banner banner banner banner

Патріотизм, образа, репутація та гроші: Чому в "ДНР" з'являються свої доктори наук

"Буває так, що людина хоче для себе здобути науковий ступінь, хоча все ж частіше "змушують" захищатися. Може бути так, що вона давно хотіла здобути ступінь, але раніше не могла цього зробити – "сипалася" на захисті чи просто не була впевненою в собі. Сьогодні захиститися стало набагато простіше, коли ради із захисту дисертацій на базі донецьких ВНЗ – усі свої люди", - розповідає співробітник одного з ВНЗ самопроголошеної "ДНР"

Патріотизм, образа, репутація та гроші: Чому в "ДНР" з'являються свої доктори наук
Фото з відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

"Буває так, що людина хоче для себе здобути науковий ступінь, хоча все ж частіше "змушують" захищатися. Може бути так, що вона давно хотіла здобути ступінь, але раніше не могла цього зробити – "сипалася" на захисті чи просто не була впевненою в собі. Сьогодні захиститися стало набагато простіше, коли ради із захисту дисертацій на базі донецьких ВНЗ – усі свої люди", - розповідає співробітник одного з ВНЗ самопроголошеної "ДНР"

Вісімдесят шість здобувачів наукових ступенів доктора і кандидата наук отримали дипломи "ДНР". Про це відзвітували в "міністерстві освіти і науки" невизнаної республіки.

Там зазначили, що на сьогодні у "республіці" функціонують 22 дисертаційні ради за 43 спеціальностями. До їхнього складу, крім місцевих науковців, входять 68 зарубіжних фахівців, серед них 43 — з Російської Федерації.

Видавати свої наукові ступені в "ДНР" почали після того, як у середині листопада 2015 року "міністерство освіти і науки" самопроголошеної республіки погодило створення рад із захисту дисертацій на право здобуття ступеня кандидата і доктора наук на базі трьох освітніх і наукових установ "республіки" - в Донецькому національному технічному університеті, Донецькому медичному університеті імені М. Горького та Інституті прикладної математики і механіки.

"На сьогодні майже всі освітні організації вищої професійної освіти та науково-дослідні інститути Республіки мають такі ради", - підкреслюють у самопроголошеній "ДНР".

Новини за темою

Перше ж питання, яке постає: "А навіщо, власне, в невизнаній ніким "народній республіці" науковий ступінь кандидата або доктора наук ДНР"? Максимум, на що може розраховувати такий учений, що його науковий ступінь визнають у Російській Федерації, указом президента якої в січні 2017 року визнаються документи, видані адміністраціями окремих районів Донецької та Луганської областей. Врятувати ситуацію могли й окремі договори між донбаськими і російськими ВНЗ, згідно з якими виданий диплом або інший документ в одному ВНЗ в іншій країні прирівнювався до аналогічного документа національного ВНЗ.

Втім, чи погодяться російські вчені визнати науковий ступінь "побратима" з "ДНР", все ж під питанням, особливо якщо вони не брали участі в захисті дисертації здобувача наукового ступеня.

Чому ж у такому випадку з'являються претенденти на наукові ступені невизнаної республіки? Причин може бути багато, серед яких повний перелік людських пристрастей - страх, жадібність, гордість, образа.

Буває так, що здобувачими наукових ступенів "ДНР" стають під натиском керівництва ВНЗ.

"Для будь-якого ВНЗ наявність серед викладацького складу якомога більшої кількості викладачів, які мають науковий ступінь, свідчить про те, що ВНЗ займається науковою діяльністю, адже наукові ступені дають за наукові дослідження, бо це престижно і так було завжди - і в мирний час, і тепер. Тому дуже багато претендентів йдуть на це під натиском адміністрацій ВНЗ, хоча буває, що і самим кандидатам це вигідно", - каже викладач одного з донецьких ВНЗ.

Вигода "докторів і кандидатів наук ДНР" може бути різною - від моральної до матеріальної.

"Буває так, що людина хоче для себе здобути науковий ступінь, хоча все ж частіше "змушують" захищатися. Може бути так, що вона давно хотіла здобути ступінь, але раніше не могла цього зробити – "сипалася" на захисті або просто не була впевненою в собі. Сьогодні захиститися стало набагато простіше, коли ради із захисту дисертацій на базі донецьких ВНЗ – усі свої люди, "засиплеш" сьогодні кандидата з "чужого" ВНЗ, а завтра їхній представник "зарубає" твого, а вчені в складі будь-якого ВНЗ — сьогодні дуже престижно і важливо для репутацій вищих навчальних закладів. Та й для республіки свої вчені мають значення", - розповідає інший працівник одного з ВНЗ самопроголошеної "ДНР".

Зрозуміло, не обходиться і без шукачів, які вирішили таким чином проявити свій патріотизм і підтримати "республіку".

Деяку матеріальну вигоду від свого нового статусу вченого отримують й самі новоспечені "кандидати і доктори наук ДНР".

Так, згідно з "Постановою президії ради міністрів ДНР" від 25 червня 2016 року №8-11 за науковий ступінь її власникам належить доплата в розмірі від 15% (для кандидатів наук) – до 25% (для докторів наук) від розміру посадового окладу.

Згідно з цією самою "постановою" посадовий оклад викладача становить від 6114 до 7608 російських рублів (2430-3030 гривень). Таким чином, доплата може становити від 917 до 1141 російського рубля (365-455 гривень) для "кандидата наук ДНР" та від 1528 до 1902 російських рублів (610-760 гривень) — для "доктора наук ДНР".

Загалом не бозна які гроші, звичайно, але коли в Україні заробітна плата бюджетників була високою?

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>