banner banner banner

"Панове, у мене для вас ну дуже неприємна звістка": МВФ більше не вірить антикорупційним обіцянкам Києва

"Панове, у мене для вас ну дуже неприємна звістка": МВФ більше не вірить антикорупційним обіцянкам Києва
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

"Я запросив вас, панове, з тим, щоб повідомити вам дуже неприємну звістку: до нас їде місія МВФ". Саме так на сучасний лад могла б звучати сьогодні в Києві "нетлінка" Миколи Васильовича Гоголя. Далебі, відтоді мало що змінилося. Є в нашій "губернії" і свій Держиморда, і Бобчинський з Добчинским, і Ляпкін-Тяпкін, і Хлестаков (цих більшість, особливо в "середній ланці"), і навіть своя Земляника, щоправда жіночого роду, але методи все ті ж: "О! Насчет врачеванья мы с Христианом Ивановичем взяли свои меры: чем ближе к натуре, тем лучше, — лекарств дорогих мы не употребляем. Человек - простой: если умрет, то он и так умрет, если выздоровеет, то он и так выздоровеет. Да и Христиану Ивановичу затруднительно было б с ними изъясняться: он по-русски ни слова не знает".

І не забуваймо про Городничого. Це нешанобливо не тільки стосовно класика, а й самого реального життя, а воно, як відомо, кращий автор. І що характерно: наша, як висловився б іспанський філософ і письменник Мігель Унамуно, "інтраісторія" (та, що лежить у глибині народній), є разюче статичною. Гадаю, якщо після нинішньої зими проїхатися до Миргорода, то десь на в'їзді до міста можна "зловити" колесами все ту ж яму. І тут вже нічого не поробиш, хоч прем'єрами її гати.

Але світовим ревізорам важко зануритися в нашу інтраісторію, не зрозуміти їм загадкової української душі. От і перейшли вони у спілкуванні з нами на найпростішу мову. Приблизно на ту, за допомогою якої месьє Бендер виміняв заповітні стільці на звичайне ситечко у Еллочки Людожерки. Відтепер МВФ кредитуватиме Україну виходячи з динаміки боротьби з корупцією. Всілякі там економічні агрегати - Gross Domestic Product, Consumer price index - відтепер розглядаються лише як важливий, але не основний додаток. У зв'язку з цим вельми символічною є багатозначне розшифрування абревіатури – CPI, яка має кілька значень: Consumer price index — Індекс споживчих цін (індекс інфляції) і Corruption Perceptions Index — Індекс сприйняття корупції. Так от, якщо для оцінки розвинених країн застосовують перший, то для України відтепер  другий. Можна, звісно, розлютитися в стилі тієї ж Еллочки Людожерки: "Не вчіть мене жити". При цьому дружини політиків, які теж стали з якогось дива політиками, можуть манірно змахнути в ефірі накидкою з "шанхайського барса" - це абсолютно нічого не змінить. Вранці боротьба з корупцією – ввечері транші, ввечері боротьба з корупцією – вранці транші. А можна навпаки? Можна, але боротьба з корупцією вперед!

За оцінками МВФ щорічно корупційна надбудова виходить Україні в 2% економічного зростання, і це один із найбільш негативних показників у світі: торік лише за допомогою статистичних "потрійних акселів" вдалося натягнути показник зростання ВВП з 2,1% до 2,5%. Тобто корупція забирає приблизно половину приросту валового продукту.

Новини за темою

Що стосується траншів, то цього року ми могли б отримати 1,9 млрд дол. Багато це чи мало? Ну, 10% валютних резервів НБУ. Як заявили у фонді, "корупція може негативно впливати на здатність країни досягати стабільного, всеохоплювального економічного зростання". Таким чином, боротьба з корупцією стає для МВФ свого роду математичним правилом: необхідно і достатньо. Тобто низька інфляція і дефіцит бюджету, неабиякі темпи зростання ВВП – це лише перша частина умов ("необхідно") для отримання кредитів. Друга ("достатньо") – це успішна боротьба з корупцією, причому підтверджена практичними результатами. "Спортивна риболовля" вже не підходить: зловив, сфотографував, зважив, відпустив. Потрібен промисловий "лов". Неводом. Сейнерами.

Наразі основні вимоги фонду зведено до необхідності запуску в Україні Антикорупційного суду, причому саме в тому форматі, як його бачать на Заході, а не у нас. Тут би гоголівський городничий вигукнув: "Я ніби передчував: сьогодні мені всю ніч снилися якийсь два незвичайні щури. Далебі, отаких я ніколи не бачив: чорні, неприродної величини! Прийшли, понюхали — і пішли геть".

Новини за темою

Хоча в середовищі деяких всюдисущих політологів та експертів, які не вилазять з ефірів, сформувалася стійка пропозиція чергової локшини для електорату. Мовляв, у західного світу теж писок у пуху, і там така ж корупція, як і у нас. Деякі "без берегів" ідуть ще далі та заявляють, що в Україні вже немає вертикальної корупції, а залишилася лише горизонтальна. Ну а найбільш витончені намагаються переконати народ у тому, що корупція певно. мірою є навіть корисною: за рахунок неї формується попит на дорогі товари, залучають інвестиції. І взагалі, без корупції державний апарат в Україні відразу зупиниться, що призведе до загального колапсу. Що тут скажеш... Думка про те, що корупція – мастило для бюрократичного механізму, не нова. Що стосується платоспроможного попиту, то, може бути, наші корупціонери і є двигуном італійського ВВП, 20% якого становлять товари "лакшері". Але виробнику житомирських шкарпеток від цього попиту навіть зернятка не перепадає.

Що ж говорить про корупцію МВФ? А він підготував спеціальну доповідь, в якій ретельно проаналізував усі соціально-економічні наслідки цього ганебного явища. Аналіз було проведено в рамках програми ООН "Цілі розвитку тисячоліття".

Отже, за даними МВФ, корупційна надбудова, властива для більшості країн, що розвиваються (а Україна в цій групі попереду всієї планети), призводить до втрат динаміки зростання приватного сектору в розмірі 3% на рік. Враховуючи, що у нас приватний сектор займає більше половини економіки, ми втрачаємо 2% ВВП щорічно. Приблизно таку ж цифру фонд озвучив і персонально щодо нашої країни, тож все збігається. Загальний збиток світової економіки становить 1,5-2,5 трлн дол. на рік. Мінімізація рівня корупції до рівня розвинених країн світу приносить економікам, що розвиваються, додатковий дивіденд у розмірі 400% зростання доходів населення. Тобто якщо у країні середньорічний дохід на душу населення становить приблизно 2 тис. дол., то після завершення основної частини боротьби з корупцією він може зрости до 8 тис. Корупція живиться соками бідних. Крім того, успішна боротьба з нею скорочує дитячу смертність на 75%: лікарі приїжджають вчасно, матерів не маринують у прийомних палатах і важкохворим дітям вчасно закуповують ліки, а не чекають, поки "розпиляють" черговий тендер.

Корупційна рента безпосередньо забирає приблизно до 4% бюджетних доходів. Стосовно України – це 40 млрд грн на рік. Майже стільки ж виділили в 2018-му на ремонт доріг. Тобто без того жахливого рівня корупції, що є зараз, можна було б відремонтувати вдвічі більше дорожнього покриття.

Йдемо далі. При аналізі корупційних ринків інвестори оцінюють свої потенційні втрати від входження на них. Корупційна модель, схожа з українською, оцінюється інвесторами як додатковий прихований податок у розмірі 20%. Тобто заходячи на наш ринок, інвестори закладають у свій інвестиційний план приховані витрати на 1/5 від внесених інвестицій: ці гроші доведеться заплатити за "кришу" або втратити в тому разі, якщо "криші не буде". Ще є питання, чому прямі іноземні інвестиції в Україну торік склали 2,2 млрд дол. і при цьому інвестори репатріювали з країни (поки не забрали) дивіденди на суму 1,8 млрд дол.?

З погляду економетрики, корупція – це свого роду багатовимірна регресія. Як відомо з математики, головна проблема цієї моделі – мультиколінеарність, тобто тісний кореляційний взаємозв'язок між факторами, які відбирають для аналіз і, які спільно впливають на загальний результат. Аналітики МВФ виявили залежність між корупцією та соціальною ізоляцією і дійшли висновку, що цей взаємозв'язок набагато гірше впливає на динаміку розвитку країни, ніж навіть кореляція між корупцією і зростанням ВВП. Фахівці фонду розглянули так зване "10-точкове" соціальне включення впливу корупції і дійшли висновку, що рівень цього впливу можна оцінити в розмірі 5,5 бала індексу споживчих цін (за шкалою від 1 до 100). Тобто стосовно України вплив корупції на інфляцію можна оцінити в коридорі від 0,5 до 1% від поточного розміру ІСЦ. Найдивовижніше, що в країнах, які потерпають від проявів корупції, "корупційна рента", зібрана з економіки, щонайменше вдесятеро перевищує обсяг офіційної міжнародної допомоги.

Новини за темою

Найжахливіший наслідок корупції – це важка форма фрустрації в суспільстві, що виявляється у марному очікуванні поліпшення ситуації в найближчому майбутньому. Це глибинна психотравма в масштабах цілої країни, де один за одним змінюються корупційні правителі і все повертається на круг свій, плодячи все нові й нові "втрачені покоління". Країну з високим рівнем корупції можна порівняти з паршею сільськогосподарських рослин, коли патогенні гриби вражають здорову рослину, і вона вже не може ефективно розвиватися. У ролі патогенів у цьому випадку виступають пронизані корупцією органи державного управління. Звісно, що розраховувати ані на динамічне економічне зростання, ані на залучення прямих іноземних інвестицій таким "прокаженим" країнам не доводиться.

На жаль, ані ФБР, ані МВФ, ані Європол не зможуть позбавити нас від корупційної ренти. І після кожного візиту місії МВФ наші городничі будуть вчергове вигукувати у своїх "домашніх, приватизованих храмах": "Дай только, боже, чтобы сошло с рук поскорее, а там-то я поставлю уж такую свечу, какой еще никто не ставил: на каждую бестию купца наложу доставить по три пуда воску".

Проблему корупції може бути розв`язано, як і проблему надлишку вовни в шлунку у кота: все це треба просто виблювати назовні. І щоб уникнути проблем далі, робити це треба регулярно.

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>