Особливості проведення місцевих виборів в Україні

Аналіз прийнятого в цілому закону про місцеві вибори

Особливості проведення місцевих виборів в Україні
Місцевих депутатів обирати будемо по досить заплутаному закону Фото з відкритих джерел

Аналіз прийнятого в цілому закону про місцеві вибори

  

Петро Порошенко підписав закон про місцеві вибори.

Система така: вибори депутатів проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій з закріпленням кандидата (у першому читанні було двох кандидатів) у територіальних виборчих округах, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що співпадає з територією відповідної області, району, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією, утвореною відповідно до закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад".

— Також визначається перший номер списку (спочатку була перша трійка кандидатів, якщо більше 100 000 виборців, перша двійка кандидатів, якщо більше 50 000, і лідер списку, якщо менш 50 000 виборців). Тобто, бюлетень виглядатиме так: у виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі зазначаються порядковий номер, повна назва відповідної місцевої організації партії, а також у дужках прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) першого кандидата в списку кандидатів, висунутого місцевою організацією партії у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидата у депутати, закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом з відомостями про рік народження, освіту, партійність, основне місце роботи (заняття), місце проживання. Між порядковим номером та назвою цієї місцевої організації партії разом з інформацією про кандидата у депутати розміщується порожній квадрат.

Новини за темою

— Всі зареєстровані партії можуть брати участь у виборах (спочатку було - партії повинні бути зареєстровані за рік, щоб мати право висувати кандидатів).

Блоки виключено.

— Згідно з цим законопроектом, право голосу мають члени територіальної громади, але не виписано, чи переселенці є членами громад, чи ні. Є варіант, що переселенці повинні зареєструватися (прописатися).

— Норма, прийнята у першому читанні, стосовно зменшення кількості місцевих депутатів практично вдвоє, залишається.

— Нова норма - це імперативний мандат. Тобто депутата може відкликати партія за невиконання певних норм статуту.

— Також є нова норма, що у списку повинно бути не менше 30% жінок.  

— Формування територіальних комісій буде по дві людини від партій, які мають парламентські фракції, і ці люди автоматично стають членами. А від інших партій - по одній. Та якщо буде більше 18 (гранична кількість), то буде жереб. Теж саме і стосовно дільничних комісій, тільки до дільничної - по одній людині від парламентських фракцій автоматично. Тобто, для непарламентських партій умови складніші.

Новини за темою

— Громадські організації можуть бути спостерігачами на виборах

— Самовисуванцями можуть бути тільки кандидати на посади голови сільської, селищної ради, кандидати в депутати в ці ж ради. Міські голови - тільки висування партіями та обирання в два тури, якщо у першому турі один з кандидатів не набере більш 50%.

— Для участі в розподілі мандатів залишився, як і у першому читанні, для партій 5%-й прохідний бар’єр.

Новини за темою

— Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії, яка має право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі (подолала 5%), визначається рішенням територіальної виборчої комісії шляхом формування та затвердження виборчого списку місцевої організації партії. У зазначеному виборчому списку місцевої організації партії кандидати у депутати (крім кандидата у депутати, який не закріплений за територіальним виборчим округом (перший номер)) розташовуються в порядку зменшення відсотку голосів виборців, поданих за відповідну місцеву організацію партії у територіальних виборчих округах, за якими були закріплені кандидати, від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі місцеві організації партій у відповідних територіальних виборчих округах. У разі, якщо отримані відсотки є рівними у кількох кандидатів у депутати, вони розміщуються у виборчому списку в порядку зменшення кількості голосів виборців, поданих за місцеву партійну організацію. У першому читанні розподіл був за абсолютним кількісним показником кандидата, а не за відсотковим.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>