Недоторканність депутатів, або Досить дурити народ

Недоторканність депутатів, або Досить дурити народ
З відкритих джерел

Борислав Береза

Народний депутат

Оригінал на сторінці Борислава Берези в Facebook

Щоразу перед виборами спливає тема зняття депутатської недоторканності. Це вже стара і багаторазово використана технологія, яка постійно спрацьовує, як мотиватор для людей, щоб вони проголосували за того, хто пообіцяє зняти депутатську недоторканність.

А цього разу на президентських виборах з'явилася нова грань старої історії. Почали пропонувати зняти імунітет і з президента.

Насправді - це чистий і махровий популізм, на який нам вказують всі європейські демократичні інституції на чолі з Венеційською комісією, яка офіційно називається Європейська комісія за демократію через право.

Саме висновки цієї комісії вважаються головними для ухвалення рішення з профільних питань. Висновки комісії широко використовуються ПАРЄ як відображення "європейських стандартів" у галузі демократії.

Венеційська комісія давно озвучила свою позицію: "Комісія вважає, що поточний стан верховенства права в Україні не гарантує повне позбавлення недоторканності членів парламенту".

А спілкування з членами Венеційської комісії і з суддями ЄСПЛ показує, що загальне зняття недоторканності в нашій прогнилій і корумпованій системі призведе до погіршення ситуації і може в підсумку привести Україну до авторитаризму.

Новини за темою

Почнемо з роз'яснення, що таке депутатська недоторканність і для чого вона потрібна. Депутатський імунітет, або ж, як звикли говорити в народі, недоторканність - це сукупність прав і привілеїв, що надаються представникам влади від юридичного переслідування в процесі їхньої законодавчої або виконавчої діяльності.

Це не індульгенція і не ліцензія на вседозволеність. Це захист від системи. Захист від тиску на депутата чи президента, щоб він не потрапив під контроль і не став виконувати замовлення від корумпованої виконавчої влади в особі ГПУ, СБУ, МВС або олігархату.

Але у нас, на жаль, олігархи проводять у парламент цілі фракції, а значить, під удар потраплять лише ті, хто заважає системі. Решта і так виконують те, що потрібно. А ось те, що в Україні за депутатською недоторканністю звикли ховатися злочинці, - це лише доводить неправильність системи і доводить необхідність її руйнування.

Але система буде чинити опір. При всьому цьому повне зняття депутатської недоторканності з президента і депутатів - це лікування головного болю через відсікання голови. Немає голови - немає болю. Але і жити після цього неможливо. На жаль, про це мало хто думає.

Тепер подивимося в бік Європи. Імунітет - неодмінний атрибут депутата Бундестагу. Його прописали ще в 49 році в Конституції країни. І відтоді разом із посвідченням кожен парламентар отримує недоторканність.

Вона захищає від багатьох бід і проблем: народного обранця заборонено затримувати, заарештовувати, обшукувати, починати проти нього розслідування або заводити кримінальну справу. На все потрібна згода колег. Про депутатів, які  провинилися, правоохоронні органи повідомляють голові комітету Бундестагу, який займається питаннями імунітету. Він і вирішує, що робити далі.

Претензії до депутатів у правоохоронних органів різноманітні. Починаючи від банального перевищення швидкості і закінчуючи звинуваченнями в несплаті податків та корупції. Манфред Грунд, старожил Бундестагу, говорить, що кожен рік недоторканність втрачають у середньому 5-6 його колег.

І відповідають перед законом, як звичайні громадяни. Розумієте – відповідають перед законом, як звичайні громадяни. Закон єдиний для всіх. До речі, у Верховній Раді 8-го скликання зняли депутатську недоторканність із 13 нардепів. Частина з них продовжує ходити у Верховну Раду, а частина втекла за кордон. Отже, питання не в знятті.

Тут Рада швидко реагує при наявності доказів вини нардепа. Питання тепер за правоохоронними органами і судами. Але вони не поспішають. І це вкотре показує, що питання в ефективній роботі правоохоронців.

Спроби взагалі скасувати депутатську недоторканність були і в Німеччині. У різний час з такою ідеєю виступали різні опозиційні партії. Але далі закликів справа не рухалася.

Недоторканність, кажуть експерти, потрібна. Вона захищає парламент, а не конкретного депутата. Принаймні в країнах ЄС.

У Німеччині вважають: як користуватися недоторканністю - це вже питання етики. Недарма в конституціях багатьох європейських країн так і записано: депутат представляє весь народ, а відповідає перед своєю совістю.

До речі, питання про зняття недоторканності з президента лежить у тій же площині, що і з депутатами. Ось ми обрали чесного і практично святого нового президента, а він бере та подає в парламент закон про зняття недоторканності з народних депутатів і президента.

Красивий хід? З точки зору популярності безумовно. І допускаємо, що популізм переможе у Верховній Раді і вона проголосує за це. Що буде далі? Президент у нас, звичайно, святий. А система теж свята? А олігархів вже немає?

Чи ви вважаєте, що ніхто з них та олігархів не захоче знайти у президента під подушкою або в дружини президента 20 кілограмів підкинутих наркотиків чи труп у коморі, а після цього взяти його на гачок? Після подібного про незалежність президента або парламенту можна буде тільки мріяти.

То, може, ми будемо більш відповідально ставитися до вибору, а не вигадувати велосипед? Іноді варто швидко думати і пам'ятати про висновки Венеційської комісії. Член Венеційської комісії Карл Торі ще в 2015 році заявив, що такій "молодій демократії", як Україна, не можна повністю знімати недоторканність із депутатів.

Разом з тим тоді ж комісія заявила, що недоторканність може бути перешкодою для боротьби з корупцією. Таким чином, комісія рекомендує створити інші механізми, які можуть виключити втручання в діяльність парламенту, наголошувалося в документі.

Депутатська недоторканність важлива лише на період діяльності депутата. На той період, поки він займається законотворчою діяльністю, і потрібна вона для того, щоб виключити можливість тиску на нього на період його роботи. Наприклад, я не збираюся вічно бути депутатом.

І хочу мати інструмент контролю за владою. Цей інструмент не зняття недоторканності, а виписаний і дотримуваний регламент Верховної Ради, а також ефективні правоохоронні органи. Це і є справжній контроль за владою, а не фікція, яку кидають народу, як кістку собаці.

Я не боюся за себе. Боявся б - тоді б не почав війну з гральною мафією, тоді не став би припиняти всі незаконні види діяльності, не протистояв би тоді незаконним забудовникам і не критикував владу. Я не боявся. Не боюся. І не буду лякатися. Тому що вірю в правильність мого шляху.

Новини за темою

Хоча розумію, що у владних коридорах у багатьох від мене вже печія. Так, я чітко усвідомлюю, що це лише вершина айсберга. Для того, щоб зламати систему, необхідні кардинальні законотворчі ініціативи і тотальний перезапуск всієї правоохоронної системи.

І я готовий цим займатися. А не говорити людям те, що вони хочуть чути. Це мій вибір. І я не збираюся змінювати свою позицію попри те, що вона не дуже популярна.

Через очищення, перезапуск і покарання злочинців необхідно повернути повагу та народну довіру до правоохоронних інститутів і до судів. А після цього можна знімати депутатську недоторканність. І я готовий до цього.

Інакше це можна порівняти з виходом на бій з озброєним супротивником, коли в тебе зв'язані руки. А супротивник - це корумповані чиновники й олігархи. Вони будуть чинити опір. Тому не треба спочатку давати їм козирі.

P. S. З відкликанням народного депутата все так само. Ще в 2015 році мої європейські колеги з ПАРЄ вказали мені на те, що це абсолютно не демократична ініціатива, яка буде негативно сприйнята в Європі.

Запропонували навести приклад відкликання парламентаря в європейських країнах.

Після того, як я з'ясував, що таких прикладів немає, то вони попросили відмовитися від подібної ініціативи, яка несе ризики для дотримання демократичних стандартів в Україні і дасть інструмент владі карати неугодних нардепів. Не соромно помилятися.

Не соромно визнавати свою неправоту, якщо ти її усвідомив. Тому я відмовився від ідеї про відкликання народного депутата. Не хочу лікувати головний біль гільйотиною.

Борислав Береза

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>