"Неймовірна" заява Волкера, або Прощавайте, Крим і частина Донбасу

По суті, Курт Волкер не сказав нічого нового, підкресливши невідповідність сил України і Росії. Він просто визнав очевидне, але зробив це публічно і дещо жорстко, що звучить неймовірно для вуха справжнього українського патріота

"Неймовірна" заява Волкера, або Прощавайте, Крим і частина Донбасу
Фото з відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

По суті, Курт Волкер не сказав нічого нового, підкресливши невідповідність сил України і Росії. Він просто визнав очевидне, але зробив це публічно і дещо жорстко, що звучить неймовірно для вуха справжнього українського патріота

Ось уже понад чотири роки триває збройне протистояння на Донбасі між Україною та місцевими збройними формуваннями, підтримуваними ресурсами і людьми з РФ. Стільки ж років минуло з моменту окупації Криму.

Як будь-яка нормальна держава, Україна хоче повернути собі ці території, але на те, яким чином це необхідно зробити, єдиної точки зору немає.

Офіційна влада впевнена, що повернути Крим і частину Донбасу допоможе міжнародне співтовариство в особі насамперед США. Це має відбутися в результаті двох основних сценаріїв:

1) Ідеальний. Посилення санкцій проти РФ та її економіки зрештою поставить країну в настільки нестерпне становище, що Росія погодиться повернути Україні окуповані території або хоча б їх частину в обмін на зняття цих санкцій. Вірогідність цього сценарію, прямо скажемо, надзвичайно мала, на це знадобиться невідомо скільки часу.

2) Більш реалістичний. Введення міжнародних миротворчих сил і створення за їхньої прямої чи непрямої допомоги умов, які сприятимуть поверненню Донбасу. Про миротворців для Криму не йдеться.

Прихильники сценарію № 2 - президент Петро Порошенко і віднедавна міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

На противагу цим поглядам виступають прихильники підходу, згідно з яким проблема повернення Донбасу і Криму лежить виключно на плечах України. Тут теж є два сценарії:

1) Умовно ідеальний. Зміцнити економіку країни на противагу Донбасу, який явно впав у деградацію. Останнє стало як наслідком війни, так і наслідком "мудрої" економічної політики розкрадання промисловості непідконтрольної частині регіону. В ідеалі це має спонукати жителів "народних республік" повернутися до складу України мирним шляхом. Щоправда, як це можливо в умовах фактично військової диктатури – питання.

2) Реалістичний. Так званий "хорватський" сценарій, за якого Україна, як і  Хорватія 1990-х років, зміцнить економіку, збройні сили, а потім раптовим і потужним ударом за кілька днів поверне собі втрачені території Донбасу. З Кримом такий фокус навряд чи вдасться.

Новини за темою

Прихильниками такого підходу є переважно волонтери, частина військовослужбовців, у політичній сфері - радикальні політичні рухи і партії, які перебувають не в перших лавах влади.

Головним козирем представників напряму, що розраховує на допомогу міжнародного співтовариства, була підтримка США, які надіслали в 2017 році 350 млн дол. на військову допомогу Україні, а також ПТРК "Джавелін" (250 млн Україна може отримати в 2019 році).

Нарешті, ось вже півроку тривають "човникові дипломатичні рейси" спеціального представника Державного департаменту США по Україні Курта Волкера, намагається переконати РФ погодитися на український варіант введення миротворців на Донбас.

Останнє, щоправда, виходить не те щоб погано, а скоріше, ніяк. Після перших переговорів восени 2017 року, під час яких РФ відкинула 90% пропозицій Волкера, їх результати стали секретом. Судячи з інтонації та заяв Волкера, під час останнього візиту до України справи в цьому напрямі погані.

Дипломат під час своєї прес-конференції в Слов'янську виголосив настільки милі серцю кожного українського патріота слова про те, що на Донбасі - не конфлікт між українцями, а пряма інтервенція Росії на українські території. Подібна заява однозначно ускладнить майбутні переговори зі стороною, яка свою участь у конфлікті всіляко заперечує. Це чудово підтверджує те, що переговорний процес зайшов у глухий кут, і можна особливо не соромитися.

Вистачало й інших сигналів про провал переговорів як з боку Волкера, так і з боку дипломатів РФ, які заявили про "паузу в переговорах Москви і Вашингтона".

Але остаточно Курт Волкер "поховав" надії українських політиків, заявивши "BBC Україна", що "українці не зможуть повернути території, вже захоплені Росією". "Росія занадто сильна. Але ціна подальшого наступу для Росії вже виросла і буде зростати ще більше", - заявив він.

Новини за темою

Словом, маємо фактичне визнання провалу дипломатичних зусиль Волкера і США.

Однак дипломат підкреслив, що утримати Росію від нового наступу може американська летальна зброя.

"Якщо Україна не зможе утримувати своїх позицій, це стане запрошенням для нових наступів. А постачання такої зброї дасть Росії зрозуміти: вам не отримати більшого, не заплативши за це високу ціну", - заявив Волкер.

У перекладі з дипломатичної на зрозумілу мову це може означати, що порятунок потопельників (тобто України) - справа рук самих потопельників. Щоправда, "рятувальники" в особі США таки готові кинути "рятувальний круг" - військову допомогу в розмірі 350 млн дол., 200 "Джавелінів" плюс, можливо, 250 млн дол. у 2019 році.

Таким чином, остання заява Волкера, щонайменше, нагадує відмову від дипломатичної допомоги Україні, а саме – від "продавлювання" українського варіанту введення миротворців, без чого, власне, вся ідея миротворців на Донбасі стає нежиттєздатною.

Новини за темою

Як максимум, США натякають, що Україні слід змиритися з утратою Криму та частини Донбасу, хоча й дають зрозуміти, що ще не все втрачено в майбутньому - допомога Україні у вигляді зброї або ще чого-небудь триватиме, а значить, становище у Криму і на непідконтрольному Донбасі може змінитися.

Може бути й третій варіант: заява Волкера насправді зовсім не стосується Донбасу чи Криму, а є натяком чинній владі України піти на певні поступки, без яких Україні не бачити допомоги США. А без останньої – не відбити можливого наступу Росії.

Адже, по суті, Курт Волкер не сказав нічого нового, підкресливши невідповідність сил України і Росії. Він просто визнав очевидне, але зробив це публічно і дещо жорстко, що звучить неймовірно для вуха справжнього українського патріота, "розбещеного" заявами про руку допомоги, яку США протягують Україні.

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів