banner banner banner

Нові форми втручання Росії в українські вибори

Нові форми втручання Росії в українські вибори
З відкритих джерел

The Washington Post

Американська газета

Оригінал на сайті The Washington Post

Росіяни можуть скористатися майбутніми виборами в Україні як полігоном для випробувань інноваційних форм втручання, які в разі успіху можна буде застосувати проти США під час президентської кампанії 2020 року.

"Що стосується іноземного втручання в вибори, то я вважаю Україну епіцентром такої діяльності, оскільки для Росії там багато поставлено на мапу. Ми не можемо знати заздалегідь, якими технологіями скористається Росія. Але ми знаємо, що росіяни винаходитимуть все більш витончені і витончені методи.

Ось чому нам треба уважно спостерігати за тим, що вони роблять", – сказав у інтерв'ю колишній генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.

Расмуссен керує організацією під назвою "Альянс демократій". Його головною ініціативою стала Трансатлантична комісія з чесності виборів, співголовами якої є колишній віце-президент Джо Байден і колишній міністр внутрішньої безпеки Майкл Чертофф.

Альянс спрямував до України сімох спостерігачів, які будуть стежити за перебігом виборів. Перший тур голосування відбудеться 31 березня. А оскільки кандидатів на посаду президента багато, можна припустити, що жоден з них не набере понад 50%. Тому другий тур голосування призначено на 21 квітня.

Мета альянсу полягає в тому, щоб привертати увагу до дезінформації та у взаємодії з приватним сектором вести боротьбу з поширенням нових технологій, які не дають професіоналам з розвідки спати вночі. Насамперед до них відносяться "глибоко фальшиві" аудіо- та відеоматеріали.

Новини за темою

Їх ретельно фабрикують, але вони разюче схожі на справжню інформацію і дуже швидко стають популярними в соціальних мережах.

Расмуссен раніше був прем'єр-міністром Данії, в 2014 році очолював НАТО. Саме в цей час Володимир Путін вторгся в Україну й анексував Крим. Відтоді минуло п'ять років, але російські війська, як і раніше, знаходяться на півострові, а кривавий конфлікт між Україною і проросійськими сепаратистами триває дотепер.

"Він застав нас зненацька, коли напав на Україну, в цьому немає сумнівів. Як мені здається, ми перестали недооцінювати Росію", – заявив Расмуссен.

Ми зустрілися нещодавно за обідом у ресторані "Сонома" на Капітолійському пагорбі після того, як він дав свідчення в комітеті палати представників з розвідки.

За гамбургерами Расмуссен розповів про махінації Москви, стурбовано заявивши про те, що вона непомітно продовжує свої дії, а також висловив надію на те, що вашингтонська еліта припинить розглядати відповідні дії проти Росії через призму вузькопартійної упередженості.

"Мета не в тому, щоб зміцнити ліве або праве політичне крило. Їхня мета полягає в тому, щоб посіяти сумніви і недовіру до наших демократичних інститутів та до нашого демократичного процесу. Вони займаються цим незалежно від того, хто сидить у Білому домі: президент Трамп чи ще хтось", – сказав Расмуссен.

Існує чимало доказів того, що росіяни тим чи іншим чином втручаються в зарубіжні вибори, використовуючи методи традиційної пропаганди, маніпулюючи соціальними мережами, а у деяких випадках незаконно фінансуючи своїх союзників.

Расмуссен вказав на опубліковану нещодавно доповідь французького Міністерства закордонних справ, у якій йдеться, що на частку Росії припадає 80% дезінформаційної роботи в Європі. А компанія Microsoft недавно заявила, що виявила спроби Москви зламати сервери низки європейських аналітичних центрів.

В Україні Трансатлантична комісія діє у партнерстві з Атлантичною радою і з фондом Віктора Пінчука, створивши робочу групу з виборів. Її очолює колишній президент неурядової організації Freedom House Девід Крамер, який в адміністрації Джорджа Буша був помічником держсекретаря.

Вони створили оперативний центр швидкого реагування, мета якого – виявляти факти втручання в режимі реального часу, використовуючи найсучасніші засоби програмного забезпечення.

"Ми не повинні забувати, що в багатьох країнах Східної Європи люди кажуть: „Ми позбулися комунізму не для того, щоб поміняти Москву на Брюссель". Тому нам треба уважно думати про те, що і як ми говоримо", – пояснив Расмуссен.

Офіційні особи стурбовані тим, що агенти Кремля можуть зламувати пошту різних кандидатів, виводити з ладу телефони, електромережі і навіть системи управління в аеропортах.

Мета при цьому може бути різна. Це і перешкоджання діяльності із забезпечення явки людей на вибори, і демонстрація некомпетентності влади в найбільш невідповідні моменти, й елементарні спроби створити масовий хаос.

Західних спостерігачів турбує і те, що Росія може зламати веб-сайт українських виборів, щоб опублікувати помилкові результати і викликати сумніви в правдивості реальних підсумків голосування. Це не гіпотеза. Таке вже було на минулих президентських виборах.

Проросійська хакерська група "Кіберберкут" видалила файли з системи підрахунку голосів та опублікувала конфіденційну переписку Центральної виборчої комісії. Загальнодоступний веб-сайт з результатами голосування також було зламано.

Хакери помилково назвали переможцем перегонів кандидата від вкрай правих сил, і ця інформація зберігалася на сайт до тих пір, поки влада не взяла під контроль свої сервери.

На відміну від американських виборів українцям треба думати і про те, що Росія цілком може застосувати військову силу, переслідуючи українські кораблі в Азовському морі, зосереджуючи свої війська на кордоні та активуючи законсервовані шпигунські осередки в Києві з метою здійснення диверсійних дій і провокування насильства на вулицях.

"Нам треба приділити більше уваги Україні, тому що вона не є членом НАТО… багато в чому стала символом того, що відбувається в наші дні. Ми досі недооцінюємо Росію. Путін – це відвертий диктатор. Я була експертом з Радянському Союзу, і я переглянула свою бібліотеку.

Я думала, що все в минулому. Але ні! Вони намагаються відновити систему, і вони використовують ці асиметричні інструменти", –заявила колишній держсекретар Мадлен Олбрайт, даючи свідчення в комітеті палати представників з розвідки разом з Расмуссеном.

Прочитавши статтю Байдена, в якій звучить заклик створити комісію на кшталт комісії 11 вересня, щоб розслідувати російське втручання у вибори 2016 року, Расмуссен зв'язався з ним, щоб поговорити про партнерство в більш глобальних масштабах.

У березні минулого року вони разом оголосили про створення трансатлантичної комісії. Ця комісія вже провела моніторинг на 10 референдумах і на виборах, зокрема на проміжних виборах у США.

Членів комісії особливо стривожило те, що сталося у вересні в Македонії, коли та проводила референдум зі зміни назви країни.

Оскільки це могло прискорити процес її членства в НАТО, Росія рішуче виступала проти референдуму. Напередодні голосування з'явилося безліч фальшивих акаунтів у Facebook і Twitter із закликами бойкотувати референдум, утриматися або залишитися вдома.

Расмуссен вважає, що росіяни намагалися знизити явку нижче 50%, щоб результати волевиявлення були недійсні. У підсумку явка склала 37%.

Точно визначити тих, хто стоїть за кампанією з дезінформації, не так легко, як може здатися, особливо через те, що росіяни постійно заперечують свою причетність до таких кампаній, і їм часто вдається приховати свої сліди. За словами Расмуссена, його комісія минулої осені спостерігала за виборами до сенату у чотирьох штатах, проте назвати ці штати він відмовився.

"Ми помітили незвичайну активність у соціальних мережах, але визначити її походження і джерело нам було важко. Тому ми не стали говорити про це публічно. Але ми повідомили про результати своїх спостережень місцевій владі, владі штатів, і тому тепер це їхнє завдання: з'ясувати, чи було це внутрішнє втручання, чи до нього причетні якісь зовнішні сили.

Загалом проміжні вибори минули набагато краще, ніж президентські вибори 2016 року. Але нам також відомо, що росіяни стали витонченішими, і тому ми не повинні від них відставати", – сказав він.

Не слід забувати про те, що один зі злочинів Пола Манафорта, за який федеральний суддя у Вашингтоні винесе йому вирок, полягає в роботі на проросійську політичну партію в Україні. Команда спеціального прокурора Боба Мюллера заявила минулого місяця, що колишній очільник штабу Трампа навіть після пред'явлення йому звинувачень продовжував займатися політичними справами в Україні.

Манафорт, імовірно, зустрічався з Костянтином Килимником, причому неодноразово, щоб обговорити мирний план щодо України. Одна з таких зустрічей відбулася в в серпні 2016 року.

Новини за темою

Це давно вже стало найважливішим зовнішньополітичним пріоритетом для Путіна, тому що врегулювання ситуації в Україні є попередньою умовою для ослаблення жорстких санкцій Заходу проти Росії. Прокуратура також заявила, що Манафорт навіть торік продовжував працювати з Килимником щодо виборів.

Якщо ви не слідкуєте за президентськими виборами в Україні, вам слід знати, що лідером перегонів став комедійний актор, який зіграв президента в популярному ситкомі. Цей серіал називається "Слуга народу", а Володимир Зеленський балотується як лідер незалежної партії, яка теж має назву "Слуга народу".

Шеф нашого московського бюро Антон Трояновський написав про цього 41-річного новачка в політиці на першій сторінці недільного номера: "Подібно до свого персонажа з другого сезону, Зеленський, який є кандидатом з реального життя, звертається до виборців через відео, які сам і знімає, а також записує себе під час бесід з простими українцями".

У передвиборчих відеозаписах Зеленського на каналі Youtube присутні кадри зі „Слуги народу", які перемежовуються з кадрами реальної виборчої кампанії.

З моменту прозахідної революції в Україні минуло п'ять років, а народ, як і раніше, прагне змін. Вуличні протести в 2014 році призвели до того, що Україна рішуче відвернулася від Москви, але не дуже допомогли модернізувати економіку або викорінити корупцію.

Уряд й адміністрація президента Петра Порошенка загрузли в міжусобній боротьбі й у скандалах з державними витратами. Економіка, яка страждає від слабкої довіри інвесторів і від тривалої війни на індустріальному сході країни, так і не оговталася від близького до краху стану п'ятирічної давнини. Найпомітніші кандидати з числа учасників перегонів представляють стару гвардію.

Це чинний президент Порошенко, який є магнатом кондитерської галузі та однією з найбагатших людей в Україні, і колишній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко.

Яка справжня політика Зеленського? Це залишається загадкою. Він каже, що виступає за вступ України до НАТО і ЄС, однак такі кроки повинні отримати підтримку суспільства на референдумі.

Він каже, що готовий вести переговори з Путіним про припинення війни на сході України, однак не вдається в подробиці про те, як йому вдасться цього домогтися, не поступившись частиною території Росії.

Деякі західні дипломати у Києві кажуть, що недосвідченість Зеленського особливо небезпечна при спілкуванні з Путіним.

Зеленський рідкісний кандидат, якому вдалося подолати розкол між сходом і заходом країни, між російськомовним населенням і носіями української мови. Але він родом з південного сходу України, де говорять переважно російською.

"Ми живемо в паралельному всесвіті. Люди плутають реальність і вигадку", – сказав один високопоставлений західний дипломат, який працює в Києві та стежить за подіями.

Джеймс Гоффман, Джоані Грів, Маріана Альфаро

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>