яке передбачає наявність міжнародного збройного конфлікту в контексті збройних дій у східній Україні найпізніше з 14 липня 2014 р. одночасно з існуванням неміжнародного збройного конфлікту."

Плюс прокурор фіксує 800 злочинів – убивств, тортур, викрадень - які здійснювали ОБИДВІ сторони. Тобто в теорії цей висновок прокурора загрожує як представникам "ДНР-ЛНР", так і українським військовим (як кадровим, так і добробатам) судом. Власне, це одна з причин, чому Україна не ратифікує Римський статут. Хоча це було прямою вимогою Угоди про асоціацію з ЄС.

Реакція Москви

Звіт прокурора звичайно не має юрсили, але, мабуть, став неприємним для Москви. Вчора стало відомо, що Росія офіційно відмовляється від участі в діяльності МКС. Пояснили це відповідністю національним інтересам. Москва була спостерігачем у МКС, не ратифікувала Римський статут. І зараз остаточно вийшла. Ймовірно, виною тому не тільки незручні висновки прокурора щодо Криму і Донбасу. Ця ж темношкіра прокурор у лютому почала розслідування військових злочинів у Грузії у 2008-му році. При чому це розслідування стосувалося дій як грузинських військових, так і південноосетинських, і російських. Плюс для Москви є загроза розслідування щодо дій у Сирії. Принаймні, такі ідеї вже звучали в ЄС. Хто б у такій ситуації ратифікувала Римський статут? У принципі, не здивуюся, якщо наступним кроком Москва відмовиться від примату міжнародного права над національними законами.

Новини за темою: Путін наблизився до Гааги

І в принципі в цьому Москва не буде самотня. У світі все частіше звучить критика на адресу МКС. По-перше, його звинувачують у політичній заангажованості. З цієї причини тільки в цьому році про вихід зі складу МКС заявили ПАР, Гамбія, Бурунді. Допускають таку можливість Намібія, Кенія та Уганда.

"Існує безліч західних країн (принаймні 30), які з самого створення МКС вчинили жахливі воєнні злочини проти суверенних держав та їхніх громадян, але жодна з країн Заходу не потрапила під суд за військові злочини, жоден злочинець не був покараний", - обґрунтовував позицію Гамбії міністр інформації Шерифф Божанг.

Справедливості заради, за час існування МКС відкривав 23 справи. З них винесено всього три вироки, один виправдувальний. Решта поки що зависли в повітрі.

При цьому є низка країн, які апріорі вважають такий міжнародний суд загрозою суверенітету. Ізраїль, Іран, Індія, Китай, США. Вашингтон у 2000-му році підписав Римський статут. У 2002-му підпис відкликали. З деякими країнами США домовилися про невидачу своїх громадян МКС. А в окремих випадках дозволено застосовувати військову силу для захисту американців від злого суду. До речі, такий підхід у США теж абсолютно зрозумілий. Наприклад, зараз прокурор МКС попередньо розслідує можливі військові злочини з боку американців в Афганістані, британців в Іраку. Враховуючи військову активність США, у теорії такі розслідування можуть бути справою практично буденною. І при цьому повністю безперспективною.

Новини за темою: Заяви Гаазького трибуналу щодо Криму є прямим шляхом до відкриття провадження проти РФ, - Ар'єв

У результаті спостерігаємо тенденцію – сильні держави (або ті, які хочуть такими вважатися) все частіше відмовляються визнавати міжнародні правові структури. Якщо це звичайно не відповідає їхнім інтересам. Наприклад, Китай за таким же принципом не визнав рішення Третейського міжнародного суду в Гаазі з приводу акваторії Южнокитайского моря.

Звинувачення у грі в одні ворота для МКС теж б'ють по структурі суду. І не має значення, наскільки таке явище дійсно існує. Слідом за імпотентністю ООН та інших стовпів нинішньої системи МВ все це вказує на одне. Поки не відбудеться повне перезавантаження світових правил з урахуванням нової реальності – кожен сам за себе.

Володимир Полуєв

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.