Нові викриття в російській справі підривають репутацію Трампа

Важко собі уявити більш сумний день для президента, ніж той, в який колишній керівник його передвиборчого штабу на довгі роки зник за воротами в'язниці. Але в середу Дональд Трамп менше всього думав про Пола Манафорта, оскільки розслідування дій Росії, яке стало для нього кошмаром, прийняло новий оборот, причому в гіршу сторону. CNN розповідає про нові обставини у розслідуванні "Рашагейту".

Нові викриття в російській справі підривають репутацію Трампа
З відкритих джерел

Важко собі уявити більш сумний день для президента, ніж той, в який колишній керівник його передвиборчого штабу на довгі роки зник за воротами в'язниці. Але в середу Дональд Трамп менше всього думав про Пола Манафорта, оскільки розслідування дій Росії, яке стало для нього кошмаром, прийняло новий оборот, причому в гіршу сторону. CNN розповідає про нові обставини у розслідуванні "Рашагейту".

Оригінал на сайті CNN

Нові підозри щодо обіцяних помилувань, суперечливих свідчень у Конгресі, прихованих закликів до милосердя, а також свіжі припущення про неналежну поведінку президента додали особливу пікантність цій драмі в момент, коли Вашингтон живе в передчутті остаточної доповіді спецпрокурора Роберта Мюллера.

Буря вибухнула через спірны твердження про те, ніби колишній виконуючий обов'язки генпрокурора Метт Уітакер на закритому засіданні Конгресу не став заперечувати, що він розмовляв з президентом Дональдом Трампом  про справу його колишнього адвоката Майкла Коена.

CNN повідомила нові сенсаційні подробиці про те, що президент обіцяв помилувати Коена, якщо той буде до кінця відданий йому. Коена нібито запевнили в тому, що він може бути впевнений у своїх "високопоставлених друзях".

Нові деталі цієї пов'язаної з Росією інтриги з'явилися як раз у той день, коли суддя збільшив строк ув'язнення колишньому голові передвиборчого штабу Трампа Манафорту, який потрапив у силки розслідування Мюллера. В цілому йому належить просидіти за ґратами сім з половиною років.

Другий раз за тиждень адвокат Манафорта вийшов з зали суду, де зачитувався вирок, і підніс слова судді таким чином, що виникла підозра, ніби він підтверджує заяву Трампа про відсутність змови в обмін на помилування свого клієнта.

Новини за темою

Трамп не припинив спекуляції про те, що він може вчинити таким чином, заявивши, що "співчуває" Манафорту. У той же час, він зробив заяву про те, що йому і в голову не приходила думка про звільнення Манафорта з в'язниці, куди його посадили за ухилення від податків, фінансове шахрайство, перешкоджання правосуддю і надання тиску на свідків.

Ці заяви прозвучали через два дні після того, як прес-секретар Білого дому Сара Сандерс дала зрозуміти, що Трамп думав про звільнення Манафорта. Вона заявила: "Він прийме рішення, коли буде готовий".

В російській справі і в інших пов'язаних з нею справах часто трапляється так, що найбільш важливі подробиці залишаються невідомими. Виникає відчуття, що доступна суспільству інформація це лише вершина айсберга, а суть події ховається під поверхнею.

Але численні розслідування дій президента, які стрясають Білий дім, а зараз дісталися до його особистих і комерційних справ, а також кампанії 2016 року, не дали прямих доказів змови Трампа.

Тим не менш, скажена активність, тривожні заяви і контрзаяви викликають нові питання про допустимість минулих вчинків президента і про те, чи не спробує він звільнити від відповідальності колишніх помічників, скориставшись правом помилування. Саме про це думає весь Вашингтон з початку 2019 року.

Події середи показали, що президенту загрожує серйозна небезпека з боку палати представників нового складу, де сьогодні панують демократи, оскільки вони отримали додаткові слідчі повноваження.

Пов'язана з розслідуваннями політична боротьба в черговий раз показала, що нації буде дуже важко прийти до єдності і помиритися після гучних скандалів і ажіотажу, викликаного виборами 2016 року.

Нові події можуть також викликати дискусію про те, чи не рано чи Мюллер завершує своє розслідування і готує звіт за його результатами на ім'я генерального прокурора, і чи не слід йому продовжувати свою роботу.

Уітакер знову на розпеченій сковороді

Голова юридичного комітету палати представників Джерролд Надлер продемонстрував, що демократи здатні створювати нові повороти в російському скандалі, коли після закритого засідання з участю Уітакера вийшов до репортерів.

Цей демократ з Нью-Йорка заявив, що відміну від попередніх відкритих слухань у Конгресі цього разу Уітакер не став заперечувати, що Трамп говорив з ним про справу Коена. "Він цього не заперечував. Він не сказав ні", – заявив Надлер.

Це дуже важливо, оскільки тепер виникає можливість того, що президент говорив з високопоставленим керівником з Міністерства юстиції про справу свого колишнього юриста, який займався його особистими і діловими питаннями.

В кращому випадку така розмова може здатися неетичною, оскільки президент це вища посадова особа в національній правоохоронній системі. А в гіршому випадку ця бесіда може знову породити припущення про те, що Трамп перешкоджає правосуддю, оскільки Мюллер вже розслідує випадки такої поведінки Трампа в минулому.

Надлер також сказав, що Уітакер дав зрозуміти про свою участь в розмовах про відвід прокурора Південного округу Нью-Йорка Джеффрі Бермана від участі в справі Коена.

Колишній виконуючий обов'язки генерального прокурора також заявив, що брав участь у дискусіях про те, чи не зайшла прокуратура Бермана занадто далеко у справі про фінансування виборчої кампанії, в якій Трампа по суті називали незалученим до відповідальності співучасником злочину.

Немає нічого незвичайного в тому, що президент обговорює з генпрокурором питання особистого характеру або навіть конкретні справи. Але якщо зазначені працівники органів юстиції брали участь у розслідуваннях, що стосуються головнокомандувача, то це виглядає дуже підозріло.

Нові викриття важко вбудувати в загальну картину розслідування у справі Росії, оскільки головний республіканець з складу комітету на зустрічі з Уітакером виклав прямо протилежну версію подій.

"Він фактично сказав, що взагалі не говорив з президентом про Коена. І що не було ніяких розмов з Південним округом Нью-Йорка", – заявив член палати представників Джорджії Даг Коллінз.

"Високопоставлені друзі"

У середу з'явилися і інші суперечливі розповідні лінії про Коена, який в травні відправиться в в'язницю за вчинені злочини, зокрема, за брехню Конгресу. Колишній адвокат президента представив в Конгрес два поштові повідомлення, через які знову виник скандал х приводу його заяв про запропоноване Трампом помилування. Президент і його союзники рішуче заперечують ці звинувачення.

Прокурор, який розповів про свою розмову з адвокатом Трампа Руді Джуліані, в квітні 2018 року запевнив Коена в листі в тому, що "сьогодні вночі" він буде добре спати, тому що у нього є "високопоставлені друзі". Про це повідомила Глорія Боргер з CNN. В цьому і іншому листі, отриманому CNN і датованому тим самим числом, немає конкретної згадки про помилування.

Прокурор Роберт Костелло, який написав їх, повідомив CNN, що інтерпретація подій х Коеном є "повною нісенітницею". За словами Костелло, Коен просив його підняти питання про помилування в розмові з Джуліані.

Знайоме з точкою зору Коена джерело заперечило версію подій, викладену Костелло, і сказало, що саме Костелло наполягав на налагодженні відносин з Джуліані. Інше джерело повідомило, що юристи Трампа намагалися утримати Коена від дачі показань і змусити його мовчати, натякаючи, що в перспективі його може чекати помилування.

Трамп знову перекручує слова судді

Перш ніж оголосити на слуханнях у Вашингтоні вирок Манафорту, суддя Емі Берман Джексон постаралася зробити так, щоб ніхто за межами залу суду не зміг навмисне представити в неправдивому світлі суть цієї справи – навіть сам президент.

Новини за темою

Трамп вхопився за вирвані з контексту зауваження у справі Манафорта, які прозвучали минулого тижня в Віргінії, і заявив, що суддя фактично зняла з його штабу звинувачення в змові з Росією з метою втручання у вибори.

Джексон гранично ясно заявила, що питання про змову в цьому ділі "не вирішене ні в ту, ні в іншу сторону", і що слідство буде продовжено. Але це не завадило Трампу по-своєму витлумачити її зауваження щодо своїх заяв про те, що розслідування проти Росії є полюванням на відьом. "Сьогодні знову немає змови. Вчора теж не було змови", – сказав він.

Після винесення вироку Манафорту його адвокат Кевін Даунінг озвучив послання, як ніби написане самим Трампом. Багато побачили в цьому пряме звернення до Трампа з боку клієнта. "Отже, було вже два суди. Два суди постановили, що немає ніяких доказів змови з росіянами", – сказав Даунінг.

Виникає враження, що справа Манафорта стала однією з найбільш політизованих в сучасній історії. Це враження посилилося, коли окружний прокурор Манхеттена після оголошення вироку суддею Джексон висунув нові звинувачення проти Манафорта, зокрема, у шахрайстві з іпотекою, в підробці ділової документації та у змові.

Обвинувальний висновок був вичерпним, однак цей крок буде мати політичні наслідки, бо його можна витлумачити як попередження Трампу про те, що якщо він помилує Манафорта, колишній лобіст все одно проведе багато років у в'язниці, коли його засудять за звинуваченнями, висунутими штатом. В цьому випадку президент буде вже безсилий.

Деякі провідні демократи створили таке враження, що юридичний процес, що закінчився двома реальними справами проти Манафорта у різних юрисдикціях, міг мати політичне підґрунтя.

Коментуючи винесений Манафорту вирок у Віргінії, де його засудили на 47 місяців позбавлення волі, голова комітету палати представників з розвідки Адам Шифф сказав: "Ті, у кого є хороші представники, отримують один вирок, а ті, у кого таких представників немає, отримують зовсім інший вирок". Цей демократ з Каліфорнії зробив цю заяву до того, як суддя Джексон винесла свій вердикт.

Коли Манафорту винесли другий вирок, після якого цей майже 70-річний лобіст може провести за ґратами решту свого життя, сенатора Корі Букера, який балотується в президенти, запитали, чи цього достатньо.

"Ні", – коротко відповів цей демократ з Нью-Джерсі.

Стівен Коллінсон

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>