banner banner banner

Озброєння російського Калінінграда – страшний сон НАТО

Озброєння російського Калінінграда – страшний сон НАТО
Фото з відкритих джерел

Оригінал сайт The National Interest

Після вступу балтійських країн до НАТО Калінінград став стратегічно важливим регіоном. Будучи затиснутим між Литвою і Польщею, він є одним із найбільших російських портів, що мають вихід до Балтійського моря. Через його місцерозташування російські ракети й кораблі, які базуються тут, становлять небезпеку для американських і європейських сил на значній території. Російські підрозділи, дислоковані в Калінінграді, мають дуже сильний потенціал попереджувального удару по польських і балтійських військових об'єктах, а також по будь-якому з їхніх партнерів у регіоні з організації Північноатлантичного договору (НАТО). Найсерйозніша з усіх загроз, які є в розпорядженні Росії в Калінінграді, — це балістичні ракети "Іскандер-М". НАТО, включаючи сусідні балтійські держави та Польщу, нині має дуже скромні можливості у протидії цьому російському зброї.

"Іскандер-М" Фото з відкритих джерел

Маючи, за офіційними даними, дальність до 400 км, а насправді, імовірно, понад 500 км, "Іскандер" здатний атакувати будь-військово-морський об'єкт на польському узбережжі, а також будь-які об'єкти на узбережжі країн Балтії. Хоча придбання Польщею здатних виконувати функції ПРО комплексів PAC-3 Patriot може пом'якшити цю проблему, не зовсім ясно, чи входить протидія "Іскандерам" до планових завдань цього засобу протиповітряної оборони. Для Польщі, безумовно, було б розумно використовувати їх таким чином, враховуючи, що Patriot - єдина в регіоні система, яка має шанс перехопити "Іскандер". Старі системи, такі як різні варіанти комплексів "Нева",  що перебувають на озброєнні Польщі, є ефективними тільки проти крилатих ракет і літаків, що повільно летять. Водночас Росія поступово замінює свої більш старі ракети "Точка-У", що базуються в Калінінграді, на дедалі більшу кількість "Іскандерів".

Patriot Фото з відкритих джерел

У разі заподіяння превентивного удару ці "Іскандер-М", імовірно, використовуватимуть у поєднанні з іншими системами озброєнь. Наприклад, крилаті ракети повітряного базування можуть запускатися літаками з "материкової" частини Росії. Поки немає конкретних цифр щодо російських запасів цього виду зброї, проте відомо, що Росія володіє багатьма системами, які здатні вразити будь-яку ціль у Польщі. Найбільш поширеними серед них є різні варіанти Х-55 і Х-101. Вони можуть застосовуватися трьома різними типами носіїв: бомбардувальниками Ту-22М3, Ту-95МС і Ту-160.

Примітно, що Ту-22М3 було помічено під час польотів у Балтійському регіоні, і, отже, їх можна вважати вірогідними кандидатами на проведення атаки крилатими ракетами. Крім того, оскільки ці ракети мають дальність понад тисячу кілометрів, для ураження цілей НАТО в Польщі та країнах Балтії їх навіть не потрібно запускати з літаків, що базуються в Калінінграді.

На додаток до балістичних і крилатих ракет повітряного базування в Калінінграді є значне угруповання російського флоту. Оскільки деякі кораблі нині в процесі переобладнання або ремонту, невідомо, яка їх кількість може виявитися в строю у разі конфлікту. Основними кораблями, які могли б завдати попереджувального удару, є два корвети проекту 21631 "Буян-М", що мають дві пускові установки УКСК (Універсальний корабельний стрільбовий комплекс — прим. перекл.) з чотирма отворами для ракет, які можуть стріляти крилатою ракетою "Калібр", перевіреною в бою в Сирії. У Калінінграді також базуються два підводні човни типу "Кіло" (у тексті наведено заведене в НАТО позначення, а за російською класифікацією ці субмарини мають назву "Палтус" — прим. перекл.), здатні стріляти "Калібрами".

Новини за темою

Інша частина російського флоту, дислокованого в Калінінграді, зосереджена на боротьбі з надводною, підводною і повітряною загрозою, з основним упором на перше з цих напрямів. Це забезпечується одним есмінцем класу "Современный", двома фрегатами класу "Неустрашимый", чотирма фрегатами класу "Стерегущий" (згідно з російською системою, їх  позначено як корвети, — прим. автора), чотирма корветами класу "Нанушка-III" (згідно з російською системою, їх позначено як малі ракетні кораблі проекту "Овод" — прим. перекл.) і сімома корветами "Тарантул-II" і "Тарантул-III" (згідно з російською системою, їх позначено як ракетні катери проекту "Молния" — прим. перекл.). Всі вони мають на озброєнні протикорабельні ракети як основний вид озброєння, починаючи від надзвукової протикорабельної ракети П-270 "Москит" (яка також має обмежені можливості для атаки наземних об'єктів) до нової дозвукової протикорабельної ракети Х-35. "Буян-М" також може нести у своїх пускових установках УКСК протикорабельні ракети П-800 "Онікс", за необхідності додатково збільшуючи можливості флоту в протистоянні з надводними кораблями противника. У Калінінграді також дислокується кілька інших корветів, але вони не мають значних протикорабельних і протиповітряних засобів.

Наведені вище дані свідчать, що з'єднання російського Балтійського флоту, дислоковані в Калінінграді, значно сильніші, ніж всі військово-морські сили (ВМС) Польщі. Що стосується протикорабельних засобів, то на озброєнні польських ВМС є два фрегати класу "Олівер Газард Перрі" і три швидкохідних корабля класу "Оркан". Перші озброєно американськими дозвуковими протикорабельними ракетами RGM-84 "Гарпун", а "Оркани" — шведськими дозвуковими RBS-15. Польські військово-морські сили також мають на озброєнні один підводний човен типу "Кіло" (за російською класифікацією, "Палтус" — прим. перекл.), але вона проходить глибоку модернізацію і навряд чи буде здатна вийти в море найближчим часом. Нарешті, в арсеналі ВМС Польщі також є три підводні човни класу "Кобен", але єдиним озброєнням цих старовинних субмарин 1960-х років є торпеди. До того ж треба зазначити, що військово-морські сили Литви, Латвії та Естонії не мають значних можливостей для боротьби з надводною загрозою.

Oliver Hazard Perry Фото з відкритих джерел

Що стосується протикорабельних засобів наземного базування, то тут для НАТО картина анітрохи не краще. Тоді як Польща взяла на озброєння нову військово-морську ударну ракету, росіяни також посилили свій потенціал у Калінінграді трьома протикорабельними системами наземного базування. Серед них використовує ракети П-800 "Онікс", комплекс К-300 "Бастіон-П", П-35 "Редут", а також система "Бал"/"Бал-Е" з ракетами Х-35. Найбільшу серед них дальність ураження — до 350 км— має система "Бастіон". Це означає, що "Бастіон" охоплює більшу частину польського узбережжя і понад половину відстані від Калінінграда до Швеції. Російська військово-морська авіація також присутня в Калінінграді в значній кількості, що сприяє реалізації на морі концепції обмеження і заборони доступу і маневру (anti-access and area denial — A2/AD). Це забезпечується протикорабельними ракетами повітряного базування, що перебувають на озброєнні. Як носії вони використовують Су-24 і Су-30СМ, частину яких було нещодавно перекинуто до регіону.

Новини за темою

Дія концепції A2/AD також поширюється на повітряний простір, що забезпечують С-300 і С-400 3-ї бригади повітряно-космічної оборони Балтійського флоту, що базується в Калінінграді. Це з'єднання також має на озброєнні комплекси "Тор-M1" і, ймовірно, "Панцир", призначені для повітряної оборони в більш короткому діапазоні. Ці системи також охоплюють значний регіон, зокрема С-400 контролюють 250-кілометровий простір вглиб Польщі та країн Балтії аж до Варшави і Вільнюса. Територія Естонії також покривається комплексами С-400, розгорнутими в Санкт-Петербурзі, а крім цього ще й потужними камерами в Калінінграді, здатними "бачити" на відстань до 6000 км. Висновок з усього цього полягає в тому, що Росія має в Балтійському морі дуже потужний військово-морський, військово-повітряний потенціал у рамках концепції обмеження і заборони доступу і маневру, що дає їй перевагу перед сусідами.

Новини за темою

Польські та балтійські військовики не мають реальної можливості протистояти будь-якому з цих засобів, що застосовується в регіоні Росією в рамках концепції A2/AD. Тоді як Польща закуповує тактичні керовані авіабомби (Joint Standoff Weapon, JSOW), високоточні крилаті ракети класу "повітря — поверхня" двох типів (Joint Air-to-Surface Standoff Missile, JASSM, а також JASSM-ER), їх кількість дуже невелика (78 JSOW, близько 40 JASSM і до 70 JASSM-ER, поставки все ще тривають). Хоча ця зброя могла б протистояти відносно статичним цілям, таким як "Іскандери" і пускові установки наземних протикорабельних ракет, але навіть у цьому випадку потрібна буде передова розвідка. Щоб зібрати такі відомості, Польща має підставити під удар дуже потужній російській зенітно-ракетній системі С-400 свої літаки F-16, наявні в досить обмеженій кількості, що, ймовірно, призведе до втрат. Водночас Російський військово-морський флот і Військово-морська авіація продовжують робити ставку на потужний удар і свої можливості в рамках концепції A2/AD за рахунок використання ракет морського і повітряного базування. Оскільки Польща і країни Балтії не мають власних протикорабельних ракет повітряного базування, вони не мають можливості загрожувати російському флоту аналогічним чином. Так само можливості ППО цих країн у протидії ВКЗ Росії та Російській військово-морській авіації обмежено тією ж мірою, що і можливості їхніх власних ВПС проти російських протиповітряних сил. Зрештою розстановка сил на ігровому полі в Балтійському морі залишається явно на користь Росії.

Чарлі Дат

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>