banner banner banner banner

Невдовзі квитки на приватні польоти в космос стануть доступні для звичайної людини?

Невдовзі квитки на приватні польоти в космос стануть доступні для звичайної людини?
Астронавти перед запуском Crew Dragon на МКС 15 листопада 2020 року Reuters

The New York Times

американська газета

Оригінал на сайті The New York Times 

Це поки не дуже схоже на звичайний авіарейс із Нью-Йорка до Вашингтона або на оренду автомобіля в компанії "Евіс". Проте запуск чотирьох астронавтів на МКС, куди вони вирушили на борту побудованої "Спейсекс" (SpaceX) капсули, є важливим кроком на шляху до перетворення космічних польотів на щось звичайне і буденне.

У майбутньому астронавти НАСА вже не будуть користуватися іноземними космічними кораблями. І будь-хто, у кого є достатньо грошей, зможе купити квиток на комерційну ракету.

"Це по-справжньому комерційний ракетно-космічний комплекс, - сказав на конференції після запуску адміністратор НАСА Джим Брайденстайн. - І ми вдячні нашим партнерам зі "Спейсекс" за те, що вони нам його надали".

НАСА назвала здійснений запуск першим штатним польотом космічного корабля "Кру Дрегон "(Crew Dragon), який побудовано і експлуатується створеною Ілоном Маском компанією "Спейсекс". Астронавти, як перебувають на борту, - троє з НАСА і один із японського космічного агентства - покинули Землю з розташованого у Флориді Космічного центру ім. Кеннеді.

У травні "Кру Дрегон" доправив на космічну станцію астронавтів Роберта Бенкена і Дугласа Герлі, але то був випробувальний політ, що мав на меті перевірити й усунути всі наявні недоліки в роботі систем.

У цей політ вирушили астронавти НАСА Майкл Хопкінс, Шеннон Вокер і Віктор Гловер, а також японський астронавт Соїті Ногучі.

Минулого тижня НАСА і "Спейсекс" завершили процес сертифікації. Тим самим космічне агентство засвідчило, що "Спейсекс" виконала всі вимоги, що дозволяють їй регулярно доправляти астронавтів НАСА на орбіту. Цей запуск є регулярним плановим польотом, внаслідок якого чотирьох членів екіпажу буде доправлено на МКС, і вони проведуть там шість місяців.

"Етап розробки системи завершено, - сказав у четвер в телефонному інтерв'ю директор програми підготовки комерційних космічних польотів Філ Макалістер. - Вперше в історії приватна компанія отримала комерційну можливість для безпечної і надійного доправлення людей в космос".

Попри нестійку погоду (за прогнозами, шансів на сприятливі умови під час запуску було 50 на 50) небо залишалося ясним. О 19-й годині 27 хвилин східного часу ожили всі дев'ять ракетних двигунів "Фалькона 9", і ракета дугою полетіла над Атлантичним океаном, освітлюючи вечірнє небо.

Відокремившись від другого ступеня, який полетів далі на орбіту, перший ступінь ракети-носія розвернулася і здійснила посадку на плавучу платформу. Компанія "Спейсекс" сьогодні використовує свої ракети-носії багаторазово, повертаючи їх на Землю. Цей ступінь ракети буде використано для запуску наступної четвірки астронавтів на МКС майбутньої весни.

Новини за темою

Космічний корабель, що отримав назву "Стійкість" (Resilience), повинен здійснити стикування з МКС в понеділок близько 11-ї години вечора, здійснивши політ тривалістю у 27 з половиною годин. У процесі стикування капсула повинна буде наздогнати космічну станцію, що летить зі швидкістю понад 27 тис. км на годину.

Гловер стане першим чорношкірим астронавтом у складі екіпажу МКС, де люди живуть вже понад 20 років. Інші чорношкірі астронавти бували на станції, але перебували там недовго, займаючись збиранням МКС, коли в космос літали "шатли".

Відповідаючи в понеділок на прес-конференції на запитання про внесок в історію, Гловер скромно кивнув, визнаючи значущість польоту і своєї участі в ньому.

"Коли ми виконаємо завдання, у нас буде привід для тріумфування. Для мене честь - опинитися в складі цього чудового і досвідченого екіпажу, — сказав він. - Я з нетерпінням чекаю того моменту, коли ми дістанемося туди. Я зроблю все можливе, щоб довести, що ми гідні покладеної на нас місії і дорученої нам роботи. Знаєте, на відміну від виборів, які в минулому або відходять у минуле, ця місія ще попереду. Тому нам треба дістатися туди, а потім я поговорю з вами з борту станції".

Даючи минулого тижня інтерв'ю the Christian Chronicle, яке є виданням Церкви Христа, Гловер назвав цей етап "солодко-гірким".

"До мене були просто неймовірні астронавти, які цілком могли це зробити, і після мене теж будуть чудові люди, які полетять туди, — сказав він. - Хотілося б, щоб все швидше відбулося, але я намагатимуся не привертати до цього особливої уваги".

Чарльз Болден, який обіймав посаду адміністратора НАСА за президента Барака Обами, заявив, що, хоча Гловер творить історію, він не повинен відчувати занадто великий тягар. "У деяких із нас була можливість регулярно говорити з ним, щоб він відчував себе невимушено і зрозумів, що не несе на своїх плечах вагу всього світу, — сказав Болден, який теж чорношкірий і провів у космосі як астронавт НАСА майже 700 годин. - Він не повинен відчувати якусь надзвичайну відповідальність через те, що є чорношкірим. Він просто член екіпажу, і йому треба полетіти туди і добре провести час".

На МКС четвірку астронавтів зустріне екіпаж, який там перебуває: Кейт Рубінс з НАСА і росіяни Сергій Рижиков і Сергій Кудь-Свєрчков.

Вони будуть займатися тим, що астронавти роблять на МКС останні два десятиліття: проводити наукові експерименти, виконувати завдання з обслуговування та ремонту і розмовляти зі студентами з землі.

Наприклад, астронавти збиратимуть власні біологічні зразки, щоб допомогти вченим на Землі зрозуміти, як зміни в дієті впливають на організм. Астронавти також будуть вирощувати редис в рамках експерименту, який дасть відповідь на запитання про те, чи можна вирощувати в космосі їжу. (Раніше астронавти вивчали червоний салат-латук і курчаволисту гірчицю.) А ще вони намагатимуться з'ясувати, чи можуть гриби розколювати гірські породи астероїдів з метою видобутку там корисних металів. Це буде наукова прелюдія до позаземного видобутку корисних копалин. До цього вже було проведено аналогічний і вельми успішний експеримент з використанням бактерій.

Оскільки "Кру Дрегон" повністю введено в експлуатацію, екіпаж МКС можна буде збільшити до семи осіб. Після відмови від космічних човнів російський "Союз" був єдиним засобом для доправлення астронавтів на МКС і з неї. На "Союзі" тільки три місця, а ще ці кораблі виконують функції рятувальних шлюпок на випадок надзвичайної ситуації. До МКС пристиковано два "Союзи", тож максимальна кількість членів екіпажу була шість.

Але поки там немає місця для сну на сімох астронавтів. "Наразі нам на борту станції не вистачає одного місця для екіпажу, — сказав Хопкінс в понеділок під час прес-конференції. - Є плани створити там тимчасову станцію. Не знаю точно, коли вона буде готова. Може, під час цього польоту, може, під час наступного". Командир екіпажу "Стійкості" заявив, що він може спати в капсулі корабля.

Під час прес-конференції після запуску Шотвелл заявила, що компанія "Спейсекс" за майбутні 15 місяців запустить приблизно сім "Дрегонів". Частина з них буде доправляти астронавтів, частина - вантажі. За її словами, майже всі польоти будуть виконуватися в інтересах НАСА, хоча не можна відкидати, що буде і приватний клієнт.

Дві компанії вже оголосили про купівлю місць на борту "Кру Дрегона", щоб заможні люди могли провести там позаземну відпустку. Компанія Axiom Ѕрасе відправить на МКС трьох туристів, і відбудеться це вже в кінці 2021 року.

Одним з пасажирів може стати актор Том Круз. У травні Брайденстайн підтвердив, що НАСА працює з Крузом, маючи намір зняти разом з ним фільм на борту МКС.

Президент і генеральний директор "Аксіом Спейс" Майкл Сафредіні відмовився повідомити, чи замовлено для Круза місце на борту корабля. Він сказав, що компанія не розкриває інформацію про своїх клієнтів.

Минулого тижня "Аксіом" заявила, що всі три наявних місця буде продано. Четверте місце займе співробітник компанії і колишній астронавт НАСА Майкл Лопес-Алегрія.

Запуск планується на кінець 2021 року. Стежте за новинами.

Інша фірма під назвою Space Adventures пропонує місця на "Кру Дрегоні", який не буде стикуватися з космічною станцією, а полетить навколо Землі за витягнутою  еліптичною орбітою. Пасажири отримають можливість подивитися на нашу планету з дуже великої висоти.

Завершуючи недільну прес-конференцію, Брайденстайн повторив те, що він до цього говорив неодноразово: що у НАСА і у всієї космічної галузі почалася нова епоха.

"Ми починаємо, по суті справи, експлуатаційні польоти, які за своїм характером будуть комерційними, а НАСА буде замовником, — сказав він. - Наша мета полягає в тому, щоб бути одним з багатьох клієнтів на дуже комерціалізованому ринку на навколоземній орбіті".

Кеннет Чанг, Аллісон Воллер

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>