Окупація Луганська та перемовини з бойовиками. Про що розповів Парубій під час першого допиту у "справі Єфремова"

У четвер допит голови Верховної Ради тривав недовго - Андрій Парубій сам попросив суд перенести засідання на завтра через важливі законопроекти, які сьогодні повинен ухвалити парламент

Окупація Луганська та перемовини з бойовиками. Про що розповів Парубій під час першого допиту у "справі Єфремова"
Фото з відкритих джерел

У четвер допит голови Верховної Ради тривав недовго - Андрій Парубій сам попросив суд перенести засідання на завтра через важливі законопроекти, які сьогодні повинен ухвалити парламент

Спікер Верховної Ради Андрій Парубій у четверг, 5 липня, дав перші свідчення в суді у справі колишнього голови фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, якого звинувачують у злочинах, пов'язаних із сепаратизмом. Допит проводився шляхом відеоконференції з Подільского райсуду Києва із Старобільським судом Луганської області, де перебуває обвинувачений. Сьогодні допит тривав недовго - Парубій відповів на декілька запитань і неочікувано подав клопотання про перенесення засідання на завтра. Мовляв, він сьогодні повинен бути у Раді, яка має ухвалити важливі для країни закони. Суд на пропозицію свідка погодився й оголосив перерву до завтра. Засідання й продовження допиту Парубія розпочнеться об 11-й годині.

Про що саме встиг розповісти спікер парламенту сьогодні - читайте у нашій добірці основних тез виступу.

Про свій візит до Луганська у 2014 році

Я був у Луганську, приїхав туди разом із керівником СБУ (Валентином, - ред.) Наливайченком та заступником керівника СБУ Левусом Андрієм... Доручення було дане в. о. президента Олександром Турчиновим на поїздку в Луганськ керівника СБУ. Коли я про це дізнався, я добровільно підійшов до в. о. президента і сказав, що хотів би взяти участь у цій поїздці, отримав на це підтвердження і таким чином долучився до цієї поїздки.

Про ситуацію в місті та перемовини щодо врегулювання ситуації

Після наради прокурорів ми розмістили штаб на території військової частини, і відразу того самого дня до мене звернувся місцевий представник афганців. Цей контакт мені ще в Києві дав керівник 8-ї афганської сотні самооборони (Майдану, - ред.) Олег Міхнюк. Він сказав, що афганці можуть допомогти у вирішенні проблеми в Луганську. Я зустрівся із представником афганців Сергієм - він запропонував провести переговори на предмет добровільної здачі зброї і на предмет звільнення приміщення. Також у дислокацію нашого розміщення прибув нардеп (Володимир, - ред.) Медяник (події відбувались на його окрузі). Він виявив зацікавлення в тому, щоб нейтралізувати конфліктну ситуацію, і запропонував свій офіс як штаб для переговорів. Того ж дня я виїхав з Андрієм Левусом на переговори до офісу Медяника, який знаходився у безпосередній близькості біля СБУ.

Можу сказати, що біля СБУ знаходилась велика кількість людей, це переважно були, як було видно за прапорами і як стало відомо, члени Комуністичної партії та члени Партії регіонів, які стояли біля СБУ і декларували, що захищатимуть СБУ.

Новини за темою

Про переговорників

Це був Олексій Карякін, якщо не помиляюсь, зі Стаханова. Це був Олексій Рельке, як вони називали між собою - "Німець", і третій чоловік, який представлявся як юрист, на жаль, прізвище його не пам'ятаю. Він виконував функцію юридичного забезпечення і контактів із іншими політичними особами. З моєї сторони був тільки Андрій Левус, більше нікого не було, оскільки бойовики поставили умову, щоб не було охорони. Ми без зброї приїхали із Левусом до офісу Медяника. Бойовики приходили зі зброєю, а нас було лише двоє і без охорони. На переговорах теж був присутній Медяник, швидше, просто як керівник офісу і нардеп, який представляє місцеву громаду, а не як учасник переговорів. Також у переговорах брав участь Сергій-афганець, як спостерігач, швидше.

Про бойовиків

Не можу знати достеменно, але під час переговорів вони не були самостійними. Вони мені завжди наголошували, що вони мають повернутись до СБУ для узгодження позицій. Вони наголошували, що в них є "рада польових командирів", і на цих "нарадах" ухвалюються ключові рішення. Також зазначали, що ті, хто знаходиться на пікеті біля СБУ, вони теж учасники тих "нарад" і теж долучені до ухвалення рішення. Одну конкретну особу, яка приймає рішення, вони не називали, апелювали до "ради польових командирів", яка включала всі підрозділи бойовиків, які знаходились у СБУ, а також тих, хто організовував пікет біля стін СБУ.

Про компроміси, чи йшлося про них під час перемовин?

Так, на певному етапі вони повідомили, що згодні здати частину зброї, залишити частину приміщення, якщо будуть сигнали, що держава готова їм гарантувати амністію. Тоді я зв'язався із в. о. президента Турчиновим - Турчинов підтвердив позицію, що якщо вони здадуть зброю, люди, які не вчинили злочин, можуть бути амністовані його указом.

На певному етапі переговорів ми навіть склали певний документ, де зазначалось, що вони є громадяни України, готові до роззброєння у випадку, якщо буде надана амністія тим, хто знаходиться в приміщенні.

Новини за темою

Про дії голови облради Валерія Голенка

Він голова обласної ради на той час у Луганській області. Його прізвище (під час проведення перемовин, - ред.) згадувалось дуже часто. До того ж дуже часто були телефонні розмови з Голенком, телефонні розмови різного спектру. На той момент, коли ми складали документ, згідно з яким вони мали би звільнити приміщення, і в ті моменти, коли вони узгоджували забезпечення наметами, спальниками, харчуванням людей, яких збирали біля СБУ. На мою думку, найбільшим цинізмом була ідея влаштувати дитяче свято, завезти туди ігрові майданчики для дітей. Вони вважали, що таким чином вони можуть убезпечити штурм СБУ. Всі ці речі обговорювались із Голенком, і це відбувалось неодноразово.

Як відомо, Олександра Єфремова звинувачують в організації захоплення будівлі Луганської ОДА (ч. 3 ст. 27, ст. 341 КК України); у пособництві в захопленні управління Служби безпеки України в Луганській області (ч. 5 ст. 27, ст. 341 КК України).

Також його звинувачують в умисних діях з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією, вчинених представником влади за попередньою змовою групою осіб, що спричинили тяжкі наслідки (ч. 3 ст. 110 КК України); організаційному та іншому сприянні створенню та діяльності терористичної організації "Луганська народна республіка" (ч. 1 ст. 258-3 КК України).

Також екс-"регіонала" звинувачують у державній зраді (ч. 1 ст. 111 КК України).

Єфремова затримали 30 липня 2016 року в аеропорту Києва. Зараз він перебуває під арештом у СІЗО міста Старобільська Луганської області.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів