Фото з відкритих джерел

Українські олігархи сьогодні – це далеко не ті за своїми капіталами і політичним впливом капіталісти, які були в жирні нульові роки. Їх фінансово-промислові групи занадто закредитовані, а дерибанити і пиляти в держбюджеті вже практично нічого. Цю проблему вони намагаються перекласти на всіх нас. І величезна проблема в тому, що їх прагнення підтверджувати всередині і зовні те, що, мовляв, вони ще є лідерами в Україні (хоча такими не є), - несе серйозну небезпеку для всіх оточуючих.

Але і хвилю людського гніву вже не зупинити. Хочу помилитися, але навряд чи у зневірених людей вийде діяти традиційними способами. Чому? Тому що ми увійшли в іншій – жорсткий і безкомпромісний світ. Дивіться, як стрімко у нас створюється абсолютно нова реальність. А щоб простий люд не "жирував", з першого березня нам додатково на 25% збільшили тариф за електроенергію. При цьому Кабмін діє дуже жорстко, підвищуючи тарифи, він тим самим виводить нас на більш високий рівень інфляції.

Новини за темою: Олігархи наносять удар у відповідь: Кому потрібна рейкова війна на Донбасі

Але і цього зростання цін на енергоресурси і рекордного рівня інфляції уряду здається мало. Щоправда, наївно в Кабміні думають, що після підвищення з того ж першого березня поточного року ставок податку на алкогольні напої від 12% до 20% (тоді як горілка в грудні 2016 року вже подорожчала на 27%) чоловіки в Україні стануть пити менше. У зв'язку з цим хочу нагадати дуже сумну статистику: лише кожен другий українець має шанс дожити до 60 років.

На жаль, не випадково ідея відучити чоловіків пити до паралічу і тяжкого марення відвідувала голови багатьох правителів. З історії ми знаємо, що всі вони закінчувалися нічим. Більш того, наприклад, Микола II ввів в Росії "сухий" закон, народ протверезів і пішов на революцію. І також горбачовські гасла: "Пияцтву бій!" і "Тверезість – норма життя" - теж не залишилися непоміченими. На відміну від царя, Горбачов трагічно не завершив життя, але ми знаємо, чим закінчила ціла радянська країна!

Тому особливо в ці важкі у всіх відносинах дні ми починаємо все більше розуміти, що олігархи та інше українське суспільство зовсім не однієї крові, а точніше - це співпраця п'явок і плавця. Однією рукою українцям потрібно гребти, іншою – відчіпляти від себе п'явок. Але п'явки треновані і спритні, а до берега ох як далеко. І як тепер пояснити уряду, що не можна рятувати активи олігархів за рахунок українських платників податків?! Панове капіталісти, покажіть, де клас людей, який підтримує владу за підвищення з березня цін на хліб і горілку? Відповідно, нічого хорошого український олігархічний капіталізм, а з ним і економіку країни не чекає.

Новини за темою: Чи можливий компроміс серед олігархів?

Ось чому, по-моєму, завдання на сході країни не вирішувані силами Кабміну, а силами часу та економічної динаміки. Тільки не треба боятися говорити людям правду. Думаю, що вже ні для кого не секрет, що брехня так званих "незалежних" експертів підгодовується їх особистою залежністю від щедрих бонусів олігархів. Судячи з усього, міф про рай у Парижі чи Відні найбільше підтримують ті, хто там ні разу не був. І складається таке відчуття, мовляв, отримаємо безвіз, як Грузія, і мріяти більше нема про що... - кінець історії.

Але ж не це головне для нас. Сьогодні ми повинні ставити перед собою амбітні завдання і пропонувати для відновлення української економіки справжні мегапроекти, як це свого часу робили Японія, Китай і, звичайно, Туреччина. Згадайте, реформи в КНР почалися з 1972 року, коли Президент США Річард Ніксон відвідав з візитом Китай, а потім дав команду відкрити американські ринки для КНР. У ті роки наочним прикладом успішних реформ для Китаю також була Японія, яка, залучаючи іноземні інвестиції та сучасні технології, домоглася економічного дива. Потенціал економічних моделей цих країн Східної та Південно-Західної Азії був би для нас дуже корисний, особливо прямі інвестиції в українські підприємства китайських і турецьких підприємців.

Так, не консервація олігархічного устрою в Україні, а міжрегіональні економічні об'єднання, конкуренція та інтеграція – це шлях до загального миру в нашій країні. І тільки при цьому середній клас почне набирати силу. А вірно обрана грошово-кредитна політика НБУ може покласти кінець фінансовій кризі. Кабміну потрібні конструктивні пропозиції, як вдосконалювати валютно-фінансову систему України для того, щоб підприємства реального сектора економіки могли ефективніше працювати? Наскільки швидко в глобальному світі економічні ризики перетинають кордони держав? Ось теми для загальнонаціональних дискусій. Найбільше для цього підходить майданчик Торгово-промислової палати України.

Новини за темою: Справа Фірташа. У чому звинувачують українського олігарха

Як би це не звучало пафосно, проте, події сьогодення визначають наше майбутнє. Період тривалої кризи в правильних країнах – це час для технологічного оновлення та залучення інвестицій. І тут держава може або трохи прискорити, або сильно перешкодити цьому процесу, але радикально його застопорити, як у нас, мало у кого виходило. Зараз, наприклад, у короткостроковій перспективі іноземних інвесторів в Україні цікавить показник прибутку на одну акцію. Але чи зможуть наші капіталісти і команда Володимира Гройсмана зрушити цей показник? Я дуже сумніваюся. Значить, і далі на нашому ринку активи будуть дешеві.

Що робити? Насамперед, посилювати конкуренцію, послаблюючи монополії олігархів. Далі, дати українцям робочі місця, і вони відразу відчують перспективи на краще. Нарешті, що важливіше, працювати більше або розумніше? Я б рекомендував уряду – розумніше.

Олександр ГОНЧАРОВ,

Керівник сайту http://privatization.in.ua/,

Директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.