banner banner banner banner

Звинувачення і обіцянки: Про що говорили Трамп і Байден на останніх перед виборами дебатах

Звинувачення і обіцянки: Про що говорили Трамп і Байден на останніх перед виборами дебатах
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

3 листопада у Сполучених Штатах відбудуться вибори президента. А вчора (точніше, сьогодні вранці – якщо за київським часом) в Америці провели третій і заключний раунд дебатів між фіналістами перегонів – чинним президентом, республіканцем Дональдом Трампом та його суперником, демократом Джо Байденом.

Останній, власне, виривається в лідери і випереджає Трампа на 10%. Можлива перемога Байдена поставить Україну у складне становище. Його приходу до влади аплодуватимуть в українських колах, орієнтованих на Демократичну партію США, проте відносини офіційного Києва з новим президентом можуть складатися непросто. Втім, не будемо казати: "Гоп!", "не перестрибнувши" через Овальний кабінет.

Новини за темою

До речі, цікавий факт. Американські медіа відзначають, що на рейтинг Трампа негативно вплинув той факт, що президент примудрився захворіти на коронавірус. За принципом "чоботар без чобіт" Трампа стали звинувачувати в тому, що його стратегія боротьби з ковідом нічого не варта, якщо сам він не вберіг своє здоров’я. Вочевидь, в Америці не толерують хворих політиків – це лише в Україні "тиснуть на жалощі", з’являючись на публіці на милицях, в інвалідному візку чи під картатою ковдрою.

Рейтинги проти Трампа

Як би там не було, а Трамп і Байден дісталися фінішної прямої на власних ногах. Що ж до результатів, то Джо Байден лідирує в перегонах із відривом у 10 процентних пунктів – демократ набирає 53% підтримки, тоді як за Дональда Трампа збираються голосувати лише 43% американців. Падіння рейтингу президента пов'язують зі скандальними теледебатами двох політиків, а також із зараженням глави держави ковідом.

Наведені вище цифри – з опитування телеканалу Fox News, який проводив аналогічне дослідження і раніше, ще до дебатів. Тоді розрив між претендентами був також на користь Байдена, але відрив між суперниками не виглядав таким значним (51% – у Байдена і 46% – у Трампа). Почавши дискутувати з Байденом у прямому ефірі, Трамп остаточно "завалив" власний рейтинг.

Глядачам першого та другого туру теледебатів не сподобалося те, що "діалог" між кандидатами перетворився на взаємний обмін образами, а до теми пандемії президент поставився доволі легковажно.

І це при тому, що епідемія коронавірусу – одне з найбільш дражливих питань для виборців. Опитування Fox News показує, що 72% американців вважають за необхідне введення обов'язкового маскового режиму, на чому наполягає Байден. І тільки 24% американців вірять словам Трампа про те, що ситуація під контролем.

Крім того, майже 50% респондентів впевнені, що боротьба з коронавірусом є більш актуальною, ніж відновлення американської економіки, на чому наполягає президент. На боці Трампа в цьому питанні – 44% американців, які вважають зростання економіки важливою метою.

Загалом, за підрахунками Fox News, до Байдена позитивно ставляться 57% респондентів, негативно його сприймають 41%. У Трампа ситуація дещо гірша – 44% позитивних відгуків проти 54% негативних. Однак чинний президент за увесь час свого правління не мав рейтингу довіри вище 47%, підкреслює Fox News. Відповідний рекорд він побив у квітні цього року.

Fox News резюмує: шанси Дональда Трампа на перемогу є доволі низькими. Об’єктивність такої оцінки підтверджує той факт, що телеканал вважається лояльним до чинного президента та Республіканської партії загалом. Ще одна відмінність від України: у нас би лояльне медіа обов’язково "домалювало" б рейтинги.

Втім, є й результати альтернативного дослідження – від ресурсу YouGov. Вони показують дещо інший розклад, але все одно не надто обнадійливий для Трампа. Згідно із цим опитуванням, чинного президента на загальнонаціональному рівні підтримують 42% респондентів, а Байдена – 51%. Тобто розрив становить 9% замість 10% у Fox News, що теж не рятує ситуацію.

Останні приготування

Оскільки під час першого та другу турів дебатів обидва кандидата тільки те й робили, що сварилися, напередодні останнього "бою" організатори шоу оголосили про деякі зміни правил. Зокрема, під час перших двох хвилин відповіді на питання кандидата мікрофон опонента буде вимкнено. Таким чином, візаві будуть позбавлені можливості перебивати один одного.

Прикметно, що передвиборчий штаб Трампа виступив проти нових правил і звинуватив комісію, яка їх висуває, в упередженості. Штаб Трампа також розкритикував перелік тем для обговорення, які оголосила комісія, зауваживши, що зазвичай останні президентські дебати присвячено виключно питанням зовнішньої політики.

Водночас штаб Байдена заявив, що Трамп просто не хоче обговорювати злощасний коронавірус, хоча раніше обидва кандидати погодились залишити вибір тем дебатів на розсуд ведучого. "Я думаю, що має бути ще більше обмежень, щоб не дозволяти перебивати один одного. Але мені здається, Трамп натякає, що все буде зосереджене на персональних атаках. Бо він не хоче говорити про те, чому збирається скоротити медичне обслуговування в той час, коли ми в розпалі пандемії", – коментує Байден.

Але які ж теми винесли на останнє обговорення? Комісія з організації дебатів повідомила, що їх ведуча, журналістка NBC News Крістен Уелкер, обрала такі сюжети: подолання COVID-19, проблеми американських родин, расове питання у США, зміна клімату, національна безпека та лідерство. За підбір тем Уелкер теж дісталося від Трампа, який назвав ведучу "цілком заполітизованою".

Словом, гаряче стало ще до початку дебатів.

Зустрілися – поговорили

І ось в Америці настав вечір четверга. Перед тим, як зійтися в телестудії, обидва кандидати здали тести на коронавірус. Тести виявилися негативними. Можливо, це і спонукало Трампа заявити про те, що епідемія відступає.

Хотілося цього главі Білого дому чи ні, але уникнути "коронавірусної" теми йому не вдалося – дебати відбувалися за затвердженим сценарієм і за новими правилами. До речі, завдяки ним обидва претенденти виглядали більш-менш цивілізовано – можливості перебивати один одного в них їх позбавили.

На самому початку дебатів Джо Байден "осідлав" улюблену тему та поновив критику дій Трампа за відсутність "антиковідної" стратегії. "Той, хто несе відповідальність за таку кількість смертей, не має залишатися президентом Сполучених Штатів Америки", – заявив він.

На це Трамп, як вже було сказано, відповів, що все найгірше залишилося позаду: "Ми наближаємося до переломного моменту. Вірус нас залишає". За словами президента, протягом найближчих тижнів будуть завершені фінальні стадії випробувань вакцин від COVID-19, які розробляють кілька фармацевтичних компаній.

"Розробка вакцини триває, вона готова, її представлять протягом кількох тижнів", – запевнив Трамп. Але потім, відповідаючи на запитання ведучої, визнав, що "це ще не точно". За це "не точно" вхопився Байден і зазначив, що Сполученим Штатам загрожує "темна зима" через нову хвилю епідемії. Він з недовірою прокоментував слова Трампа про швидку появу вакцини, зазначивши: "Це говорить людина, яка раніше запевняла, що все закінчиться до Великодня, а потім – що влітку".

За словами Байдена, на сьогодні немає впевненості в тому, що вакцина буде доступною для більшості американців навіть до середини наступного року. Зі свого боку кандидат пообіцяв, що в разі обрання на пост президента найперше заохочуватиме до використання захисних масок "усіма і завжди". Він також заявив про необхідність встановлення загальнонаціональних стандартів щодо відкриття "карантинних" шкіл і бізнесів. "Я подбаю про це, я покладу цьому край, я забезпечу наявність плану", – присягнув Байден.

Але якщо у демократа є своя "фішка" – постійне акцентування на неспроможності Трампа здолати "корону" – то й у республіканця є що відповісти "алаверди". Трамп вкотре нагадав слухачам та глядачам про зв’язки Байдена та його сина Хантера з українською енергетичною компанією Burisma. Та ще й "добив" суперника "російським слідом".

"Джо отримав 3,5 мільйона доларів від Росії, вони прийшли через Путіна, тому що він був у дуже хороших відносинах із колишнім мером Москви, з дружиною мера Москви. Ти отримав 3,5 мільйона доларів, твоя сім'я отримала 3,5 мільйона доларів. Коли-небудь тобі доведеться пояснити це", – повторив Трамп те, що він вже говорив раніше, на попередніх дебатах.

Байден же вкотре спростував ці звинувачення. І сам себе похвалив, зазначивши, що його робота на посаді віце-президента США була "бездоганною". Трамп не погодився, він назвав Байдена "корумпованим політиком" і додав: "Не треба удавати невинне дитя!". Мовляв, Трамп саме тому і вирішив у 2016 році балотуватися у президенти, бо адміністрація Обами-Байдена вкрай погано виконувала свої обов’язки.

А далі кандидати розпалилися та навіть приплели в дебати… Гітлера. Почалося з того, що Байден звинуватив Трампа в легітимізації КНДР і "бандита" Кім Чен Ина. Президент США парирував: "Хороші відносини з лідерами інших країн – це добре". Але Байден нагадав, що в Америки були хороші відносини і з Адольфом Гітлером до початку Другої світової війни.

Новини за темою

Від Другої світової перейшли до нелегальної міграції. Трамп звинуватив Байдена в тому, що адміністрація Обами жорстко ставилася до нелегалів з Мексики. Байден, за його словами, "нічого не робив, тільки клітки будував, щоб тримати в них дітей!". На що Байден зауважив, що адміністрації Обами забракло часу на вибудову "правильної" імміграційної політики.

Торкнувшись теми екології, Трамп відзначив, що Сполученими Штатами в цьому напрямі зроблено набагато більше, аніж Китаєм, Росією чи Індією. За його словами, в Америці – "найчистіше повітря, чистісінька вода і найкращі показники викиду вуглецю, які ми бачили за багато років". При цьому, підкреслив він, промислові підприємства ніхто не закривав. Президент також пояснив, що його рішення про вихід з Паризької кліматичної угоди було наслідком "нечесного ставлення" авторів цієї угоди до США.

А Байден пообіцяв, що США за його президентства будуть відігравати провідну роль у боротьбі з глобальною зміною клімату і запевнив, що його програма у сфері екології дозволить створити нові робочі місця і реалізувати багато інноваційних проектів. Також кандидати подискутували з приводу альтернативних шляхів отримання електроенергії і, звісно, не зійшлися у поглядах: Байден висловився за вітрогенератори, а Трамп наполягав на більшій ефективності та безпеці сонячної енергії.

А тим часом – поки кандидати "мірялися" вітряками та сонячними батареями – понад 41 мільйон американців вже проголосували на виборах президента. В Америці це можливо робити достроково – або поштою, або особисто. Чимало виборців, які підтримують Байдена, вже заявили, що хочуть бути одними з перших, хто проголосує за відставку Трампа.

Симпатики ж республіканців у ході опитувань часто повідомляли, що мають намір голосувати у день виборів особисто, як це було прийнято протягом десятиліть на національних виборах у США. Однак особисто чи дистанційно – в цьому разі можна сказати, що "від зміни місць доданків сума не змінюється". А "суму" ми вже дуже скоро дізнаємося.

Наталія Лебідь

Редакция может не соглашаться с мнением автора. Если вы хотите написать в рубрику "Мнение", ознакомьтесь с правилами публикаций и пишите на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>