Нудьгуючі мільйонери і ледачі авантюристи: Як відбувається турпоїздка на Північний полюс

Сьогодні турист може відправитися куди завгодно — навіть на Північний полюс. Таку подорож без посередників вам можуть запропонувати лише дві туристичних агенції у світі. Неважливо, скільки вам років, і в якій ви фізичній формі. Головне — кількість грошей на вашому банківському рахунку. Якщо їх достатньо, то атомний криголам безпечно і комфортно доставить вас в кінець світу, і вам не доведеться докладати ніяких особливих зусиль

Нудьгуючі мільйонери і ледачі авантюристи: Як відбувається турпоїздка на Північний полюс

Сьогодні турист може відправитися куди завгодно — навіть на Північний полюс. Таку подорож без посередників вам можуть запропонувати лише дві туристичних агенції у світі. Неважливо, скільки вам років, і в якій ви фізичній формі. Головне — кількість грошей на вашому банківському рахунку. Якщо їх достатньо, то атомний криголам безпечно і комфортно доставить вас в кінець світу, і вам не доведеться докладати ніяких особливих зусиль

Оригінал на сайті Reflex

Обидва турагентства, які продають путівки на полюс (російське та американське), відправляють туди своїх клієнтів на криголамі "Ямал". Його надає Мурманське морське пароплавство. Два турагентства майже не розрізняються за ціною і якістю пропонованих послуг, але пропонують поїздку на полюс в різний час. Якщо ви хочете побачити громади товстого льоду і капризи поганої полярної погоди, тобто подивитися на криголам в дії, то їдьте в липні, купивши тур у американців. А якщо ви віддаєте перевагу милуватися арктичною природою, насолодитися сонцем і висаджуватися на навколишні острови, то скористайтеся послугами російського агентства в серпні. В інші місяці криголам в рейс не відправляється. Весь інший час року "Ямал" служить, як і всі інші робочі криголами. Тоді на полюс ви можете дістатися на собаках, лижах, вертольоті і снігоступах.

Зберегти баланс

Туристи піднімаються на борт на мурманській верфі — там, де "Ямал" тільки що пройшов щорічну перевірку. Криголам проходить капремонт кожен рік, тому що безпека на атомному криголамі завжди стоїть на першому місці. На верфі суворо заборонено фотографувати і знімати відео.

Невід'ємною частиною екіпажу є корабельна охорона, озброєна автоматами. Якщо запитати начальника охорони, навіщо він на кораблі — щоб охороняти атомний криголам від туристів або щоб туристів захищати від білих ведмедів — він тільки розсміється.

"Ямал" вирушив у путь 26 червня близько 16:00, коли рівень води через приплив був максимально високим. Це необхідно криголаму для того, щоб залишити мурманський причал. У перший день скрізь — одна вода, невеликі крижини почали з'являтися тільки на другий день. Хоча море було спокійне, корабель дуже гойдало, і більшість туристів страждало від морської хвороби. Коридори з каютами туристів обрамляли паперові пакети, відкриті і прикріплені до огорожі через кожні два метри. Палубний доктор обіцяв, що, коли корабель досягне кордону льодів, качка припиниться.

На наступний день криголам подолав перше крижане поле, і слова доктора підтвердилися: корабель дійсно перестав качати. Але замість цього його підкидувало, причому постійно і непередбачувано. Якщо через морську хворобу туристи просто не могли їсти, то тепер навіть ходити було важко. Туристам довелося звикнути до того, що кожен крок може стати кроком в порожнечу. За секунду підлога під вами може опуститися на пару метрів (це відбувається, коли лід під криголамом проламується, і дно корабля на хвилину порівнюється з рівнем води). З урахуванням того факту, що середній вік туристів — приблизно 50 років, екіпажу запропоновано розвивати невелику швидкість. Чим вона більше, тим більше корабель трясе, і тим більше вірогідність отримати травму. А американське агентство вкрай негативно ставиться до зламаних кінцівок туристів. Незважаючи на всі заходи, ввечері доктор оглянув одного туриста з пошкодженою рукою. На щастя, це була перша і остання травма в цій експедиції.

За наступні два дні, на власний подив, звикаєш до нетвердого ґрунту під ногами і вже пересуваєшся з більшою впевненістю. Той, хто молодший, навіть відправився в корабельний тренажерний зал і наполегливо намагався грати у волейбол. Насправді подорожувати на Північний полюс в загальному-то нудно. Ви укладені в безпечній утробі криголама і тільки і чекаєте, коли доберетеся до пункту призначення.

Новини за темою

Турагентство організовує лекції на різні теми, але недолік європейців у тому, що велика частина інформації їм уже відома з курсу середньої школи. Додайте до цього заповнену шумом (зовсім близько криголам зламує льоди) і задушливу аудиторію, і все інше здасться куди краще, ніж сидіти в трюмі і слухати курс геології.

На палубі все інакше: можна спостерігати, як криголам бореться з багатометровим льодом, дивитися на нескінченні льодові рівнини, несподівані варіанти білого, сірого і блакитного. Можна ще виглядати білих ведмедів, моржів і полярних птахів. Можна з подивом спостерігати за постійними змінами погоди, коли за кілька хвилин сонце і веселку змінює густий туман, і вже за два метри нічого не видно. І до всього цього — невщухаючий шум льоду і тремтячий криголам.

Інше цікаве місце — капітанський місток. З другого дня плавання туристам дозволяється приходити туди в будь-який час дня і ночі. А якщо ви говорите по-російськи, то екіпаж з готовністю буде розмовляти з вами про що завгодно багато годин поспіль.

Останній варіант скоротати час — уроки малювання. Наприклад, можна навчитися малювати білого ведмедя. Запланований курс фотографування льоду на цей раз не відбувся, тому що було мало бажаючих. Також, на диво, не знайшла відгуку ініціатива провести турнір з волейболу, настільного тенісу та шахів. Можливо, справа у віці туристів?

І на північ! І на південь...

І ось ми вже майже на місці. Ввечері першого липня організатори оголосили, що ми повинні досягти Північного полюса опівдні наступного дня. У той момент "Ямал" знаходився в точці 89° 20 північної широти і 41° 40 східної довготи. Всіма опанувало хвилювання. Організатори запевнили, що якщо ми допливемо до полюса вже вночі, то всіх розбудять.

Незабаром на капітанському містку я дізналася, що екіпажу наказано йти з такою швидкістю, щоб криголам досяг Північного полюса тільки вранці. А швидше можна? Звичайно, вже опівночі.

На наступний ранок я поставила будильник на годину раніше звичайного — на сім ранку. Палубне радіо повідомило, що мета буде досягнута ще до сніданку, тому ми швидко одяглися — і бігом на палубу дивитися на Північний полюс.

Новини за темою

Завдяки GPS можна без зусиль дізнатися, що мета нарешті була досягнута. Але виставити антени криголама в правильне положення — так, щоб монітор GPS-приймача показував заповітні нулі після єдиної дев'ятки, вже не так-то просто. Шестиметровий лід і розміри криголама — не ідеальні умови для тонких маніпуляцій. Змерзлі туристи стойко несуть вахту на носі і стежать за тим, як криголам ламає лід. Ми пропливли північний полюс вже кілька разів туди і назад, не знаючи про це (на північ і на південь). Корабель рухається назад на північ, і цифри на екрані збільшуються — раптом скок і починають знижуватися. Ще спроба: корабель відходить на південь, і капітан знову констатує: "Ми його проскочили". Вперед — на північ і... ще трохи... Чорт, ми знову пливемо на південь.

Через півтори години нарешті вдалося на кілька секунд зафіксувати нулі: 90° 00 північної широти і 0° 00 східної довготи. Туристи на носі пили шампанське, фотографувалися і вітали один одного. Потім вони швидко перемістилися в теплу їдальню, щоб нарешті поснідати. Після наполегливої стояння на палубі вони це точно заслужили. Екіпаж теж був щасливий: все позаду. Тепер залишилося тільки доставити всіх назад в цілості й схоронності. Але тільки після того, як закінчиться вечірка на льоду.

Лід навколо північного полюса сильно потріскався від численних маневрів, і висаджувати на нього туристів небезпечно. Тому криголам повернувся на кілька десятих градуса південніше. Капітан і екіпаж знайшли безпечну і міцну "поляну" — рівне крижане поле. Наступний годину пішов на підготовку до висадки: треба було спустити трап для туристів з палуби на лід і зміцнити флагшток з прапорами тих держав, громадяни яких брали участь у цьому поході. На цей раз на Північному полюсі було 19 прапорів, включаючи чеський.

Коли все було готове, туристи змогли спуститися на лід. Їх пересування на льоду обмежував сам корабель і озброєні охоронці з автоматами. За цю умовну межу ніхто не має права заходити: у минулому році туристи зіткнулися з білим ведмедем на самому Північному полюсі, тому потрібно було весь час дотримуватися граничної обережності.

Новини за темою

Спочатку туристи зібралися в коло навколо флагштоку з прапорами. Він символізував Північний полюс, який був віддалений від нас на кілька сотень метрів. Після промови головного представника турагентства туристи, як одна велика змія, обійшли умовний Північний полюс. Свій шлях навколо Землі по паралелі вони закінчили оплесками і радісними вигуками. Ще дві години фотографувались на льоду з кораблем, без корабля, з льодом і з океаном, з табличкою "Північний полюс"... найсміливіші могли скупатися.

Екіпаж влаштував імпровізований пляж: килими на льоду, лавочки і сходинки у воду. Туристи, прив'язані тросом, як правило, сміливо кидалися в воду, а потім стрімко вистрибували назад на лід. Температура води — 1,45 градусів. Після туристи швидко витиралися приготованими рушниками і випивали за свій геройський вчинок справжньої російської горілки. Цього разу майже чверть туристів знайшла в собі сміливість зануритися у воду.

У підсумку обіцяне барбекю на льоду не відбулося, тому що він почав тріскатися. Тріщини в льоду можуть збільшуватися дуже швидко — аж до десятків сантиметрів за кілька хвилин. Тому всіх і все швидко повернули на корабель. Туристи з'їли свої гамбургери вже потім, в теплій їдальні, коли криголам вже прокладав собі шлях назад на південь.

Жовта скеля

Проспекти туристичного агентства обіцяли польоти на вертольоті і зодіакальні екскурсії, але на криголамі я дізналася, що нічого подібного навіть не планувалося. Ви, мовляв, щось переплутали. Ця програма нібито передбачена для інших експедицій цього агентства. На вертольоті можна було політати, тільки якщо залишилося б часу на зупинку на Землі Франца-Йосипа.

Нам пощастило. "Ямал" просувався назад досить швидко, тому нам вдалося провести один день в цьому цікавому місці. Спочатку ми висадилися в районі покинутої російської полярної станції. Дерев'яні руїни будинків, закинута техніка і купи старого льоду на узбережжі одного з островів дають багату поживу для роздумів і дозволяють уявити, як полярникам жилося тут у минулому столітті.

Новини за темою

Другий раз ми висадилися на мисі Флора, де були тільки топке торфовище, туман та високі скелі.

Але навіть така зупинка підбадьорювала після нескінченних крижаних рівнин. Варто відзначити також Рубінову скелю, до якої криголам наблизився на відстань сотень метрів. Маневр відбувався під наглядом представника російського природничого інституту, тому що на скелі гніздяться тисячі арктичних птахів.

Новини за темою

Від Землі Франца-Йосипа до Мурманська залишалося всього кілька десятків годин. За цей час я ще встигла провести невелике опитування на тему того, чому люди відправляються на криголамі на Північний полюс. Всі без винятку виявилися бувалими мандрівниками, хоча історії їх життя розрізнялися. "Ну хоч щось ж я можу витратити, перш ніж залишити дітям, так?" — без посмішки сказав підприємець з Лос-Анджелеса. "У минулому році ми побували в Антарктиді, тому в цьому вирішили подивитися на північ", — розповіла молода пара з Індії. "Я тут — вже в п'ятий раз. Я вже побував скрізь, але ця подорож подобається мені більше всього", — заявив мільярдер з Англії, який після операції на обидвов тазостегнових суглобах практично не міг ходити. "Я радий, що робота привела мене сюди, і я ніколи не повірив би, що полярний пейзаж так прекрасний", — сказав російський оператор NBC. А мені залишається тільки з ним погодитися.

Дана Ліпова (Dana Lipová)

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...