banner banner banner banner

"Основа" для Донбасу: Кремль знайшов заміну Захарченку і Плотницькому в особі Тарути?

Ставши політичним і економічним банкрутом, Сергій Тарута швидко придумав, як повернути бізнес і вплив. Використовуючи тему війни на Донбасі та підтримку Росії, бізнесмен не проти стати обличчям окупованого регіону після його реінтеграції в Україну. У разі реалізації такого сценарію, Кремль збереже свій вплив на українську політику через проросійську еліту Донбасу, а Тарута зможе підібрати "нічийні" підприємства регіону

"Основа" для Донбасу: Кремль знайшов заміну Захарченку і Плотницькому в особі Тарути?
Фото з відкритих джерел

Ставши політичним і економічним банкрутом, Сергій Тарута швидко придумав, як повернути бізнес і вплив. Використовуючи тему війни на Донбасі та підтримку Росії, бізнесмен не проти стати обличчям окупованого регіону після його реінтеграції в Україну. У разі реалізації такого сценарію, Кремль збереже свій вплив на українську політику через проросійську еліту Донбасу, а Тарута зможе підібрати "нічийні" підприємства регіону

Бізнесмен і політик Сергій Тарута останніми тижнями став вельми популярним персонажем в українських медіа. Дивна історія з фейковими слуханнями в Конгресі повернула Таруту в інформпростір, але не в США, як він, мабуть, розраховував, а в Україні. Оглядачі зацікавилися його політичною діяльністю і розклали по поличках партію, на створення якої Тарута "надихнув" своїх соратників. Мабуть, через це політик, не очікуючи на таку хвилю уваги, осоромився під час інтерв'ю одному з українських каналів, коли ведуча почала розпитувати про фінансування партії "Основа", про людей, які її сформували. Закінчилося скандалом, але цікаво навіть не це. Навіщо Сергію Таруті "штурмувати" Вашингтон і навіщо створювати певну партію, яка, напевно, не потрапить у наступний парламент? Щоб відповісти на це питання, давайте подивимося на Донбас, регіон, що був колись основою його бізнес-імперії.

Тарута раніше публічно не зближувався з жодною політичною силою, хоча знаходив спільну мову з владою всіх мастей. Такий підхід гарантував відсутність проблем в бізнесі, зв'язки на найвищих верхах. Та що там, по старій пам'яті в. о. президента Турчинов призначив Таруту губернатором в охоплений сепаратизмом Донбас. Але війна та наступні події все змінили – бізнес Тарути практично зруйнований, а сам колишній олігарх виявився залежимо від російських інтересів у регіоні.

Судіть самі. У 2011 році "Форбс" оцінював стан Тарути в 2,1 млрд дол. Зараз ця цифра становить 126 млн дол. Після невдалої спроби губернаторства і втрати низки активів у 2014 році, неприємності супроводжують Сергія Таруту досі. Через бойові дії на сході головні активи Тарути (Алчевський КХЗ і ДМК ім. Дзержинського) працювали з перебоями. Алчевське підприємство на окупованих територіях майже на рік призупинило роботу, через що ДМК відчував брак коксівного вугілля. За цей час Тарута вліз у величезні борги перед Ахметовим, оскільки був змушений купувати у нього вугілля для ДМК, хоча зрештою все одно зупинив завод. Зараз на порядку денному стоїть питання про фактичне поглинання найбільшого активу Тарути структурами Ахметова. При цьому вплинути на процеси Тарута не в змозі – контакту з нинішньою владою в Києві він так і не знайшов.

На цьому фінансові проблеми пана Тарути не вичерпуються. Глава НБУ Валерія Гонтарєва ще торік заявляла, що компанія "ІСД", співвласником якої є Тарута, заборгувала українським банкам 2,5 млрд грн. "Компанія "ІСД" заборгувала банківській системі та міжнародним інвесторам понад 3 млрд доларів ще до кризи. І реструктуризація цих боргів почалася ще в 2009 році. На сьогодні неповернених, прострочених боргів "ІСД" на понад 2,5 мільярда гривень тільки на балансах наших банків", - заявила Гонтарєва.

У відповідь Тарута почав масштабну інформаційну кампанію проти голови Нацбанку. Її частиною і стали ті самі слухання в Конгресі, про які я вже якось писав. Однак поки що це мало допомогло – американські політики не втрутилися, а кредитори чекають від бізнесмена виплати боргів. Нинішня київська влада Таруту не шанує ще й тому, що він давно у тісних стосунках з Юлією Тимошенко. Нині це схоже на "чорну мітку".

Але у свій час Тарута зробив одну річ, яка дозволяє йому досі триматися на плаву. Ще в 2010 році бізнесмен і його партнери продали 50%+2 акції ІСД людям, що представляють російський державний "Внешкомбанк". Як він зараз запевняє, щоб Янукович не відібрав бізнес. Але по факту вийшло так, що "дах" РФ вберіг підприємства ІСД від руйнування під час війни. Алчевський металургійний комбінат, хоча і розташований на окупованій території, не був націоналізований ватажками "ЛНР". Ще одне підприємство ІСД Dunaferr розташоване в Угорщині. Влада цієї країни збиралася його націоналізувати, але після переговорів Путіна з Орбаном завод залишився у власності ІСД.

"Тарута на гачку в Кремля. Росія не дала йому збанкрутувати, а що натомість? Думаю, єдине, чим може віддячити Тарута, – це його політична активність в потрібному напрямку", - каже один з моїх співрозмовників у Верховній Раді. Як ми пам'ятаємо, губернаторство бізнесмена в Донецькій області було таким невиразним, що Петро Порошенко швидко відправив його у відставку. За місяці перебування Тарути на Донбасі бойовики без перешкод захопили величезні території, а діяльність ОДА була практично паралізована. Потім вже в Раді були брошури проти Гонтарєвої, заяви про імпічмент Порошенка, налагодження контактів з лобістами, які працюють на Віктора Орбана (цікавий "збіг"?) у Вашингтоні, створення нової партії, в яку увійшли колишні одіозні регіонали, скандал зі слуханнями в Конгресі.

Тарута хоч і втратив вплив, але здаватися не має наміру. Тому шукає можливості за кордоном. Росія готова підставити йому плече, бо Кремль фактично є старшим партнером у спільному бізнесі й може диктувати умови. А от із США ситуація більш тонка. Співрозмовники у Вашингтоні обережно припускають, що Тарута шукає зв'язку і хоче сподобатися американцям. Свою партію політик назвав таким собі зразком Республіканської партії США, роблячи реверанс нинішній владній еліті Америки. Він розуміє вплив США на офіційний Київ, як розуміє і те, що конфлікт на Донбасі закінчиться лише за посередництва Вашингтона.

Фото з відкритих джерел

Тарута (або його патрони в Кремлі) навіть придумав нову формулу врегулювання конфлікту. В нещодавньому інтерв'ю "24 каналу" нардеп розповів, яку ідею він пропонує зараз західним партнерам України. "Мінський формат себе дискредитував. Очікувати, що там щось зміниться, не доводиться. Цей формат потрібно перезавантажити. Навіть психологічно. Тому потрібно перенести майданчик в інше місце. В цьому плані найбільш компромісний варіант – Відень. Потрібно, щоб країну прийняли всі п'ять сторін: Франція, Німеччина, США, Росія та Україна. Відень має влаштувати всіх. Австрія – абсолютно нейтральна, на відміну від Білорусі. Нова площадка – це нові очікування, а значить – більш інтенсивний переговорний процес, до якого підключаються США", - заявив він.

Багато оглядачів сходяться на думці, що Росія не проти повернути окуповані території Києву, але на своїх умовах. Ключові дві – це особливий статус Донбасу і лояльна місцева політична еліта. Путіну це потрібно для збереження важелів впливу на політику України. Оскільки Київ досі не визначився з першим пунктом, переговори поки просуваються повільно. Але з другим пунктом у Кремля не повинно виникнути проблем.

На які бонуси може розраховувати Тарута у разі реінтеграції окупованих територій Донбасу в Україну? Зрозуміло, що в регіоні проведуть вибори, щоб визначити людей, які буде представляти Донбас у політичній системі України. При цьому ніхто не буде робити ставку на умовних Захарченка, Плотницького та їхнє оточення. Росії потрібні люди, не заплямовані міткою сепаратизму, але надійні. Такі люди є – Тарута і його партія "Основа". Нова політсила не причетна до нинішніх еліт у Києві, не пов'язана з одіозним режимом Захарченка-Плотницького, але на чолі якої знайомі Донбасу люди, могла би легко виграти вибори. Тарута активно працює над своїм іміджем на Заході, щоб у США не було заперечень проти такого варіанту. В Україні ставка зроблена на негласний союз з Тимошенко і тією частиною "Опоблоку", яка орієнтується на Льовочкіна і Фірташа (за дивним збігом обставин, останній теж перебуває у Відні).

У разі реалізації цього плану Тарута міг би посунути Ахметова на Донбасі, присвоївши собі негласне звання "господаря" регіону. А отримай Донбас особливий статус, для нових еліт тут відкриється широке вікно для економічного шантажу Києва. Все, як і раніше, – гроші в обмін на спокій. Схоже, Росія зовсім не проти такого розвитку ситуації, адже це дасть Кремлю зняття західних санкцій і збереження впливу на українську політику. А поки йде підготовка такого сценарію, українцям пропонують ближче познайомитися з "Основою" – щоб притерлася, щоб звикли.

Віктор Ружинський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>