banner banner banner

"Партійна диктатура": На шляху до Венеції

Спроби ввести імперативний мандат в Україні здійснювалися ще з 2004 р. Але, пам'ятаючи сумний досвід СРСР, ніхто й ніколи не наважувався дозволити партійним верхівкам маніпулювати зі списками ВЖЕ ПІСЛЯ оголошення результатів виборів

"Партійна диктатура": На шляху до Венеції
Фото з відкритих джерел

Спроби ввести імперативний мандат в Україні здійснювалися ще з 2004 р. Але, пам'ятаючи сумний досвід СРСР, ніхто й ніколи не наважувався дозволити партійним верхівкам маніпулювати зі списками ВЖЕ ПІСЛЯ оголошення результатів виборів

Правда суду не боїться. Хоча у нашому випадку не боїться вона Венеційської комісії. І правда ця в тому, що сумнозвісний український закон про "партійну диктатуру" суперечить численним європейським стандартам. Минуло трохи більш ніж місяць з дня прийняття скандального законопроекту № 3700, і на цей антидемократичний акт звернули увагу експерти Моніторингового комітету ПАРЄ.

Цими днями співдоповідачі комітету Хорді  Хукла та Аксель Фішер висловили стурбованість у зв'язку з нещодавніми змінами до Закону "Про вибори народних депутатів України", за яким політичним партіям дозволили змінювати свої виборчі списки вже після завершення виборів.

Враховуючи кричущу невідповідність такої "новації" європейським стандартам, члени Моніторингового комітету цілком очікувано вирішили скерувати Закон на  повноцінну експертизу до Венеційської комісії, яка є найбільш компетентним дорадчим інститутом з питань кращих європейських правових практик.

Декларуючи під час виборів європейський вектор розвитку України, депутати від більшості вкотре ініціювали закон, що відверто нехтує європейськими стандартами, демонструючи підступність частини українського політикуму.

"К мандатам почтения нету"

Спроби запровадити імперативний мандат в Україні здійснювалися ще з 2004 р. Але, пам’ятаючи сумний досвід СРСР, ніхто й ніколи не наважувався дозволити партійним верхівкам маніпулювати зі списками ВЖЕ ПІСЛЯ оголошення результатів виборів.

Венеційська комісія неодноразово підтверджувала недопустимість введення імперативного мандату у демократичному суспільстві.

У своєму висновку 2005 р. комісія зазначала, що норма щодо "імперативного мандата" "...надає політичним партіям право анулювати результати виборів. Це також може призвести до послаблення Верховної Ради через перешкоджання реалізації вільного і незалежного мандата народних депутатів, які можуть опинитись у ситуації, коли не зможуть дотримуватись власних переконань і водночас бути членами парламенту". Аналогічну критику послідовно у своїх резолюціях висловлювала і ПАРЄ. До речі, Україна – член ПАРЄ і, як такий, зобов’язана виконувати резолюції Асамблеї.

Але лобісти законопроекту № 3700 перемогли, і одурманене псевдореформами українське суспільство потрапило у чергову законодавчу пастку та – лишень уявіть! – дозволило лідерам політичних сил власноруч визначати результати волевиявлення громадян. Адже партія отримала право на відкликання будь-якого народного депутата після того, як він отримав мандат, а, отже, право розпоряджатися нашими сумлінно відданими голосами.  

Про те, що Закони не мають зворотної дії в часі, автори проекту, мабуть, просто забули  і поширили дію Закону на парламентські вибори 2014 р.

- Конституція?

- Ні, не чули.

Корпоратизація виборчих прав

Фактично після ухвалення законопроекту № 3700 стало неважливо, якою буде виборча система на парламентських виборах. Не має значення, хто буде лідером у списку та скільки людей віддали голос за того чи іншого кандидата.

Завдяки закону про "партійне рабство", склад парламенту формуватиметься в ручному режимі – в кабінетах керівників партій.   

На моє переконання, це – відверте й грубе порушення Конституції та всіх відомих міжнародних стандартів, встановлених, зокрема, Радою Європи. Запроваджена Законом 3700 "партійна диктатура" знецінює вільне волевиявлення громадян, зводить нанівець значення самого процесу голосування, суперечить фундаментальній суті народного суверенітету.

Маємо наочний приклад того, як змова керівників фракцій парламентської більшості може досить легко легітимізувати партійну розправу з принциповими депутатами. Демонстративне ігнорування в ході прийняття Закону чітких рекомендацій ще донедавна таких шанованих серед лідерів більшості європейських експертів лише підтверджує сповідування сьогоднішньою політичною верхівкою глибоко вкорінених "подвійних стандартів".

А все могло б бути інакше…

По-перше, держава могла б з власної волі ініціювати експертизу даного Закону Венеційською комісією та публічно заявити про готовність внести правки до документа, якщо в експертів комісії виникнуть зауваження. Таку ініціативу міг проявити, наприклад, голова профільного парламентського Комітету ВР з питань євроінтеграції, голова Верховної Ради України або навіть президент України.

По-друге, цей Закон можна було б скерувати для отримання висновку до Конституційного суду, що зняло б усі питання щодо відповідності акту Основному Закону.

По-третє, поставити крапку у багаторічній законодавчій епопеї під назвою "Виборче законодавство, що дишло …" могло б ухвалення Виборчого кодексу, який би встановив  єдині, прозорі та зрозумілі правила гри під час виборів та гарантував їх стабільність і передбачуваність. Практику "підганяти" Закон про вибори під інтереси нової "еліти" кожні два роки необхідно врешті-решт припинити взагалі. Прийняття Виборчого кодексу – це також приклад кращих європейських практик, схвалених комісією.

Найближче засідання комісії відбудеться у червні, тому чекати на висновок провідних європейських спеціалістів у галузі виборчого права залишилось зовсім недовго. Однак вже сьогодні можна із впевненістю сказати, що схвальний відгук закону про "партійне рабство" не "світить".

Як представник України у Венеційській комісії, я рекомендував би владі утриматись від застосування його до оприлюднення експертного висновку.

Як громадянин, відверто сподіваюсь, що наші депутати зрештою дослухаються до рекомендацій європейських експертів та повернуть мені та іншим українським виборцям право обирати.

Володимир Пилипенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>