Reuters
 

Оригінал на сторінці Богдана Яременка у Facebook

Тішить, що Степан Бандера - не найбільш ненависний Ярославу Качиньському і його прихильникам діяч. Схоже, що більше Бандери польська верхівка ненавидить... Дональда Туска. Саме того, що був прем’єр-міністром Польщі, а нині продовжує політичну кар’єру на посту президента Європейської Ради.

Парадоксальний на перший погляд висновок (як же можна свого поляка ненавидіти більше, ніж тричі проклятого українського націоналіста?) насправді дуже легко довести. Якщо через Степана Бандеру керівна в Польщі верхівка готова побити горщики з українцями, то через Дональда Туска, схоже, вирішили пересваритися з усім Європейським Союзом.

Канва скандалу трохи заплутана, а суть до непристойності проста.

Завершується перший термін перебування на посаді президента Європейської Ради в Брюсселі Дональда Туска. На цю посаду пана Туска було рекомендовано за попередньої польської влади.

З точки зору ЄСівських процедур, Польща, враховуючи наближення моменту виборів президента ЄР, мала право рекомендувати іншу кандидатуру. Не зобов’язання, а можливість.

Але якщо говорити відверто, то керівна в Польщі політична сила, вважаючи Дональда Туска уособленням своїх внутрішніх політичних опонентів і вселенським злом, просто таки зі шкіри лізла, щоб його (Туска) не було переобрано на новий термін.

Новини за темою: Війна Туска і Качинського: Чому польський конфлікт небезпечний для всієї Європи

Тому не просто не підтримала кандидатуру чинного голови Європейської Ради, а запропонувала альтернативу: польського депутата, цілком до останнього часу, здавалось, притомного політика і навіть названого європейською зіркою польської політики, а ще – другом України Яцека Саріуша-Вольського, який до того ж політично походить з тієї ж "Громадянської платформи", яку колись і представляв, і очолював Дональд Туск.

Далі для мене деякі речі є незрозумілими.

Чи то Туск виявився переговірником, на порядок вправнішим за всю польську дипломатію, чи то європейці виявились трохи стомленими від конфліктної манери польської дипломатії останнього часу... Але голосування закінчилось з результатом 27 проти 1. Ну, можна сказати й так, що ЄС проти Польщі.

Дональда Туска в пику польській владі, інакше й не скажеш, було переобрано на наступний термін. Політичні ігри польської влади не підтримала жодна європейська держава. Гіршої дипломатичної поразки важко й уявити.

І слабкою втіхою чи розрадою є пояснення міністра закордонних справ Польщі пана Вітольда Ващиковського про те, що голосування як такого не було, а голова Туск лише запитав, хто "проти". Справа в тому, що з’ясувавши, що "проти" лише Польща, і не запитавши, хто "за" чи "утримався", Туск просто врятував свою країну від повної ганьби – фіксації поразки. Ну, і залишив пану Ващиковському нагоду поспекулювати про те, що, можливо, хтось і "утримався" б.

Коли ти залишаєшся один проти усіх союзників (та ще й не в найбільш важливому питанні), то це вже не вміння принципово стояти на своєму, а серйозна помилка, невміння прогнозувати, управляти ситуацією. Погана дипломатія.

Новини за темою: Качинський виступив за децентралізацію ЄС

Адже через "свербіж" польської влади прибрати з політичної арени Європи Дональда Туска виявилось, що немає ніякого Міжмор’я чи навіть Вишеградської групи, де Польща відіграє провідну роль. А додати сюди не пов’язану напряму з цією ситуацією добровільну відмову від ролі "адвоката України в Європі," то залишається дуже неприємне запитання: а що ж таке Польща в зовнішньополітичному вимірі?

Що роблять розумні люди, припустившись помилки? Правильно, звинувачують в усьому інших.

І шкода навіть не Яцека Саріуша-Вольського, адже розумний політик не повинен дозволяти розігрувати своє ім’я в сумнівних політичних ігрищах.

І бог з ним, зі скасованим візитом когось із заступників міністра закордонних справ Польщі до Угорщини. Хоча для українців мало би бути цікавим поспостерігати і подумати над не вельми відомим у нас фактом щодо формування (щонайменше до останнього часу і щонайменше в уяві польської верхівки) альянсу між Угорщиною Орбана та Польщею Дуди-Качиньського (ну так, я знаю, це дві людини, але незрозуміло, хто з них головний).

Новини за темою: Майбутнє польсько-українських відносин знаходиться під питанням, - Качинський

Але крім демаршу перед угорцями (які, як стверджують деякі, обіцяли підтримку під час "невиборів" Дональда Туска, але вчасно зорієнтувалися і вирішили не залишатися в меншості в компанії з Польщею), почали відбуватися й інші достатньо неприємні і непритаманні для польської політики речі.

Міністр закордонних справ Польщі раптом заговорив про розчарування Європейським Союзом, про те, що союз більше не відображає устремлінь і потреб громадян. Це в країні, яка є другою за рівнем публічної підтримки європейської єдності! Невже йдеться новий напрям у зовнішній політиці Польщі – євроскептицизм?

Якщо відкинути політичні амбіції та керуватися реальними інтересами, то стає очевидним, що не прізвище поляка, який очолить Європейську Раду, має значення. І Туск, і Саріуш-Вольський є поляками, патріотами своєї держави, людьми досвідченими та з відповідною професійною репутацією.

Справжнє значення має те, що Польща є одним, а, можливо, й просто найбільшим споживачем європейського фінансування. Зі спільного європейського бюджету в деякі роки Польщі отримувала втричі більше, ніж сплачувала. На період 2014-2020 рр. фінансування Польщі в рамках ЄС передбачено у розмірі понад 82 млрд євро. Власне, нинішній стан економіки та інфраструктури Польщі (який викликає справедливу заздрість українців) передусім зобов’язаний європейському фінансуванню. Так, Польща і в минулому, і зараз зуміла і отримати ці кошти, і мудро розпорядитися ними. Але не будь цього фінансування, нічим би було і розпоряджатися.

То ж чи є серйозні підстави у поляків для євроскептицизму чи нарікань у бік ЄС? Що виграють поляки, якщо їхній уряд, керований якимось дитячими емоціями образ, почне розвертати країну (нехай наразі лише інформаційно) в якийсь інший від Європи бік?

Новини за темою: Качиньський: З культом Степана Бандери Україна не ввійде в Європу

А що нам, українцям, з того? Ну, окрім уроку поганої дипломатії, яких і на власному прикладі маємо чимало.

Щонайменше, ситуація з перевиборами Туска засвідчила, що далеко не все в Європі відбувається так, як хочеться Качиньському. То ж повертаючись до того, з чого почав, – нам не варто особливо перейматися ультиматумами Качиньського: "або Європа, або Бандера". Виявляється, в Європі Качиньського можуть і не почути.

Богдан Яременко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.