Операція "Скажений принтер", або Як депутати КСУ роботою завантажили

Поки ви читаєте цей текст, у Верховній Раді встигнуть ухвалити близько 150-200 нових законів, 60 з яких відправлять до Конституційного суду, щоб уточнити, чи можна взагалі так, чи ні. Тому я постараюся швиденько

Операція "Скажений принтер", або Як депутати КСУ роботою завантажили
З відкритих джерел

Мережевий Троль

Редакційний блог

Поки ви читаєте цей текст, у Верховній Раді встигнуть ухвалити близько 150-200 нових законів, 60 з яких відправлять до Конституційного суду, щоб уточнити, чи можна взагалі так, чи ні. Тому я постараюся швиденько

Якщо вчора ввечері вам довелося прогулятися біля якоїсь з редакцій столичних ЗМІ і ви чули істеричний сміх, виття, гучні крики "НАВІЩО?", "ЩО ЦЕ?", "Я ТАК БІЛЬШЕ НЕ МОЖУ!" та гучний стукіт важких предметів (імовірно, голів) об стіну – не лякайтесь. Це журналісти, яким довелося висвітлювати другий повноцінний робочий день Верховної Ради.

Відразу попереджу. Надалі будьте обережні, якщо вам для якихось цілей (наприклад, для навчання або роботи, або просто почитати) знадобиться роздрукувати якийсь документ, де буде написано слово "законопроект". Депутати з нинішньої монобільшості можуть його почути.

Тому не дивуйтеся, якщо через кілька хвилин біля вас швиденько збереться 250 плюс мінус невідомих вам людей, які будуть або піднімати руки, або бігати по приміщенню в пошуках зеленої кнопки, щоб її натиснути.

У Верховній Раді довго шукати кнопку не потрібно. Результат можете оцінити самі. Ось за вчорашнім днем, наприклад.

Не те, щоб депутати вчора не знали, за що голосують. Імовірно, знали. Можливо, підозрювали. У будь-якому випадку, вірили на слово, тому що а як інакше? 

Як результат – вісім рішень і багато роботи для Конституційного суду. Власне, про що йшлося.

По-перше, депутати вже зняли з себе недоторканність і радісно рапортували про це шляхом мікрофонів у залі і Facebook. Ну… як зняли. Обмежили, прибравши з Конституції норму про кримінальне переслідування. Ну… як вже. З 1 січня 2020 року. Ну… напевно. Оскільки зла опозиція почала використовувати якесь ще невідоме монобільшості слово "порушення" і погрожує звернутися з цього приводу до суду.

По-друге, депутати проголосували законопроект про право законодавчої ініціативи народу і відправили його до КСУ. У законі тепер буде звучати "Право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить народу…", ну і всім іншим, кому належало раніше.

Все. Тобто в Конституцію вирішили додати слово "народу". Механізм цього всього, як ви зрозуміли, занадто незначна річ – щоб на ній докладно зупинятися. Тим паче використовувати дуже дивну функцію, зазначену в попередніх скликаннях парламенту як "дискусія".

Деякі депутати (очевидно, що не з великої фракції) все ж здивовано питали, а як це все буде виглядати. На що представник президента в КСУ сказав наступне:

"У будь-якому суспільстві, в тому числі в Україні, - і це показали події кількох революцій, які вже відбулися, є активна громадянська частина нашого народу. Якщо ці громадянсько активні, політично активні громадяни ініціюють якесь цікаве питання, яке набере достатню кількість голосів інших громадян, то це питання буде розглянуто парламентом".

Ви щось зрозуміли з приводу того, як це все буде відбуватися? Ну й чудово.

По-третє, депутати підтримали і відправили до КСУ законопроект про уповноважених Верховної Ради.

Завдяки цьому законопроекту Верховна Рада отримає можливість призначати уповноважених за дотриманням Конституції України та законів у окремих сферах.

У яких саме сферах? В окремих. У президента обіцяють дати перелік пізніше. А поки КСУ доведеться розглядати "окремі сфери".

Питання "Навіщо голосувати зараз за незрозуміло що?" і "Навіщо вони взагалі потрібні?" ставити не час. Оскільки за час, поки депутат ставить питання "Навіщо", як я тут підрахував, теоретично можна проголосувати за 1-2 нових законопроекти. Тому час треба економити, він нині дорогий.

По-четверте, Рада проголосувала і направила до КСУ закон про скасування адвокатської монополії.

Представник Національної асоціації адвокатів України Михайло Діденко раніше закликав відкласти розгляд цього питання і провести консультації з адвокатськими об'єднаннями.

АЛЕ ЯКЕ ВІДКЛАСТИ? КУДИ ВІДКЛАСТИ? ЯКІ КОНСУЛЬТАЦІЇ?

По-п'яте, Верховна Рада проголосувала і направила до КСУ законопроект про повноваження президента утворювати незалежні регуляторні органи і призначати керівників НАБУ та ДБР.

У деяких депутатів виникали питання про те, як в одному реченні поєднуються слова "президент утворює" і "незалежні органи".

Також звучали питання, навіщо взагалі президенту ці повноваження. Але загалом всі залишилися задоволені. Депутати запитали, більшість проголосувала.

По-шосте, Верховна Рада проголосувала за зменшення кількості народних депутатів до 300 і теж відправила це рішення до КСУ для висновків.

Можливо, у вас виникло питання "а чому саме до 300?" Не тільки у вас, про це в залі парламенту теж запитували.

Відповідь: У 2000 році народ проголосував за це на референдумі. Пропозиція депутата від ЄС Олексія Гончаренка зробити не 300, а 95 депутатів, щоб було схоже на "Квартал 95", залишилася без відповіді.

Також у президента запропонували вилучити зі ст. 76 Конституції норму про те, що вибори народних депутатів проходять на певних конституційних принципах (наприклад, на підставі загального, рівного і прямого виборчого права і таємного голосування).

АЛЕ. ТІЛЬКИ. ЗАРАДИ. ЕКОНОМІЇ. КОНСТИТУЦІЙНОГО ТЕКСТУ. Це не я сказав, це представник президента в КСУ так це пояснив.

По-сьоме, було підтримано законопроект про покарання депутатів за прогули і кнопкодавство. Коротко: депутат пропускає третину засідань протягом однієї сесії – здає мандат, суд встановлює факт кнопкодавства депутата – той також здає мандат.

Чому саме третину засідань? Чіткої відповіді не було.

І, нарешті, восьме рішення - про консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи Ради.

Переказувати цей законопроект не буду, там якраз і суть – у створенні "консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів".

Тут варто подивитися коментар народного депутата від ЄС Вікторії Сюмар:

І тільки на восьмому рішенні "Скажений принтер" заспокоївся. Але, чує моє серце, лише на деякий час. Поки ж варто обміркувати ще раз вже ухвалені рішення і готуватися до чергових пленарних засідань.

Тому буду закінчувати. Заради економії екранного тексту. Поки ж ловіть відео з майбутнього. Як приблизно виглядатиме наступне засідання Верховної Ради.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>