Ніколи не було і тут знову – жителям "народних республік" обіцяють громадянство РФ

Ніколи не було і тут знову – жителям "народних республік" обіцяють громадянство РФ
З відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

За останні 5 років жителі непідконтрольної Україні частини Донбасу звикли до обіцянок – припинення війни, визнання Російською Федерацією незалежності, а краще – приєднання до Росії.

Однак нічого з цього не відбувається, причому РФ відверто і не раз заявляла на офіційному рівні, що не має планів щодо визнання самопроголошених "ЛНР" і "ДНР", не кажучи вже про приєднання до себе.

Однак це не заважає запускати на підконтрольних територіях інший варіант такого собі "визнання народних республік" - надання їх мешканцям російського громадянства.

Від "Інфоспротиву" до "міністрів ДНР" - як народжувалися чутки

Подібні чутки народжуються в інформаційному просторі не рідше 1-2 разів на рік і потрапляють на передовиці ЗМІ аж ніяк не тільки з боку самопроголошених "народних республік".

Наприклад, ще в січні 2019 року група "Інформаційний спротив" повідомляла про активізацію обіцянок "військовослужбовцям, силовикам і чиновникам ЛДНР" російського громадянства, за умови наявності паспортів "народних республік".

У березні інформацію підхопили вже з іншого боку: спершу 5 березня екс-командир батальйону "Восток ДНР" Олександр Ходаковський заявив про підготовку до видачі російських паспортів на Донбасі з 1 квітня.

Потім тему підхопив екс-"міністр" оборони "ДНР" Ігор Стрєлков, що нібито готується указ президента РФ про спрощення отримання громадянства Росії окремим категоріям іноземних громадян, в тому числі жителів "народних республік".

Новини за темою

Нарешті, в 20-х числах березня практично вже як абсолютну істину це подав військовий кореспондент з "ДНР" Семен Пегов, який доповнив інформацію подробицями, що нібито вже завезені півмільйона бланків документів і готуються пункти на кордоні з Ростовською областю. Першими одержувачами стануть "військовослужбовці, силовики і чиновники", але лише з документами "ДНР".

Паспорт громадянина РФ – шлях до миру, але надії все менше

Періодичність, з якою з'являється ця новина, вже давно стомила самих жителів самопроголошених республік Донбасу і навіть з їх боку не викликала широкого обговорення або радості. Надто вже часто ця інформація виявлялася "качкою".

Втім, чиновники "ДНР", з яким довелося поспілкуватися автору, впевнено заявляли, що в цей раз паспорти РФ дадуть точно, їх віру можна зрозуміти – вони у списках першочергових одержувачів жаданої книжечки.

Пересічні жителі ставляться до питання більш виважено, з одного боку, не бачачи якихось матеріальних переваг, однак пов'язуючи з цим свої надії на мир і припинення бойових дій.

Серед жителів непідконтрольної частини Донбасу зріє думка, що масова роздача паспортів громадян РФ забезпечить мир, оскільки тепер Росія буде мати "законну" можливість ввести свої збройні сили у випадку ескалації бойових дій для "захисту своїх громадян". Словом, повториться ситуація грузино-російської війни навколо Південної Осетії в серпні 2008 року.

Власне, так само оцінюють вигоду "народних республік" ватажки бойовиків, той же Олександр Ходаковський.

Правда от інших переваг російського громадянства для себе жителі "ЛНР" і "ДНР" не бачать, хоча надія на припинення війни стане, мабуть, головним стимулом для жителів непідконтрольного Донбасу.  

Стати громадянином РФ буде простіше?

Незважаючи на періодичність чуток про надання російського громадянства жителям непідконтрольної частини Донбасу і, як наслідок, недовіру до цього самих жителів, раціональне зерно в хвилі чуток, що з'явилися, дійсно є.

Так, з 29 березня вступили в силу поправки до закону "Про громадянство РФ", прийняті Державною думою в грудні 2018 року. Своїм рішенням парламентарії наділили президента Володимира Путіна правом в гуманітарних цілях визначати категорії іноземних громадян і осіб без громадянства, які можуть отримати російське громадянство за спрощеною схемою.

Тим же документом розширюються можливості учасників держпрограми з надання сприяння добровільному переселенню в РФ співвітчизників, які проживають за кордоном, і членів їх сімей за спрощеним придбанням російського громадянства.

Як цей спрощений порядок діяв раніше, вже повідомлялося. З точки зору українського законодавства, будь-який українець, скориставшись спрощеним порядком – відіславши нотаріально засвідчений зразок заяви про відмову від громадянства України, де-юре буде залишатися українським громадянином до прийняття указу президента про позбавлення його громадянства.

…але не для Донбасу

Хоча в російських ЗМІ звучить інформація, що в першу чергу цей документ призначений для полегшення отримання громадянства РФ жителями України, деякі його положення змушують у цьому сумніватися.

Наприклад, згідно з цим спрощеним порядком розгляд документів буде скорочено до 6 місяців, але у випадку з громадянами Білорусі, Казахстану і Киргизії – це і зовсім 3 місяці, жителі Донбасу, яких так чекають в РФ, повинні будуть чекати в 2 рази довше, але безперечно, це вже прогрес.

Але найцікавіше інше – а чи є зв'язок між цими подіями начебто спрощення порядку і обіцяного надання громадянства РФ жителям "народних республік"?

На перший погляд – безсумнівно, але варто поглянути уважніше і виникають сумніви.

Почнемо з того, що подібний крок, наділення громадянством жителів самопроголошених республік, дає РФ і чого він їй буде коштувати?

З вигодою ніби визначилися – можливість "законно" втручатися у внутрішні справи України, хоча що заважає робить те ж саме, що і зараз, під гаслом - "Нас там немає"? Абсолютно незрозуміло.

Зате ось втрати для Росії можуть бути цілком суттєві – подібна акція може стати приводом для введення чергових міжнародних санкцій, у всякому разі українська дипломатія зобов'язана буде поставити таке питання.

Інша справа – чи буде така ініціатива підтримана на міжнародному рівні, але сама постановка проблеми повинна виникнути однозначно.

Але якщо міжнародні санкції і їх ціна для РФ – абстрактна величина, хоча і істотна при прийнятті, то ось зростання соціальних і пенсійних виплат для громадян РФ, які проживають у "ЛНР" і "ДНР", складуть цілком конкретні гроші. Так, у ДНР, наприклад, мінімальна пенсія сьогодні становить 2900 російських рублів, або 1220 гривень за курсом НБУ.

У разі ж переходу на російську пенсію виплати зростуть до 7800 рублів (3280 гривень) мінімальної пенсії в РФ, або в 2,7 рази. За даними ж "Пенсійного фонду ДНР" тільки в одній цій "республіці" проживають близько 670 тисяч пенсіонерів, на мінімальну виплату яким сьогодні щомісяця треба 1,943 млрд російських рублів, а ж знадобиться як мінімум 5,226 млрд рублів щомісяця.

І це тільки пенсії при мінімальному розмірі, правда за умови 100% переходу пенсіонерів "ДНР" в російське громадянство, але з різниці пенсій ясно, що такі спроби постараються зробити всі, хто зможе. Проста арифметика.

Жителям "ЛНР" і "ДНР" - закордонні паспорти РФ, або просто паспорти "республік" і служба в армії

Зрозуміло, в російському уряді теж вміють рахувати і тому все частіше звучать заяви, що якщо паспорти будуть видаватися громадянам "ЛНР" і "ДНР", то це стануть закордонні паспорти РФ.

Новини за темою

Власне, про подібну можливість, нехай і в завуальованій формі. заявляли і самі розповсюджувачі чуток про видачу паспортів, той же Олександр Ходаковський, говорячи про можливу їх "неповноцінність". Швидше за все під цим терміном малися на увазі закордонні паспорти.

За що до них такий образливий епітет?

Власне, заява про неповноцінність закордонного паспорта РФ, це лише констатація факту, адже його власник не користується всіма правами громадянина РФ без внутрішнього російського паспорта.

Наприклад, на підставі закордонного паспорта Російської Федерації не можна претендувати на нарахування російської пенсії, тобто відразу економиться суттєва стаття можливих витрат на пенсіонерах Донбасу.

Правда, отримання закордонного паспорта має полегшити отримання повноцінного паспорта громадянина Російської Федерації.

Але навіть такий "обрізаний" варіант дає Україні відмінну можливість поставити питання про участь громадян РФ у бойових діях проти ЗСУ та окупації Донбасу Росією, чиї громадяни цим керують у складі маріонеткових "ЛНР" і "ДНР".

Нарешті, існує і саме звичне пояснення, що шум, який виник навколо паспортів РФ для Донбасу, чергова "качка", що має своєю метою:

1) залучити в ряди "народних міліцій" чергових добровольців-контрактників за рахунок полегшення отримання російського громадянства з перспективою виїхати в РФ, хоча сумнівно, що такий соціально неблагонадійний елемент самі росіяни до себе пустять;

2) бажання активізувати отримання громадянства "народних республік" все в тій же надії потім отримати громадянство РФ. Так, у "ДНР" на грудень 2018 року кількість тих, хто отримали громадянство "ДНР", обчислювалася приблизно 247 тисячами осіб, при тому що населення "республіки" за даними "Главстату" складає 2,283 мільйона осіб, або 10,8%, і це з березня 2016 року.

Никита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>