banner banner banner banner

Нереалізовані можливості оборонного комплексу

ОПК далеко не в ідеальному стані, але те, що він може запропонувати сьогодні, дає надію на нашу реальну незалежність і безпеку

Нереалізовані можливості оборонного комплексу
Фото з відкритих джерел

Ігор Петренко

Політолог, кандидат політичних наук

ОПК далеко не в ідеальному стані, але те, що він може запропонувати сьогодні, дає надію на нашу реальну незалежність і безпеку

Анексія Криму і війна на сході України поставили на порядок денний питання про стан і можливості вітчизняного оборонно-промислового комплексу (ОПК). У протистоянні з «ДНР» і «ЛНР» майже щодня гинуть люди, і не останню роль у цьому відіграє елементарна відсутність засобів для ведення бою.

ОПК є важливою складовою національної безпеки та оборони держави. Тут концентруються великі інтелектуальні, виробничо-технічні та кваліфіковані людські ресурси, він має значний економічний потенціал – експорт, робочі місця, розвиток суміжних галузей промисловості. ОПК сприяє переходу від сировинної моделі економіки до моделі інноваційного розвитку. Багато благ цивілізації, якими ми зараз користуємося щодня (від мікрохвильової печі до інтернету), спочатку були військовими розробками.

Основи українського ОПК були закладені ще в СРСР. У 1991 році частка промислових і наукових потужностей УРСР у загальнорадянському ВПК складала близько 40%. На території УРСР працювало 700 підприємств суто військового виробництва і понад 1 тис. заводів і фабрик, які випускали продукцію подвійного призначення. Незважаючи на жалюгідне фінансування і увагу влади, наш ОПК все ще залишається конкурентним. Сьогодні до ОПК України входять 162 підприємства й установи. Також ряд підприємств випускають продукцію подвійного призначення і можуть у найкоротші терміни налагодити виробництво військової продукції.

Новини за темою

Петро Порошенко ще у вересні 2014 року говорив про необхідність розвивати ОПК і забезпечувати воїнів всім необхідним. Йшлося також про створення державного агентства з питань ОПК. Але далі розмов справа не пішла. Військові заводи, конструкторські бюро і науково-дослідні інститути досі чекають повноцінного завантаження своїх потужностей державними замовленнями. ОПК в нинішній ситуації може бути локомотивом для української економіки. Важливим є й те, що активний розвиток ОПК може дати сигнал Східній Україні, що вони нам потрібні, що ми створюємо робочі місця і що у нас є спільне майбутнє, адже більшість промислових потужностей розташована саме там.

Довгі роки ОПК нашої країни систематично знищували. Важливими проблемами його розвитку є: 1) значні капіталовкладення на модернізацію, адже потужності ОПК майже на 70% зношені; 2) держзамовлення, формування внутрішнього ринку; 3) залежність України від російських комплектуючих і ринку збуту. Це стратегічно важливі проблеми, які повинні вирішуватися негайно.

ОПК далеко не в ідеальному стані, але те, що він може запропонувати сьогодні, дає надію на нашу реальну незалежність і безпеку. У сфері оборонного виробництва у нас ще збереглися значні внутрішні резерви, використання яких при принципово нових підходах може забезпечити значні можливості переоснащення Збройних сил України (ЗСУ) та стимулювання економіки.

ОПК України здатний організувати виробництво багатофункціональних ракетних комплексів, багатофункціональних корветів, систем і засобів ППО і ПРО, бойових літаків і вертольотів, бронетанкової техніки, переносних зенітних ракетних комплексів, керованих ракет класу «повітря-повітря» і «повітря-земля», реактивних комплексів залпового вогню, протитанкових ракетних комплексів, керованих і некерованих авіабомб, радіолокаційного озброєння, окремих видів артилерійсько-стрілецького озброєння, засобів звуко- і радіотехнічної, оптичної, акустичної розвідки, радіорозвідки і радіозаглушення; авіаційних засобів навігації, посадки, зв'язку та забезпечення безпеки польотів; вибухових речовин, деяких видів боєприпасів тощо.

Новини за темою

Розглянемо конкретний приклад. Ми багато чуємо про російські ОТРК (оперативно-тактичний ракетний комплекс) «Іскандер», нас лякають ними, але в Україні ДП «КБ «Південне» і «Південний машинобудівний завод ім. Макарова» створили потужний сучасний ОТРК «Коршун 2», який за технічними характеристиками значно перевершує російський аналог. Багато експертів стверджують, що російському «Іскандеру» ще належить пройти не один рівень модернізації для того, щоб зрівнятися з рівнем української розробки. Крім того, ми можемо виробляти ОРКК «Сапсан» (розробка КБ «Південне»). Він може вражати цілі на відстані від 5 до майже 500 кілометрів. Використовуючи балістичні ракети, цей багатофункціональний комплекс може стати фундаментом формування національного неядерного щита стримування. Даний проект складається майже повністю з українських комплектуючих і передбачає кооперацію майже 50 підприємств.

Що потрібно робити? Потрібно сформувати залізний трикутник взаємодії Науки – Виробництва – ЗСУ за безумовної фінансової та організаційної підтримки держави. Логічним також є створення держагентства, яке б організовувало і регулювало таку взаємодію. Це передбачає серйозну організаційну роботу, програмний підхід і розробку критеріїв оцінки ефективності такої діяльності на основі новітніх досягнень управлінської науки.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>