banner banner banner banner

Пентагон вважає, що США поки що програють Росії в гонці за світовий вплив

Пентагон вважає, що США поки що програють Росії в гонці за світовий вплив
Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті Politico

США погано підготовлені до протидії Росії у цій політичній війні без правил, яку вона веде з метою ослаблення демократій, йдеться в детальній аналітичній оцінці, складеній Пентагоном і незалежними фахівцями з стратегії. Ця доповідь підтверджує критику щодо ставлення Трампа до Москви, яка звучить з боку обох партій.

Новини за темою

У цій 150-сторінковій доповіді, підготовленій для Об'єднаного комітету начальників штабів, йдеться про те, що США, як і раніше, недооцінюють масштаби російської агресії, яка включає пропаганду і дезінформацію, яку поширюють з метою впливу на громадську думку у Європі, Центральній Азії, Африці і Латинській Америці. У дослідженні, з яким вдалося ознайомитися редакції "Політико", відзначено небезпечне зближення між Росією і Китаєм, яких об'єднує страх перед американськими міжнародними союзами і прихильність до "авторитарної стабільності".

Його автори визнають, що внутрішня плутанина в США заважає Америці реагувати належним чином. Вони кажуть, що в Америки сьогодні немає переконливої та привабливої "історії", тобто такої версії подій, яка б притягнула на її бік союзників. У часи холодної війни така "історія" у США була, і вона допомогла країні в тій війні перемогти.

У цьому дослідженні немає критики на адресу Трампа, але опубліковано воно в момент, коли войовничі яструби з обох партій засуджують президента за його неодноразові зневажливі висловлювання щодо американських альянсів у Європі і в Азії, за його неприховані симпатії до авторитарних керівників типу Володимира Путіна і Кім Чен Ина, а також його звичку потішатися над свідоцтвами того, що Росія втручалася у вибори 2016 року. У п'ятницю Трамп дав нові приводи для критики в японській Осаці, коли викликав у Путіна посмішку, попередивши його: "Не втручайтеся в вибори, президент".

Даючи інтерв'ю "Політико", експерти з Росії підтримали висновки авторів доповіді про те, що США потрібно підняти ставки в цій грі.

"Росія проводить атаки на західні інститути, діючи дуже підступно, витончено і непомітно, чого багато хто не усвідомлюють", - сказала Наталія Арно, президент фонду "Вільна Росія", антипутінського аналітичного центру, що базується в Вашингтоні і нещодавно завершив своє власне дослідження про російські зусилля по підриву Заходу.

Новини за темою

Далі пані Арно продовжила: "Ці атаки можуть здатися неочевидними і ненав'язливими, але вони настільки ж руйнівні, оскільки йде вплив на уряди, змінюються закони, здійснюється підрив правових рішень, створюються перешкоди діям правоохоронців, а військові інтервенції камуфлюються".

У несекретній доповіді Пентагону під назвою "багаторівнева Стратегічна оцінка" звучить чітке застереження військового істеблішменту цивільному керівництву про загрози національній безпеці. Стратеги побоюються, що, якщо ці загрози не зупинити, в зрештою такий курс призведе до збройного конфлікту.

"У такій обстановці економічне суперництво, кампанії впливу, дії воєнізованих формувань, кібервторгнення і політична війна напевно будуть посилюватися", — пише в передмові до доповіді контр-адмірал Джеффрі Черевко, який обіймає посаду заступника директора глобальних операцій в Об'єднаному комітеті начальників штабів США.

"Така конфронтація збільшує небезпеку непорозумінь і прорахунку між країнами, що володіють великою військовою міццю, а це веде до посилення ризику збройного конфлікту", - стверджує Черевко.

В доповіді Пентагону, яка поки не отримала широкого розповсюдження, дається оцінка намірів Росії в спробі зрозуміти, що лежить в основі її стратегії. Там викладено цілий перелік ворожої діяльності Росії в різних регіонах від Африки до Арктики, а також викладаються пропозиції про посилення заходів у США. Серед іншого, автори доповіді рекомендують Держдепартаменту (тобто головному зовнішньополітичному відомству США) очолити більш агресивні "операції впливу", в зокрема такі операції, які могли б посіяти розбіжності між Росією і Китаєм.

У доповіді дається оцінка дій Москви в так званій "сірій зоні". Мова йде про посилення спроб путінського режиму послабити демократичні держави, особливо ті, що знаходяться на російської периферії. При цьому путінський режим використовує будь-які засоби, крім прямого військового конфлікту.

"Ця діяльність включає військові загрози в адресу інших держав, підрив їх суспільств, економік і органів влади самими різними засобами і методами, включаючи пропаганду, дезінформацію, культурний, релігійний і енергетичний примус", - пише в одній з розділів доповіді Джейсон Верчан, який працює в відділі стратегії Європейського командування збройних сил США. Це командування відповідає за стримування російської армії.

Проте автори доповіді нарікають на те, що Сполучені Штати не можуть дати єдиної відповіді через відсутність взаємодії і згоди між відомствами виконавчої влади та конгресом.

Белінда Брегг, яка працює науковим співробітником в консалтинговій фірмі під назвою NSI, що постачає уряд соціальними дослідженнями, пише в цій доповіді, що США треба "чіткіше викладати американські інтереси і стратегію і самим собі, і іншим".

Але для цього треба домовитися про те, яке повинно бути послання США. Це відзначає старший науковий співробітник вашингтонського Інституту близькосхідної політики Анна Борщевська, яка написала розділ про російські зусилля з завоювання на свою сторону урядових і опозиційних сил в Африці.

Новини за темою

"Ми ще не розповіли свою історію, але у нас концептуальні проблеми, тому що Америка дуже поляризована і сильно сумнівається в собі, - заявила в інтерв'ю Борщевська. - У Росії таких проблем немає".

Брегг рекомендує ще одну важливу міру: краще зрозуміти, яка частина населення в світі довіряє США, а також "розробити стратегію підвищення довіри, коли воно на низькому рівні".

У дослідженні звучить тривога за приводу антиамериканського альянсу з участю Росії і комуністичного Китаю, які традиційно є лютими суперниками, хоча спочатку холодної війни вони були на одній стороні ідеологічного розлому. Серед заходів з підриву цього альянсу виділено провокування російської недовіри до китайської експансії на східній периферії Росії, а також економічні та інфраструктурні проекти Пекіна на самих різних континентах.

"Світова система і американський вплив у ній можуть встати з ніг на голову, якщо Москва і Пекін ще більше зблизяться", - попереджає Верчан.

З іншого боку, в доповіді йдеться про назрілу необхідність співпраці з Росією в ключових областях, особливо в області ядерних озброєнь.

"Зрозуміло, що нам загрожує новий виток гонки озброєнь, - пише ще один учасник авторського колективу Джон Аркілла, який працює директором Школи підвищення кваліфікації офіцерських кадрів ВМС. - Сполучені Штати можуть погодитися на гонку озброєнь в надії обігнати росіян, або можуть постаратися уникнути цього дорого суперництва, з новими силами взявшись за реалізацію політики контролю/скорочення озброєнь".

За словами Аркілли, такий підхід повинен розуміти стримування інших держав з ядерною зброєю, включаючи Північну Корею, Китай, Іран, Індію та Пакистан. "Розумним кроком може стати повернення до пропозиції Рональда Рейгана, яку він зробив росіянам в 80-ті роки. Мова йде про спільні дослідження в протиракетній обороні".

Аркілла визнає, що колишній президент США Барак Обама зазнав невдачі з своєю політикою "перезавантаження" з Росією і що Трамп теж хотів поліпшити відносини, однак йому перешкодила пропаганда в рамках виборчої кампанії, яка могла бути організована Москвою.

"Але поки ще не пізно зробити такий крок, - написав він. - Зрештою, Сполучені Штати тісно співпрацюють з Росією в космічних дослідженнях. Невже не можна сподіватися на розширення приземленішої співпраці?"

Найсерйознішу перешкоду путінським амбіціям може створити російський народ, йдеться в дослідженні Пентагону. Там вказується на те, що товариство з побоюванням і недовірою дивиться на зовнішню політику Москви, зокрема, на вторгнення в український Крим у 2014 році, на військову підтримку російських сепаратистів. Росіяни також не вірять "твердженням Кремля про те, що США є серйозною зовнішньою загрозою".

Дані опитувань, зібрані професором американської військової академії у Вест-Пойнті Томасом Шерлоком, говорять про те, що "російське суспільство не дуже схвально ставиться до силової зовнішньої політики, включаючи інтервенції в близькому зарубіжжі з метою перешкоджання американському впливу і захисту російськомовного населення від уявної дискримінації".

У доповіді наголошується, що навіть російська еліта скептично ставиться до путінської стратегії. "Еліта і широкі верстви суспільства підтримують ідею відродження Росії як великої держави, але говорячи про велику державу і її пріоритети, вони частіше мають на увазі більше соціально-економічний розвиток, ніж демонстрацію жорсткої сили, - відзначають автори дослідження. - Така точка зору все більше входить в протиріччя з поглядами Кремля".

Брайан Бендер

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>