banner banner banner

Очікування від ринку землі в Україні: Як не дозволити олігархату заволодіти землею

Очікування від ринку землі в Україні: Як не дозволити олігархату заволодіти землею
З відкритих джерел

Олександр Палій

Політолог

Оригінал на сторінці Олександра Палія у Facebook

Результат тотального ринку землі без обмежень, який проштовхують ті, хто стоять за Зеленським, можна бачити на прикладі Аргентини, де практично немає сільских населених пунктів між містами і можна їхати пусткою сотні кілометрів. Причому економіці Аргентини це ніяк не допомогло: останній дефолт там трапився два місяці тому.

Отже, що хоче в земельному питанні олігархат, який стоїть за Зеленським?

Дозволити концентрацію землі в одних руках у розмірі 15% аграрних земель області або 0,5% території України. У реальних цифрах це близько 200 тис. га.

Враховуючи, що паралельно Зеленський своїм законопроектом пропонує повністю декриміналізувати створення фіктивних фірм, це означатиме, що жодних обмежень для концентрації земель у руках одного або кількох угруповань не буде. В урядовому проекті для оренди жодних обмежень взагалі не передбачено.

Новини за темою

Такий підхід Зеленського до земельної реформи швидко призведе до монополізації ринку велетенськими латифундіями, зокрема й контрольованими іноземцями, спекуляції землею, занепаду дрібних і середніх аграрних підприємств, занепаду сільських населених пунктів і врешті стимулюватиме знелюднення українських земель.

Що потрібно українському народу?

1. Передбачення запровадження власності на землю виключно для таких категорій громадян:

• громадян України (тобто пряма заборона володіти землею іноземцям та юридичним особам);
• що володіють не більше 300 га землі;
• що постійно мешкають на землі (протягом не менше ніж 300 діб на рік не далі, ніж 20 км від своєї найбільшої земельної ділянки);
• що зобов’язалися особисто брати участь протягом 10 років у веденні господарства на своїй землі.

2. У разі порушення цих правил земельні ділянки конфіскуються і переходять у державну власність. Передбачити, що одна і та сама земельна ділянка чи її частина з метою уникнення спекуляції не може бути продана частіше, ніж 1 раз на 3 роки.

3. Заборона будь-якій одній фізичній чи юридичній особі орендувати понад 10% земель сільськогосподарського призначення району та мати орендовані землі в понад 10 районах.

Це приблизно 80-100 тис. га (при тому, що в країні вже є фірми, що мають у своєму розпорядженні понад 300 тис. га, тобто має відбутися їхнє примусове дроблення, коли протягом року вони зможуть продати права оренди на надлишкові земельні ресурси).

Задля залучення іноземних інвесторів - дозвіл оренди для юридичних осіб, серед засновників яких можуть бути й іноземці.

4. Запровадження виключно аукціонного розподілу державних земель сільськогосподарського призначення.

5. Засоби консолідації земель є виключно добровільними.

Ухвалення такого законопроекту буде сприяти бурхливому розвитку аграрного сектору в Україні в інтересах більшості населення, посилить позиції України у світовому поділі праці.

Такий проект приведе до використання гігантського земельного потенціалу країни для її модернізації, демографічного відродження країни, уникнення спекуляції землею та непродуктивного визискування ресурсів із сільськогосподарського бізнесу, спрощення виробникам завоювання зовнішніх ринків, перетворення більшої частини селян допенсійного віку не на маргіналів, а на власників, здатних платити податки і зміцнювати державу.

Реалізація цього законопроекту не передбачає матеріальних витрат держави, а, навпаки, надасть державному бюджету значні кошти завдяки його наповненню через некорупційний аукціонний продаж земель за реальною вартістю, розвиток аграрного бізнесу та зміцнення податкової бази.

Україна потребує такої організації аграрного бізнесу, яка б дала можливість використовувати переваги великого і середнього бізнесу, а також сприяла б заснуванню і конкурентоздатності великої кількості дрібних господарств, що створювало б конкурентне середовище та підвищувало ефективність галузі.

Земля – засіб величезної важливості для пошуку Україною гідного місця у світовому поділі праці. Необхідне вироблення довгострокового вирішення земельного питання в Україні в інтересах країни і більшості сільського населення, що нині становить майже 13 млн осіб. Світова "харчова криза" дає Україні з її 25-30% чорноземів колосальний шанс гідно інтегруватися у світовий поділ праці.

Новини за темою

Крім того, латифундизм є обмежено ефективним. Він становить пряму загрозу депопуляції сільських територій.
Водночас демонополізація аграрного бізнесу не повинна означати знищення природних конкурентних переваг великого аграрного бізнесу.

Адже в сучасному світі найбільш економічно ефективними є не стільки великі виробники, як середні фермерські господарства. У наших широтах це переконливо довів досвід Польщі, в якій домінує дрібне і середнє землевласництво (найбільші ділянки, дозволені в Польщі, – до 300 га, хоча збережені й кілька великих господарств, найбільше з них - 30 тис. га, створені до запровадження цієї норми).

Завдяки дрібному і середньому землевласництву Польща останніми роками своєю сільгосппродукцією міцно посіла ніші ринку Євросоюзу. В Ізраїлі, Туреччині, Фінляндії чи Франції крупні сільгоспвиробники успішно працюють на кількох сотнях гектарів.

Нині в Україні кількадесят тисяч фермерів мають близько 4 млн га, у середньому по 100 га. Водночас, якщо в Україні майже таке саме за розміром населення, як у Польщі, мешкає на вдвічі більшій території, то максимальний розмір володіння в Україні на одну особу доцільно було б встановити на рівні 300 га.

Україні поряд із великим аграрним бізнесом потрібні мільйони дрібних власників на селі, які створюватимуть конкурентне середовище, підвищуватимуть ефективність та заселятимуть сільські території, які зазнали депопуляції.

Тому за сучасних технологій українська земля, крім суто економічного результату, — потужний засіб деолігархізації суспільного життя.

Олександр Палій

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>