Парадокси зовнішньої торгівлі України в I кварталі 2018 року

Початок року багато в чому показує заділ і напрямок руху. Найімовірніше, за підсумками року матимемо незначне, але зростання українського експорту. А якщо українська влада буде займатися не політиканством, а економікою, і, нарешті, зрозуміє, що за допомогою Угоди про асоціацію з ЄС можна отримувати дохід, а не тільки брати кредити в ЄС, то можна реально збільшити експорт з України не тільки до Польщі, а й до інших країн ЄС

Парадокси зовнішньої торгівлі України в I кварталі 2018 року
Фото з відкритих джерел

Початок року багато в чому показує заділ і напрямок руху. Найімовірніше, за підсумками року матимемо незначне, але зростання українського експорту. А якщо українська влада буде займатися не політиканством, а економікою, і, нарешті, зрозуміє, що за допомогою Угоди про асоціацію з ЄС можна отримувати дохід, а не тільки брати кредити в ЄС, то можна реально збільшити експорт з України не тільки до Польщі, а й до інших країн ЄС

Митниця не тільки "дає добро", а й уже підрахувала результати зовнішньої торгівлі впродовж I кварталу 2018 року. Результати дуже чудові для одних і сумні для інших. Кожен читач вибирає сам, що йому більше сподобалося в цій статті.

Експорт товарів України впродовж I кварталу 2018 року склав 11,4 млрд дол., що на 10% більше, ніж протягом I кварталу 2017 року, але на 25% менше, ніж упродовж I кварталу 2013 року. Ось це вже парадокс. Хоча багато в чому очікуваний. Підвищити показники експорту України до рівня 2013 року найближчими роками не вийде. Ламати — не будувати, а тим більше з такими "горе-реформаторами".

Новини за темою

Імпорт України впродовж I кварталу 2018 року склав 12,6 млрд дол., що на 14% більше, ніж протягом I кварталу 2017 року, і на 29% менше, ніж упродовж I кварталу 2013 року. Так, дійсно, Україна знизила закупівлю енергетичних ресурсів, перш за все природного газу, порівняно з 2013 роком. Але не тому, що економіка України стала енергоефективною. А, найімовірніше, тому, що економіка просто "охолола" і стала менше вимагати енергетичних ресурсів. Відповідно, і попит на енергетичний імпорт знижено. Але це і падіння промисловості України. Тож за все доводиться платити.

Незважаючи на всі взаємні погрози і образи, Росія була і є головним торговельним партнером України в поточному році. Експорт України до Росії упродовж I кварталу 2018 року становив 853 млн дол., що на 8% менше, ніж у I кварталі 2017 року. Але зате імпорт з Росії до України протягом I кварталу 2018 року збільшився на 28% порівняно з I кварталом 2017 року. Парадокс? Ні, не парадокс, а вугілля і продукція хімічної промисловості. Україна в цьому році активно купувала в Росії вугілля та продукцію хімічної промисловості, а також продукцію машинобудування, але не так активно. Ось і бачимо, що, за словами наших і російських політиків, Росія — агресор і головний ворог для України, а згідно з бізнес-процесами, які часто пов'язані з представниками української та російської влади, а також українських і російських олігархів, гроші люблять, коли їх рахують. Політика окремо, а доходи окремо. Для російських і українських олігархів торгівля була і буде вигідною. Вони працювали і будуть працювати, і навіть нарощувати обсяги угод, а от українські та російські політики і далі будуть лякати український і російський народи "поганими дядьками", але гроші все одно будуть йти до рук українських і російських політиків.

Новини за темою

На другому місці за значимістю для українського експорту в I кварталі 2018 року міцно закріпилася Польща. Експорт товарів з України до Польщі склав 816 млн дол. Рівень Росії не подолано, але це поки. Не виключено, що цьогоріч Польща посяде місце Росії серед головних покупців українського експорту. Ось це дійсно буде ударом по самолюбству окремих політиків і створить певний резонанс в українській економіці. Дійсно, Польща — одна з небагатьох країн ЄС, економіка якої реально стала щільніше працювати з економікою України після підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Упродовж I кварталу 2018 року експорт України виріс на 29% порівняно з I кварталом 2013 року до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Це вже не парадокс, а реальність. Що ж продає Україна Польщі? Залізну руду, прокат чорних металів, лісоматеріали, меблі і навіть гриби з медом. Хоча українські продукти харчування Польща погано купує, а ось руду добре. Розвивається і виробнича кооперація. Тому частина експорту з України до Польщі — це продукція машинобудування, а точніше підшипники, дроти та побутова техніка, зібрані з запчастин, отриманих з ЄС. Якщо раніше Польщу називали "підмайстром ЄС", то тепер Україну можна починати називати "підмайстром Польщі".

Третє місце серед головних покупців українського експорту посідає Італія, а четверте місце — Туреччина. І Італія, і Туреччина купують продукцію української металургії, переважно напівфабрикати чорної металургії.

А от на четвертому місці Індія, вона найбільше купує соняшникової олії, яка є головним експортним товаром України в I кварталі 2018 року. В загальному українському експорті впродовж I кварталу 2018 року частка соняшникової олії становить 9,3% від усього експорту України. На другому місці за важливістю експорту України кукурудза. Багато її купують Іспанія і Голландія. А вже на третьому місці напівфабрикати чорної металургії. Ось ще один парадокс. Або, напевно, відповідь на питання, що ж головне для економіки України. Україна на світовому ринку — постачальник зерна і чорних металів, і це наша фішка, саме це і забезпечує формування нашого експорту. Тож на запитання, які галузі має розвивати економіка України для успішного зростання ВВП і доходів економіки, відповідь є очевидною. Саме аграрна продукція та чорні метали — це те, з чим Україна завойовує світовий ринок. Так тримати.

Зрозуміло, що I квартал — це тільки початок року. Але початок року багато в чому показує заділ і напрямок руху. Найімовірніше, за підсумками року матимемо незначне, але зростання українського експорту. А якщо українська влада буде займатися не політиканством, а економікою, і, нарешті, зрозуміє, що за допомогою Угоди про асоціацію з ЄС можна отримувати дохід, а не тільки брати кредити в ЄС, які незрозуміло як будемо віддавати, то можна реально збільшити експорт з України не тільки до Польщі, а й до інших країн ЄС. Досвід Польщі показав, що можна дійсно заробити на асоціації з ЄС, але якщо працювати, а не розповідати казки про євроінтеграцію і займатися "маніловщиною". Економіка є більш прагматичною і вимагає реальних дій, а не фантазій і міфів. Україна навіть через десятки років навряд чи буде продавати легкові автомобілі до ЄС, а ось виробляти і продавати комплектувальні деталі для німецьких і французьких автомобілів – це реально, і це гарний напрям бізнесу. Ось це не парадокс, а справжня економіка.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів