Не варто чекати від Росії вибачень за отруєння Скрипаля

Звинувачення, які висунув Лондон проти Москви лише за кілька днів до президентських виборів у Росії, анітрохи не дискредитують Путіна і не завдають йому збитків, вони лише посилюють позицію глави РФ, згідно з якою Росія — це осаджена фортеця, яка піддається постійній загрозі з боку ворогів усередині країни та за її межами

Не варто чекати від Росії вибачень за отруєння Скрипаля
Фото з відкритих джерел

The New York Times

американська газета

Звинувачення, які висунув Лондон проти Москви лише за кілька днів до президентських виборів у Росії, анітрохи не дискредитують Путіна і не завдають йому збитків, вони лише посилюють позицію глави РФ, згідно з якою Росія — це осаджена фортеця, яка піддається постійній загрозі з боку ворогів усередині країни та за її межами

Оригінал на сторінці The New York Times

Стрімко наближаючись до безперечної перемоги на президентських виборах, які відбудуться в неділю, президент Володимир Путін ненадовго відмовився від свого іміджу жорсткого, але милостивого государя Росії, щоб дати зрозуміти, що він може прощати гріхи підданих, котрі заблукали, але "не всі". На запитання про те, чого він не зміг би пробачити, Путін відповів: "зради".

Нещадне ставлення і презирство Путіна до зрадництва показали в новому агіографічному фільмі, що вийшов цього тижня. Воно і є емоційно-політичним фоном для тієї манери поведінки росіян, яка дала підставу прем'єр-міністру Великої Британії Терези Мей заявити в понеділок, що за замахом на Сергія Скрипаля та його доньку Юлію, що було вчинено 4 березня в Солсбері із застосуванням нервово-паралітичної речовини, "найімовірніше" стоїть Москва. Відповідно до цих звинуваченнь, Велика Британія виконала свої обіцянки в середу, виславши 23 російських дипломатів і вказавши на низку інших дій, які вона має намір здійснити.

Новини за темою

З точки зору Лондона, напад на Сергія Скрипаля, колишнього полковника російської військової розвідки, якого завербувала Британія як агента, був, за словами Терези Мей, "невибірковою і безрозсудною дією", яка "поставила під загрозу життя невинних цивільних осіб", унаслідок чого відносини Росії із Заходом погіршилися ще більше.

Однак не варто чекати від Москви ні вибачень, ні навіть серйозної дискусії. Як каже Марк Галеотті, експерт по Росії з Інституту міжнародних відносин у Празі, з точки зору Кремля це вписується в "основну геополітичну концепцію нинішнього втілення путінізму: Росія є дуже грізною і небезпечною, щоб нею нехтувати. Усе це свідчить про те, що Росія не тільки здатна, а й готова діяти".

Звинувачення, які висунув Лондон проти Москви лише за кілька днів до президентських виборів у Росії, нітрохи не дискредитують Путіна і не завдають йому збитків, вони лише посилюють позицію глави РФ, відповідно до якої Росія — це осаджена фортеця, яка піддається постійній загрозі з боку ворогів усередині країни та за її межами.

Новини за темою

Категорично заперечуючи свою причетність до нападу, Кремль цим епізодом розширив щоденний потік новин у державних ЗМІ, які демонструють те, що Путін у своєму нещодавньому посланні до Федеральних зборів у Москві назвав непереможною могутністю Росії та її готовністю завдати удару по ворогах, де б вони не були.

Як і нові ракетні комплекси, представлені Володимиром Путіним у цьому виступі, замах на Сергія Скрипаля лише підвищив авторитет президента (принаймні серед його виборців усередині країни) як безстрашного захисника Росії, який готовий, незважаючи на ризик, зробити все, щоб утвердити статус Росії як великої держави, яку слід побоюватися.

Замість того, щоб виконати вимоги Британії та пояснити, яким чином розроблена в Росії нервово-паралітична речовина військового призначення виявилася в Солсбері, Москва стала на шлях конфронтації. Міністр закордонних справ Сергій Лавров у вівторок зневажливо висловився про звинувачення Великої Британії, назвавши їх "нісенітницею", і зажадав, щоб Лондон надав Росії доступ до нервово-паралітичної речовини, яку було використано при замаху на Скрипаля і його доньку. Росія, додав він, отримала "невиразну відповідь, яка зводиться до того, що в цих законних вимогах нам було відмовлено".

Новини за темою

Подібно до того, як Британія вчинила раніше з послом Росії у Лондоні, Кремль у вівторок викликав британського посла в Москві, щоб зажадати пояснень.

Як сказав Владислав Іноземцев, російський учений, котрий працює наразі в Польському інституті перспективних досліджень у Варшаві, епізод з нервово-паралітичною речовиною показав, що "розмовляти з Путіним вже немає сенсу". Президент Росії та його чиновники, сказав він, "ніколи не візьмуть на себе відповідальність", якими б не були факти, і тільки будуть таємно зловтішатися з приводу страждань колишнього агента-зрадника, який ще непритомний і в критичному стані, звинувачуючи в цьому Велику Британію.

"Вони будуть дотримуватися тези, згідно з якою представники Заходу вбивають агентів, які їм більше не потрібні, а потім звинувачують Росію", — сказав Іноземцев.

Новини за темою

Росія при Путіні, говорить Галеотті, експерт по службам безпеки Росії, відмовилася від думки домогтися поваги за допомогою м'якої сили та застосовує те, що я називаю "темною силою".

Як сказав у телефонному інтерв'ю Марк Галеотті, така тактика, коли Росія хизується і величається, а потім насолоджується тим обуренням, яке це викликає, "узгоджується із власними вродженими інстинктами Путіна, схильного вважати, що велика держава — це та, яку бояться. Адже краще і набагато простіше викликати почуття страху, ніж кохання".

Для Володимира Путіна — ветерана радянських органів безпеки, що базуються на культі вірності державі, — з усіх чеснот, якими пишається російський лідер, немає нічого важливішого за його прихильність ідеї про те, що ніхто, особливо агенти розвідки, котрі порушують свою клятву, не можуть уникнути покарання за зраду.

У 2010 році, відповідаючи на запитання громадян під час прямої лінії, Володимир Путін з повагою висловився про офіцерів спецслужб, назвавши їх "людьми, які поклали своє життя на вівтар Вітчизни". При цьому він засудив тих, хто зрадив свою справу, порівнявши їх зі "свинями", чия доля буде настільки нестерпною, що вони "тисячу разів пошкодують" про свою зраду.

Сергій Скрипаль, якого в 2004 році в Росії засудили за державну зраду і якому потім (в результаті обміну агентами в 2010 році) дозволили оселитися у Великій Британії, був прикладом того, до чого Володимир Путін ставиться з огидою.

Скрипаль майже напевно більше не мав секретів, які стосувалися б Росії, і він навряд чи міг би виказати щось ще, коли на нього вчинили замах, використавши нервово-паралітичну речовину, яку було індентифіковано як одну з вироблених Росією хімічних речовин під назвою "Новачок". Але він, як і раніше, уособлював собою порушення принципу, згідно з яким зрада ніколи не має залишатися безкарною: він був живий і спокійно жив собі без проблем у милому англійському місті, славнозвісному своїм собором.

Новини за темою

Це сталося після звинувачень у тому, що Росія організувала вбивство Олександра Литвиненка, ще одного розвідника-перебіжчика, якого отруїли радіоактивною речовиною в Лондоні в 2006 році, збила малайзійський пасажирський лайнер у небі над Україною у 2014 році та втручалася в президентські вибори в США в 2016 році. Тому офіційні особи і державні ЗМІ в Москві відреагували на останній злочин потоком спростувань і насмішок. Вони висміюють саму думку про те, що Росія могла зіграти якусь роль у замаху на Скрипаля, і навіть заявляють, що весь епізод, можливо, підстроїли.

Російське посольство в Лондоні на своєму веб-сайті та у Twitter у глузливій формі пише про "справу Сергія Скрипаля", використовуючи лапки, щоб продемонструвати, що не вірить, що така справа дійсно має місце.

Росія поки докладно не розглянула основну частину доказів, які вказують на те, що замах є справою Москви, а саме що хімічні речовини групи "Новачок" виробляють тільки в РФ. Замість цього вона розробила теорії змови, в яких фігурує Україна, говорить про те, що напередодні Чемпіонату світу з футболу в Росії Велика Британія мстить за колишні спортивні поразки, та наводить інші надумані пояснення.

Москва обурена тим, що її заперечення не сприймають всерйоз і що над нею постійно знущаються у Twitter під хештегом #Russiadenies (#Россияотрицает), хоча російські офіційні особи раніше визнали те, що до цього заперечували.

Новини за темою

Володимир Путін і його підлеглі, наприклад, заперечували, що російські військовослужбовці брали участь у захопленні українських військових баз та урядових установ у Криму в березні 2014 року. Ці дії, стверджували вони, повністю здійснювали сили місцевих "загонів самооборони". Однак через місяць Володимир Путін заговорив зовсім інакше, заявивши, що "за спиною сил самооборони Криму, звичайно, стояли наші військовослужбовці".

Марія Захарова, представник Міністерства закордонних справ Росії, висміяла виступ Терези Мей у Парламенті в Лондоні та назвала його "цирковим шоу", перейшовши на глузливий та очевидно недипломатичний тон, який наразі є дуже модним у російських дипломатів і коментаторів.

Однак у коментарі, що пролунав раніше, незабаром після того, як з'явилися повідомлення про замах у Солсбері з використанням нервово-паралітичної речовини, ведучий вечірньої програми новин на державному Першому каналі висловив думку, яка при Володимирі Путіні є офіційною позицією російської влади щодо зрадників.

"Я [...] не бажаю нікому смерті. Але виключно з педагогічних цілей для всіх, хто мріє про таку кар'єру, хотів би виступити із застереженням, — звернувся до телеглядачів ведучий новинної передачі Кирило Клейменов. — Професія зрадника є однією з найнебезпечніших у світі".

Ендрю Гіггінс

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>