banner banner banner

Новий закон про працю: Які нововведення чекають на українців

Новий закон про працю: Які нововведення чекають на українців
З відкритих джерел

Олег Постернак

Політтехнолог

Оригінал на сторінці Олега Постернака у Facebook

Уряд вніс на розгляд депутатів проект закону "Про працю" № 2708. Звертаю вашу увагу, що на певному етапі було вирішено вносити не Трудовий кодекс, а звичайний трудовий закон. Чому? А щоб спростити його розгляд у Раді.

Відповідно до ст. 109 Регламенту Верховної Ради при розгляді кодексів або законопроекту, в якому понад 100 статей, не допускається скорочення строку розгляду. Здогадайтеся, скільки статей в проекті трудового закону? 98… Отже, це робиться, як ви зрозуміли, для оперативного і швидкого розгляду закону в парламенті.

Тепер про нововведення. Зупинюся на найбільш, на мою думку, важливих і принципових.

Почнемо із впровадження поняття аналогії. Якщо трудові відносини не врегульовано ні законом, ні підзаконним актом, ні колдоговором, ні трудовим договором, то тоді вони регулюються тими правовими нормами цього закону про працю та інших актів трудового законодавства, що регулюють подібні за змістом трудові відносини.

Юристи знають, що аналогією можна викрутити на свою користь вельми заплутаний спір, а отже, це призведе до різночитань і практики застосування судами абсолютно протилежних рішень у схожих справах.

Закон про працю запроваджує поняття мобінгу. Це форма психологічного насильства у вигляді цькування, тиску, висміювання, ізоляції, приниження гідності, наклепу співробітника в колективі з метою його подальшого звільнення. Співробітник отримує право звернутися до суду із заявою про відновлення порушених прав. На роботодавця покладено обов'язок у суді доводити відсутність цих фактів.

Передбачається скасування обов'язку вести паперову трудову книжку, і декларується перехід на електронний облік трудової діяльності через реєстр застрахованих осіб державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Новини за темою

Сторонами трудових відносин визнають працівника і роботодавця. До відносин, за яких робота виконувалася без укладення трудового договору та які в установленому порядку визнано трудовими, повинні застосовувати норми трудового законодавства. Для цього чітко визначено ознаки трудових відносин.

Трудові договори будуть тільки письмовими, їхні приблизні форми затверджуватимуть відповідні органи влади. Їх може бути також укладено в електронному вигляді із застосуванням електронного підпису. Поняття трудового контракту в трудовому праві не буде.

Запроваджують безстроковий, строковий, короткостроковий, сезонний, учнівський трудовий договір, трудовий договір з нефіксованим робочим часом і з домашнім працівником. Заборонено допускати працівника до роботи без укладення трудового договору. Запроваджується механізм припинення трудового договору, а також передбачено, що припинення його дії здійснюється шляхом підписання додаткової угоди.

Найприкметніше положення з переліку випадків припинення трудового договору. Стаття 36 трудового закону встановлює, що трудовий договір може бути розірвано за ініціативою роботодавця у зв'язку з порушенням працівників його умов понад двічі протягом 180 календарних днів. При цьому перелік порушень має бути передбачено самим трудовим договором. А також у разі відсутності на роботі понад 10 робочих днів поспіль.

40-годинна нормальна тривалість робочого часу зберігається. При цьому законодавчо легалізовано гнучкий графік робочого часу і дистанційну (надомну) роботу.

Роботодавець отримує право збирати інформацію про попередню роботу особи, з якій збирається укладати трудовий договір з обов'язковим інформуванням про це.

Змінами до ГПК і Кодексу адмінсудочинства вводять механізм позасудового врегулювання трудових спорів шляхом медіації.

Щодо колдоговорів. Новий колдоговір може набути чинності тільки після переговорів між сторонами. Якщо ж їх не буде завершено до строку закінчення старого договору, останній зазнає пролонгації, але не більше ніж на 1 рік (раніше – безстроково).

Пропонується виключити зарплату з переліку доходів, що підлягають компенсації у зв'язку з порушенням строків виплат на 1 місяць і більше.

Ще одне ноу-хау. У разі встановлення судом факту виконання особою роботи без укладення трудового договору та сплати обов'язкових платежів така особа втрачає право на отримання допомоги з безробіття протягом 2 років, а також втрачає право на пільги та використання субсидій на оплату послуг ЖКГ упродовж 2 років.

Скасовуються штрафні санкції для підприємств, установ і організацій у разі, якщо вони використовують найману працю, де середньооблікова кількість інвалідів, які працюють, є меншою, ніж встановлена нормативами.

Олег Постернак

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>