Незатребуване "чорне золото": Чому в Україні не зростає видобуток нафти

На тлі розмов про енергетичну безпеку й обговорення залежності України від постачання нафтопродуктів з Білорусі та Росії наша країна так і не зробила серйозних кроків для стимулювання галузі нафтовидобутку. Найбільший видобувач в Україні напівдержавна "Укрнафта" пов'язана умовами, в яких вона не може вільно торгувати видобутою нафтою або продавати її на експорт, а приватні компанії перебувають в умовах, в яких добувають нафту за залишковим принципом.

Незатребуване "чорне золото": Чому в Україні не зростає видобуток нафти
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

На тлі розмов про енергетичну безпеку й обговорення залежності України від постачання нафтопродуктів з Білорусі та Росії наша країна так і не зробила серйозних кроків для стимулювання галузі нафтовидобутку. Найбільший видобувач в Україні напівдержавна "Укрнафта" пов'язана умовами, в яких вона не може вільно торгувати видобутою нафтою або продавати її на експорт, а приватні компанії перебувають в умовах, в яких добувають нафту за залишковим принципом.

Нафтовидобуток в Україні протягом останніх двадцяти років впевнено стагнує. В останні три роки, правда, ситуація відносно стабілізувалася. У минулому році в країні було видобуто 1,6 млн т нафти і 660 тис. т газового конденсату, у 2016 – ті ж 1,6 млн т нафти і 640 тис. т конденсату, розповів 112.ua директор спеціальних проектів у Науково-технічному центрі "Психея" Геннадій Рябцев.

Новини за темою

У той же час, за останні 5 місяців цього року нафтовидобуток пішов різко вгору – було видобуто 1,06 млн т проти 895 тис. т за аналогічний період минулого року, зазначає директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль. За його словами, це обумовлено тим, що з одного боку обсяги видобутку збільшили приватні компанії, а з іншого – оптимізує свої процеси і нарощує видобуток нафти найбільший видобувач в країні напівдержавна "Укрнафта" (50%+1 акція належить "Нафтогазу України" а 42% структурам, пов'язаним з групою "Приват" олігарха Ігоря Коломойського).

Зокрема, в травні, завдяки капітальним ремонтам на п'яти свердловинах Рибальського, Анастасівського, Новогригорівського, Струтинського родовищ, а також оптимізації роботи свердловин Бугруватовського, Верхньомасловецького, Глинсько-Росбышевского і Долинського родовищ, компанія наростила видобуток на 145 т/добу, вийшовши на показник видобутку в травні 130,7 тис. т нафти і конденсату, що на 8,5% більше, ніж у травні минулого року. У цілому, компанія тільки в минулому році змогла переламати негативний тренд зниження обсягів своєї здобичі, наростивши видобуток на 5%, до 1,4 млн т нафти і конденсату. Позитивний тренд компанія отримала вперше за кілька років: у 2015 році обсяги падіння видобутку нафти і конденсату становили 11,5% і 13,5% відповідно, у 2016 році – мінус 9,2 і 13,5%.   

112.ua

У компанії відзначають, що незважаючи на збільшення капітальних вкладень в останні роки, компенсувати відсутність достатніх обсягів інвестицій в минулому поки не вдається. Експерти неодноразово вказували на те, що коли компанія перебувала під управлінням менеджменту, пов'язаного з групою "Приват", з неї буквально викачували нафту і газ, при цьому ніяких інвестицій не робилося.

В "Укрнафті" стверджують, що в 2018 році наростили капітальні інвестиції на 8% (в порівнянні з 2017 роком), що дозволило провести капітальний ремонт 121 свердловини, а також провести 17 операцій гідророзриву пласта для збільшення обсягів видобутку на виснажених родовищах. На 2019 рік компанія запланувала пробурити 3 нові свердловини: причому, програма буріння поновлюється після майже дворічної перерви. 24 червня було розпочато буріння першої нової свердловини на Верхньомасловецькому родовищі у Львівській області. Свердловина буриться старим, практично музейним верстатом "Уралмаш 3Д" з власного бурового флоту компанії, що дозволило значно здешевити процес і компенсувати вартість послуг субпідрядників компаній Schlumberger і Weatherford.

112.ua

Варто відзначити, що в цілому через використання зношеного обладнання на родовищах "Укрнафти" у середньому видобуток одного бареля нафти обходиться приблизно 18,5 дол. за барель, при міжнародних стандартах близько 10 дол. за барель.

Новини за темою

Компанія не могла оновлювати парк техніки і інвестувати в розширення обсягів виробництва, навіть після призначення компромісного менеджменту на чолі з британцем Марком Роллінсом. Одна з причин – податковий борг, який, за словами експертів, утворився в період, коли компанія перебувала під управлінням менеджменту, пов'язаного з групою "Приват".

Через борг ДФС регулярно застосовувала забезпечувальні заходи до рахунків компанії, заморожувала рух коштів по них. У 2018 році екс-голова правління "Укрнафти" Марк Роллінс заявляв, що в результаті боргу у компанії виникли проблеми зі сплатою ренти, і Держгеонадра можуть не продовжити їй 27 спецдозволів на розробку родовищ, що призвело б до катастрофічного падіння обсягів видобутку. Станом на сьогодні питання з спецдозволами врегулювали: у суді знаходиться позов Держгеонадр тільки по одному – Бориславському родовищі "Укрнафти", він був поданий на підставі висновків екологічної інспекції.

Податковий борг станом на кінець 2018 року становив 28,8 млрд грн, з цієї суми 16,9 млрд грн припадає на штрафи і пені. Розглядалося кілька сценаріїв погашення боргу: На зборах акціонерів в березні був затверджений план, згідно з яким акціонери затвердили викуп у "Укрнафти" 4 млрд куб. м природного газу за ринковою ціною. З цього обсягу 2 млрд куб. м – це газ з підземних сховищ і 2 млрд куб. м – газ майбутнього видобутку. З ПДВ сума угоди могла скласти до 30 млрд грн, що було цілком достатньо для покриття податкового боргу. Як повідомляв 112.ua, саме чудове в передбачуваній схемі було те, що викуповувати газ буде "Нафтогаз", але не за власні кошти, а за гроші компенсації урядом поставок газу населенню за ПСО. Втім, затверджена акціонерами угода досі не відбулася, оскільки Кабмін не прийняв відповідних рішень.

Ще одна причина, по якій "Укрнафта" обмежена в інвестиційних можливостях – недосконала система продажу видобутої нафти, яка закріплена на законодавчому рівні. Компанія зобов'язана реалізовувати свою нафту виключно на аукціонах, які призначає Міненерго. При цьому стартова ціна розраховується за формулою Міністерством і, як стверджують у компанії, часто вона не встигає за ринковою ціною, що є причиною зриву аукціонів. У 2018 році не відбулося 12 з 24 аукціонів – половина. В цьому році не відбулися 7 з 11 призначених Міненерго аукціонів. Знову ж таки, в силу законодавчих обмежень.

Єдиним покупцем нафти на аукціонах є один з двох працюючих в Україні НПЗ – Кременчуцький (підконтрольний Ігорю Коломойському та Олександру Ярославському). Для покриття власних потреб Кременчуцький НПЗ імпортує азербайджанську нафту. За даними Геннадія Рябцева, в 2017 році в країну було імпортовано близько 1 млн т, в 2018 році – 600 тис. т.

"Укрнафта" неодноразово виходила до уряду з пропозицією дозволити їй експортувати нафту у разі, якщо на неї немає покупця на внутрішньому ринку. Однак уряд не дозволяє. Теоретично, якщо б експорт був дозволений, він був би можливий, зазначив Геннадій Кобаль, нагадавши, що нафту експортувала в Литву та Польщу компанія "Галс К" (була афілійована з "Укрнафтою").

112.ua

"Укрнафті" потрібно дозволити експортувати нафту хоча б для того, щоб Кременчуцький НПЗ не міг її віджимати за вигідною для себе ціною. Зараз вони хочуть купують, хочуть - ні і викручують руки. А так могли б розвернутися і піти", - переконаний Кобаль. Також, за його словами, слід було б змінити схему продажу видобутої нафти "Укрнафтою", зробивши компанію більш гнучкою: "Щоб вона могла нарівні з приватними компаніями відвантажувати нафту тоді, коли цьому сприяє ринкова кон'юнктура і тим покупцям (на зовнішньому або внутрішньому ринку), які готові запропонувати прийнятну ціну".

Відзначимо, що в якості виходу з ситуації "Укрнафта" використовує толінгову схему, деталі якої не пояснює, але в загальних рисах: вона дозволяє їй, передаючи обсяги нафти на Кременчуцький НПЗ, платити йому за переробку і одержувати готові нафтопродукти, які потім продаються через власну мережу АЗС компанії (537 АЗС).  

Другим за величиною добувачем нафти в країні є "Укргазвидобування", однак нафта є для неї не основним, а супутнім бізнесом. Історично у "Укрнафти" були ліцензії на нафтові родовища, тоді як у УГД – на газові. Однак там, де є газ, є і свердловини з нафтою і їх потрібно викачувати, і навпаки. За рахунок власної нафти УГД забезпечує сировиною Шебелинський ГПЗ, продукцію якого продає в тому числі і через власну мережу заправок, зазначив Геннадій Рябцев. Згідно з річним звітом "Нафтогазу", обсяги переробки на підприємстві в минулому році скоротилися на 8% в порівнянні з показниками 2017 року – до 454 тис. т. 

Серед великих видобувачів нафти в Україні можна виділити "Нафтогазвидобуток" (входить до корпорації ДТЕК), "Природні ресурси" (входить в "Гео-Альянс"), "Полтавську газонафтову компанію", "Укрнафтобуріння" і "Еско-Північ". Всі інші приватники добувають "пару відер" - менше 20 тис. т сировини в рік, каже Геннадій Рябцев. Зростання обсягів видобутку у приватних компаній в нинішніх реаліях пов'язане із зростанням інтересу до газу і відповідно збільшенням обсягів розробки родовищ, на яких є і нафта. Завдяки тому, що промислові підприємства в країні купують газ за ринковою ціною, прив'язаною до імпортного пріоритету, його видобуток зараз більш ніж рентабельний напрямок діяльності. Як повідомлялося, разом приватні і державні компанії в Україні в 2018 році наростили обсяги видобутку до 21 млрд куб. м (при необхідних країні щорічно 32 млрд куб. м).

У той же час, продавати нафту в Україні приватникам особливо нікуди. З семи НПЗ залишилося два, але їх потреби в нафті закриті. Приватникам залишається продавати нафту на так звані міні-НПЗ, які постачають нафтопродукти в регіональні мережі, каже Геннадій Кобаль. Сегмент цих підприємств один із самих невивчених в Україні. За даними НТЦ "Психея", в Україні існують 89 підприємств, основним видом діяльності яких є переробка нафти і газового конденсату, але що це за підприємства, які саме вони виробляють нафтопродукти, кому їх продають і кому належать – таємниця!

В неофіційних розмовах учасники ринку говорять, що найчастіше представники таких підприємств скуповують сиру нафту за живий нал, а в зв'язку з відсутністю належного контролю та обігу за їх діяльністю, мінімізують на сплаті податків. Залишається лише задаватися питанням, чи не це головна причина того, що в Україні нелегально працює близько 1,5 тис. заправок, через які продається не менше 40 тис. т нафтопродуктів на місяць, про які неодноразово заявляла Нафтогазова асоціація України? За даними асоціації, в нашій країні на тіньовий ринок дизпалива припадає близько 20%, а зрідженого газу – 50%.  

Тим часом, незважаючи на те, що традиційні нафтові родовища у Львівсько-Волинському басейні і Донецько-Дніпровській западині виснажені приблизно на 80-85%, потенціал для збільшення видобутку власної нафти в Україні є, впевнений Геннадій Рябцев: "Ми поступаємося більшості країн, які видобувають нафту на Близькому Сході, однак за оцінками ресурсної бази, маємо цілком достатньо, щоб забезпечувати мінімум половину потреб України. Зараз країна забезпечує за рахунок власного видобутку менше чверті обсягів". Експерт підкреслив, що величезний обсяг потенційних ресурсів взагалі не вивчений. "Останні 15-20 років розвідка та дослідно-промислова експлуатація були дуже незначними, гроші в розвідку нових родовищ та їх освоєння практично не вкладалися", - сказав він. За словами Кобаля, Україна прямо зараз могла б збільшити обсяги видобутку нафти мінімум в два рази. 

Ну а поки держава ніяк не стимулює власний нафтовидобуток і не робить ніяких відчутних кроків у бік виведення з тіні і розвитку нафтопереробної промисловості, Україна залишається залежною від поставок нафтопродуктів з Росії та Білорусі і реагує підвищенням цін в оптовій торгівлі, коли північний сусід робить кроки щодо посилення контролю за відвантаженням в Україну.

Олена Голубєва

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>