Не варто заздрити наступному уряду. Хай яким би він був

Не варто заздрити наступному уряду. Хай яким би він був
Фото з відкритих джерел

Олексій Кущ

економіст

Наприкінці липня і в серпні цього року відбулося кілька значущих подій на світових фінансових ринках, які можуть істотно змінити тренд світового розвитку на найближчі роки. Одна з ключових новацій: до торгових воєн додалися і валютні. Свого часу політика дешевого долара і синхронне ослаблення валют країн – торгових конкурентів США стали наріжним каменем "рейганоміки". "Трампономіка" ґрунтується приблизно на тому ж фундаменті. Міністерство США розробило механізм курсових атак на країни-поганиці. Виділено три критерії: 1) центральний банк тієї чи іншої держави проводить постійні валютні інтервенції з метою знизити курс національної валюти; 2) має бути довгостроковий торговий профіцит; 3) країна посідає значну питому вагу в зовнішній торгівлі США. Китай ідеально підходить для всіх трьох критеріїв, і як тільки тамтешній центральний банк вирішив девальвувати юань, щоб компенсувати місцевим експортерам втрати від американських санкцій, це викликало справжню "твіттер-бурю" з боку американського президента, який пообіцяв запровадити додаткові мита на китайські товари в розмірі 10%.

Новини за темою

Як наслідок, фондові індекси США на початку серпня істотно просіли, причому падали як поточні котирування, так і індексні ф'ючерси. S&P 500 впав на 3% за день, повторивши антирекорд грудня минулого року, коли експерти заговорили про реінкарнацію світової кризи.

Сумарна втрата капіталізації ринкових компаній склала 766 млрд дол. Падіння індексів мало продовження впродовж кількох сесій поспіль, унаслідок чого серпневий мінімальний екстремум відхилився від липневого максимуму на 6%. Найбільше падіння було зафіксовано в сегменті високотехнологічних компаній, тісно зав'язаних на китайський ринок: акції Apple Inc. знизилися на 5,2%.

Девальвація юаня повторила рекорд 11-річної давності, внаслідок чого обвалилися й азійські індекси. Рівень інфляції в Піднебесній склав 2,8%, хоча найбільш негативні прогнози говорили про 2,7%.

Варто відзначити, що все це відбувалося на тлі глобального розвороту монетарної політики ФРС США: вперше за останні роки федрезерв перейшов до тактики зниження базових ставок, зменшивши їх до діапазону 2-2,25%. Експерти відразу ж згадали, що злам тенденції з підвищення до зниження ставок ФРС дуже часто відбувався напередодні нової рецесії: так було в 1990, 2000 і 2008 роках.

Ситуація на глобальних ринках важлива для нас у контексті перспектив розвитку сировинного експорту. Сповільнення світової економіки може спричинити для сировинних країн цінові шоки, коли показники їхніх продажів на зовнішніх ринках істотно знижуються. Це стосується нафти, природного газу, залізної руди і металу. Для нас важливо, щоб цінова динаміка щодо металу і ЗРС більш вигідно відрізнялася від аналогічних показників вартості енергоресурсів. Зараз ми стоїмо на порозі нового цінового шоку. Ціни на залізну руду пірнули нижче ста доларів, а котирування на американському Steel Index пішли за позначку в тисячу, хоча ще навесні котирувалися на рівні 1200.

Новини за темою

У попередніх статтях ми вже писали про таке явище, як інверсія казначейських облігацій США, коли дохідність довгострокових "трежеріс" стає нижчою за короткострокові, хоча виходячи з вартості фактора часу, все має бути зовсім навпаки. У серпні відбувся справжній парад планет: цілий набір "коротких" облігацій показував рівень прибутковості вище, ніж ціла палітра "довгих". Наприклад, десятирічні казначейські зобов'язання показали прибутковість 1,623%, а дворічні – 1,634%. Співвідношення "дюрацій" тривалістю 10 років і 2 роки є еталонним для ринку, особливо в контексті передбачення найближчої економічної рецесії, яка настає протягом від 300 днів до 22 місяців з дати першої інверсії. Сім з дев'яти повоєнних рецесій у США були передбачені подібним чином. Волл-стріт ще більше занурився в песимізм після падіння прибутковості 30-річних облігацій США – до рівня 2,02%, що стало своєрідним мінімальним екстремумом.

На тлі занурення ключових світових гравців у безодню нульової і негативної прибутковості (Японія, Швейцарія, ЄС) свій рух "до нуля" почали і США, хоча там запас для зниження ключової ставки ще цілком достатній: ФРС знизила цільовий діапазон ставки за федеральними фондами до рівня 2-2,25%. Зниження базової ставки ФРС свідчить, окрім іншого, і про наближення рецесії. Федрезерв завжди починав скорочення ставок з історичних максимальних екстремумів у переддень нової кризи. Так було в 1990-му році (восьмимісячна рецесія внаслідок переоцінки ринку акцій та кризи прибутковості інвестицій), так було в 2000-му році (криза дот-комів і рецесія 8 місяців), а також під час глобальної кризи 2008-го. Вражає, наскільки скоротився простір для монетарного маневру ключового світового регулятора: у 1990-му році базові ставки знаходилися на рівні 8%, у 2000-му – 6,5%, у 2007-му – 5,25%. Зараз зниження ставок федрезерву стартує з 2,5%. І це ще не погано, оскільки японський і європейський центробанки вже досягли хто негативних величин, хто нуля, і подальший маневр практично неможливий, а отже, немає і виходу з "вічної рецесії" і дефляційної пастки".

В Україні також почалося зниження облікової ставки НБУ, щоправда, відбувається воно по "чайній ложці" (на 0,5% за раз), і знижується ставка з такої монетарної "Джомолунгми", що для її виходу на рівень, адекватний інфляції і потребам економіки (10-12%), потрібно провести ще не одне засідання Комітету НБУ з монетарної політики і витратити на це не менше року. Співвідношення облікової ставки НБУ та рівня споживчої інфляції – це своєрідна економічна антиутопія, в якій Нацбанк виконує роль "змія", який душить Лаокоона та його синів, у ролі яких виступає реальний сектор економіки, геть позбавлений кредитного плеча. Споживча інфляція в Україні зараз перебуває на рівні 9,1%, а облікова ставка – 17% (після двох недавніх знижень по 0,5%). Для порівняння: у Польщі базова ставка становить 1,5%, в Угорщині – 0,9%, в Ізраїлі – 0,25%. І навіть у пострадянських країнах, як-от Казахстан, РФ, Білорусь, Грузія, Молдова, ключові ставки центральних банків знаходяться на рівні від 4% до 7,7%, що в рази менше, ніж у нас. Хто в таких умовах виграє конкурентну боротьбу, польський підприємець або український, і в кого залишиться більше можливостей для забезпечення адекватної заробітної плати персоналу – питання риторичне.

У цьому контексті стають зрозумілими ті процеси, які протікають у стінах новообраного парламенту. І мова не про розсадження депутатів (у прямому сенсі, без прихованих конотацій), коли фракція "Зе" розташувалася "тевтонською свинею" перед трибуною, відправивши "засідковий опозиційний полк" на "гальорку", а про зовсім несподівані "хитрощі вухами" в процесі формування нового уряду.  

Новини за темою

У списку претендентів на вищі посади все частіше з'являються або вже заслинені кадрові карти, або персоналії з такою соціальною токсичністю (на зразок Коболєва і Рашкована), що навіть сам факт розгляду їх кандидатур можливий лише під сильною дозою "знеболювального". Керівник президентської фракції Давид Арахамія заговорив про уряд технократів, що відразу ж викликало в пам'яті асоціацію з Кабміном "камікадзе" Яценюка, тим паче, що, ба, знайомі всі обличчя так і лізуть з усіх щілин минулого, і їх не лякає навіть світло журналістських софітів. Ще вчора напівопозиція, яка пристрасно бажала стати недовладою, навперебій рекламувала своїх засланих "козачків" як міністрів, а зараз скромно тулиться за колонами в залі біля "щучих голів". При цьому фракція "Слуги", яка на хвилі мегауспіху навіть не розглядала можливі коаліційні пасьянси, чомусь раптом загорілася бажанням отримати кадрові пропозиції від інших політичних сил. Здавалося, що ось він-шанс для них дістатися до бюджетної "годівниці", а ні. В коридорах влади раптом стало порожньо, як після 18:00 у радянському проектному інституті. "Ідіть лісом", - підсумував Арахамія, виявляючи щирий жаль, що в полку "технократів вибуло".

Звідки ж виникли "технократичний смуток" та пекуче бажання розбавити рівень політичної відповідальності. Та звідти ж, звідки і бажання "опозиції" цей рівень для нової влади зберегти. Холодні фінансові вітри дмуть над Атлантикою. Вже скоро високий рівень електоральної підтримки конвертується в такий же позамежний рівень політичної відповідальності. А в курсі молодого бійця в Трускавці цьому не вчили. Пропрезидентська фракція обіцяє дуже швидко ухвалювати потрібні закони. Швидко – це не завжди "правильно й ефективно", точно так само, як "технократ" в Україні, швидше, від кореня буде "красти". Уряд технократів – це такий зручний політичний "продакшн" для електорату, який можна вигідно продати населенню напередодні і під час чергової кризи. А що, в 2014-му "піпл схавав"… Коли "Титанік" урочисто виходив у перше плавання із Саутгемптона, у його успіху було багато "батьків", які урочисто пили шампанське на причалі. Але їхня кількість помітно поменшала після першої ж зустрічі улюбленого дітища із айсбергом. Найімовірніше, новій владі доведеться випити до дна чистий абсент політичної відповідальності з екстрактом гіркого полину. І "товаришів по чарці" в найближчий рік у них не буде, адже в нашому політикумі "після першої не закушують".          

Олексій Кущ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>