banner banner banner banner

Невидима війна українських переселенців, або Конституція не для всіх

Навіть у часи лиха громадяни України не схильні звертатися за допомогою до влади і вирішують свої проблеми самі і "в тіні". Зараз кожен переселенець відчуває себе мігрантом у власній країні, а своє рідне місто – абстрактною територією, якої немає на карті України

Невидима війна українських переселенців, або Конституція не для всіх
фото из соцсетей

Навіть у часи лиха громадяни України не схильні звертатися за допомогою до влади і вирішують свої проблеми самі і "в тіні". Зараз кожен переселенець відчуває себе мігрантом у власній країні, а своє рідне місто – абстрактною територією, якої немає на карті України

Людська психологія влаштована так, що здатна витримувати багато потрясінь і навантажень. Саме тому війна на території своєї країни, але не у власному місті, сприймається багатьма як абстрактний факт.

Зведення, репортажі, засідання спеціальних комісій не чіпляють так, як особисте горе. А долі переселенців проходять як звичайна кіношна розкадровка про сторонніх людей з далекою бідою поза нашого ареалу проживання.

Дійсно, адже це не наша квартира стерта з лиця землі і не наші діти ризикують заснути голодними через бюрократію. Не наша бабуся втратила можливість отримувати свою і без того сміхотворну пенсію і не наша сім'я ночує біля кабінетів в марних спробах відновити хоч частину документів.

Від зміни місць доданків сума не змінюється

Політичні катаклізми і загальнолюдські конфлікти в Україні породили новий соціальний прошарок українських громадян – вимушених переселенців. На даний момент зареєстровано 1,7 млн переселенців. І, як водиться у молодій демократичній державі, законодавчі норми, інститути і організації виявилися не готовими до забезпечення прав переселенців і створення їм нормальних умов існування як повноцінних громадян на незнайомій території.

Однак якщо замість слова переселенець підставити слово "громадянин", то весь текст можна не змінювати. Адже проблеми вимушено переселених українців як дві краплі води схожі на проблеми звичайних осілих побратимів.

Незважаючи на довгі місяці дебатів, умови для адаптації переселенців так і не створено. Згідно із соцопитуваннями, більш ніж половина переселенців так і не змогли, а головне, не мали практичної можливості вжитися в нове середовище на новому місці. Більше ніж третина просто не в змозі отримати відповіді на запитання, а четверта частина і зовсім приховують своє становище у сформованих умовах.

Як зустрічають переселенців?

Серед аспектів, яких позбавлені українці при вимушеному переселенні, можна виділити всі основоположні критерії повноцінного життя та розвитку сучасної людини. Труднощі з роботою, житлова невлаштованість, неможливість отримувати медичне обслуговування, відсутність соціальних виплат і пенсій, неможливість проявити громадянську свідомість і голосувати – тільки вершина айсберга, де не зазначені ще більш важливі психологічні та соціальні стреси, а також тиск з боку "аборигенів".

До слова: 15% місцевих жителів різко висловлюються щодо переселенців і вказують, що вони ускладнюють життя корінного населення. Як наслідок, має місце поголовне небажання здавати переселенцям житло.

Новини за темою

Житло

Кількість переселенців, як і раніше, зростає і, за прогнозами, буде збільшуватися і далі. Тому квартирне питання залишається актуальним і загостреним.

З привітних блакитних екранів нам довірливо повідомляють про створення спеціальних містечок для переселенців, розміщення сімей у санаторних корпусах, пансіонатах та будинках дитячих таборів. Посилено підключили фінансування та гуманітарні програми.

Наступним етапом у повальному розселенні став проект з придбання квартир для переселенців. З цього приводу Мінсоцполітики навіть розбагатіло на 300 млн грн, але розподілило їх на свій розсуд і донині не змогло відзвітувати, куди саме і на що пішла ця грошова "дрібничка". Зараз же заступник міністра взагалі стверджує, що гроші виділялися не на переселенців, а на якісь цільові програми, які толком так і не описав.

Плутанина у свідченнях породила ряд розслідувань за розкрадання виділених на переселенців коштів. Крім фінансових катаклізмів, як за ниточку, потягнулися інші супутні проблеми.

Після наполегливих запитів активістів та мітингу під міністерством виникла робоча група, яка зачепила "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переселеним особам".

Але й донині чіткої ясності в питанні використання виділених коштів немає.

Чого варта "роз'яснювальна" відповідь з міністерства, яка так нічого і не роз'яснила.

112.ua

112.ua

Крім фінансових махінацій, в результаті яких житло не забезпечене в достатньому обсязі, є інша цікава проблема.

За фактом компенсація за втрату житла, яка виділяється на кожного переселенця, становить від 400 (для працездатних громадян) до 800 грн (для пенсіонерів). Чи можна за такі гроші зняти житло?

Робота

Схожа ситуація відбувається і з працевлаштуванням переселенців. Двосторонній діалог між роботодавцями та переселенцями просто відсутній, а механізм прав та обов'язків не налаштований. У свою чергу люди не знають, куди їм звернутися за інформацією та консультацією.

Ще більш запущена справа з тими, у чиї безпосередні обов'язки входить допомога у працевлаштуванні.

Комуністичні традиції із веденням "статистики успіху" у відсотку породили зворотний ефект. Згідно з офіційною статистикою, Центр зайнятості допоміг знайти роботу тільки 5% зареєстрованих переселенців. Така цифра або відлякує, або показує неефективність звернення в принципі. Інерційні несучасні центри зайнятості давно не тримають ніс за вітром серед мінливих запитів на ринку праці. В арсеналі центру повинні бути можливості перевірити і підвищити кваліфікацію, допомогти в зміні профілю роботи або оволодінні актуальними навичками.

Замість цього чималий штат співробітників складає довідки, які плодять десятки інших довідок, нежиттєздатних механізмів і порожніх прогнозів.

Як ілюстрація: якщо переселенець не влаштувався офіційно, він не має право на виплати тимчасово переселеним особам на цілі півроку. Тому переселенець влаштовується неофіційно і буде працювати на таких умовах і далі. Все тому, що роботодавець не мотивований податковими пільгами, дотаціями, інвестиційними пропозиціями, щоб з відкритим серцем і гаманцем брати на роботу спірну категорію.

Допомога, яка не допомагає

Кожен поважаючий себе новинний канал голосно заявляє про надзвичайні цифри гуманітарної допомоги для переселенців. Але, як і в інших сферах, простежити зворотний зв'язок і рух коштів неможливо.

Новини за темою

Досить просто налагодити централізований розподіл коштів, щоб стало видно вхід і вихід. Але, як співає Аліса в мультфільмі "Аліса в країні чудес": "якщо їхати не туди - складніше прийти назад". Тому вхід з багатозначними цифрами не забезпечує вихід цих сум на місцевому рівні, а осідає по ходу проходження в чужих кишенях.

Медицина

Вдумайтеся в цифру – тільки 10% переселенців стали на облік в медичних закладах! А це означає, що 90% вимушених переселенців позбавлені можливості отримати медичне обслуговування та належне лікування.

Те ж стосується соціально небезпечних інфекцій, туберкульозу, які неможливо відстежити і запобігти вакцинацією. Бюрократична тяганина з медичними картами не дає можливості отримати вакцину, що небезпечно не тільки для переселенців, але і для місцевого населення.

Пенсії

Проблема виплат пенсійних нарахувань лідирує серед інших питань.

Введення масових перевірок відповідності статусу переселенців позбавили багатьох з них можливості отримувати державні нарахування.

Новини за темою

Покрокову процедуру і методику перевірки, тобто що саме розглядають та враховують у її процесі, знайти не вдасться. Однак акти перевірок за адресами печуться як пиріжки і дають підставу відмовити в державних виплатах.

З кінця лютого цього року профільні управління стали майоріти списками з іменами тих, кому анулюються довідки про отримання зазначеного статусу. При цьому процедура скасування не була виконана належним чином.

У відповідь на запити про подібне свавілля Мінсоцполітики та СБУ голослівно посилалися на незаконні виплати, фінансування терористичних угруповань, але жодного факту та документа не надали.

А з 1 липня 2016 року пенсії внутрішньо переміщеним особам і зовсім не виплачуватися, якщо ті не встигли оформити пенсійний переказ в "Ощадбанк". Виникає питання, куди дивиться Антимонопольний комітет, коли пропускає таку очевидну державну монополію "Ощадбанку".

У рамках тієї ж монополії 1 серпня переселенцям-пенсіонерам доведеться в обов'язковому порядку одержати платіжні картки того ж банку, замість колишніх пенсійних посвідчень. Незручно? Зате банку добре.

Все це, на жаль, не лірика, а кричуще порушення Основного Закону України – Конституції. У ній чітко прописано, що виплата пенсій – це основоположні право і свобода громадянина і є прямим обов'язком держави, а не його правом за нагоди. Скасування або звуження такого права неможливе навіть за умови зміни місця проживання чи перебування громадянина України. Нагадаємо, що пенсійні виплати заробляються громадянами в процесі трудової діяльності за рахунок сплачуваних податків. Тобто те, що заплачено до бюджету, зобов'язано повернутися пенсіонеру у вигляді пенсії. Невиплати пенсії переселенцям – це злочин проти власних громадян і кричуща несправедливість.

В довершення всього набирає обертів "закон Паркінсона", згідно з яким чиновники плодять чиновників. Замість швидкої консультаційної та практичної допомоги переселенцям держава приймає рішення розширити штат і кількість департаментів соцзахисту населення. Рук не вистачає. Не потрібно довго думати, звідки будуть виплачуватися нові зарплати.

Право голосу

Як відомо, голосувати можна тільки за місцем реєстрації. А це означає, що на даний момент внутрішньо переміщені особи позбавлені можливості виявляти свою волю. Навіть якщо місце реєстрації давно зруйновано снарядами і людина два роки на обліку за довідкою переселенця на новому місці живе і працює, то вона виявляється недогромадянином, тому що голосувати не може, а податки платити має. Це базове право відрізняє справжню демократію від уявної. Визначає стратегію держави: зшивати або різати, будувати чи руйнувати.

Пропускна система убивча

Придумана пропускна система змушує людей помирати в чергах на шляху до лежачих родичів, які залишилися на тій території. Ночувати в полі поблизу поста під відкритим небом. Багатогодинні черги і побори роблять поїздки територією однієї країни громадян з однаковими паспортами нелюдськими.

Місто, якого немає

Підводячи підсумки, змалюємо гнітючу картину. Молода держава Україна стоїть на порозі великої соціальної катастрофи. Виправдана недовіра до влади, низький індекс людського щастя громадян України, що межує з рядом африканських країн, - не абстракція і не міф. Все це реально показує, що люди через покоління передають своє небажання жити, працювати і народжувати дітей в Україні. Породила такі тенденції сама влада і її вірні слуги.

Замість руки допомоги, реальних кроків для забезпечення нормального життя переселенцям влада формує нове покоління хронічно незадоволених нею людей.

Кожний нормативний акт, покликаний регулювати нагальні проблеми переселенців, написаний плутано і витіювато для неможливості його прозорого прочитання.

Новини за темою

Незважаючи на очевидно нестерпне становище переселенців, незахищеність їхніх прав і свобод, донині не створено єдиний орган з прописаною програмою дій, підкріплений прозорим фінансуванням.

Переселенці зі спірних регіонів продовжують прибувати. Але на сьогоднішній день жодна організація не знає точної кількості переселених громадян. А значить, не в курсі їхніх проблем та потреб.

І це найбільш яскравий показник того, що навіть в часи лиха громадяни України не схильні звертатися за допомогою до влади і вирішують свої проблеми самі і "в тіні". Зараз кожен переселенець відчуває себе мігрантом у власній країні, а своє рідне місто – абстрактною територією, якої немає на карті України.

Хочу закінчити цю частину словами Любомира Гузара: "Допоможи переселенцям - і вони стануть апостолами єдності України".

Будь-яка війна закінчується миром.

Олег Поливанов

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>