Не можна одночасно боротися з Росією і перетворюватися на неї

Не можна одночасно боротися з Росією і перетворюватися на неї
пресс-служба ВМС ВС Украины

Сергій Фурса

Інвестбанкір

Оригінал на сторінці Сергія Фурси у Facebook

Воєнний стан вирішує тільки одну проблему – вибори.

Росія агресор. Це безумовно. Згідно з міжнародним правом українські кораблі мали право проходити Керченською протокою. Це безперечно.

Але при чому тут воєнний стан? Який за дивним збігом обставин не вводили в 2014 році, коли анексували Крим. Який не вводили в 2015 році, під час важких боїв під Дебальцеве. Не вводили в пікові моменти протистояння на Донбасі. Не вводили, коли гинули тисячі українців. Не вводили, бо справедливо зауважували, що від нього немає ніякого толку. Він не вирішував ніяких проблем.

Новини за темою

А які проблеми воєнний стан вирішує сьогодні? Тільки проблему виборів. Найголовнішу проблему для будь-якого політика.

Воєнний стан, у тому вигляді, як було заявлено на РНБО, не вплине на економіку, не зупинить кредити МВФ, не призведе до мобілізації. Єдине, що зміниться – це вибори. Якщо головний результат введення воєнного стану – це вибори, то, може, тоді і головна мета – вони ж?

І у щирість влади, що вводить воєнний стан, можна буде повірити тільки в тому випадку, якщо буде введено воєнний стан таким чином, щоб це не заважало організовувати вибори. Не руйнувало демократичні інститути. Якщо введуть його на обмеженій території і на обмежений термін. В іншому випадку стане очевидним, що мета воєнного стану – збереження влади перед загрозою виборів.

Хіба ми побачили початок якоїсь нової російської агресії? Ні, те, що сталося в Керченській протоці з українськими кораблями, є логічним продовженням агресії Росії в Криму. Це прямий результат анексії Криму. І люди, які віддавали наказ трьом хитким корабликам пройти через протоку, це чудово розуміли. Так, ми мали на це права. Але Росію не цікавить міжнародне право. Коли ви йдете ввечері по поганому району, ви маєте право там ходити. І гопник, який підійде до вас і попросить прикурити, сто разів не правий і порушує закон. Але коли ви вирішили прогулятися вночі в його володіннях, ви знали, що ризикуєте зустріти його. І знали, що ви нічого не зможете зробити. Він тупо сильніший. Так само як і люди, що наказали трьом кораблям пройти в Маріуполь, – знали, що реакція Росії буде такою. Так, неадекватною. Але передбачувано неадекватною. І Росія повела себе передбачувано неадекватно, як гопник, як загарбник. Але що тут несподіваного і нового? Що це раптом змінило?

Новини за темою

Якщо ми вводимо воєнний стан у зв'язку з інцидентом у Керченській протоці, де сталася агресія російських кораблів проти українських човнів, то ми могли з тим же успіхом ввести його, просто прочитавши новини від 2014 року. Прочитати в інтернеті, що виявляється, Росія анексувала Крим і вважає його тепер своєю законною територією, і оголосити воєнний стан. Тому що реакція Росії, її агресивні дії є прямим наслідком анексії. Якщо б зараз військовий автомобіль України намагався в'їхати в Крим, то він би теж був атакований. І це теж було б порушенням міжнародного права. Це б когось здивувало? Це б стало приводом для введення воєнного стану? Це б означало новий етап військової агресії Росії?

Таким чином, у нас немає ніякої нової військової агресії. Є стара. З якою ми вже живемо 4 роки. І що ж змушує нас вводити воєнний стан? Адже немає ніяких нових загроз. Ми просто помацали і переконалися, що Росія таки анексувала Крим. Це сюрприз? Кого це дивує?

Засудити дії Росії – логічно. Привернути ще раз увагу до того, що Росія незаконно анексувала Крим, – так. Підняти питання на максимально високий рівень – правильно. Домогтися посередництва Трампа, Меркель чи Макрона, щоб вирішити проблеми судноплавства, хоча б ввівши тимчасовий режим а-ля Мінськ-3, – логічно. Не дати замовчати цей черговий акт агресії – вірно. Але причому тут воєнний стан? Яку конкретну проблему він вирішує?

Новини за темою

Масова істерика та істерія – поганий порадник. Зараз, на піку інформаційного патріотичного валу, дуже важко виступати проти повноцінного воєнного стану. Як же, адже це непатріотично. Але насправді непатріотично – знищувати одне з небагатьох завоювань Майдану. Демократію і змінюваність влади. Тому що наша війна з Росією – це конфлікт цінностей. Де ми є прикордонним форпостом демократії. І не можна одночасно боротися з Росією і ставати нею. Ставати другою Росією, прикриваючись російською агресією. Тому що воєнний стан, викликаний прийняттям факту агресії 2014 року, дозволяє відмінити вибори, які загрожують тим, хто вводить воєнний стан. Воно ніяк не допоможе українським солдатам, не допоможе матросам, навіть не допоможе полоненим членам екіпажу. Більш того, спекуляція на темі воїнів, які віддавали свої життя без всякого воєнного стану, є безчесною, адже ними прикриваються свої шкурні інтереси. Патріотизм – останній притулок негідника. Пам'ятайте про це, особливо коли патріотичний угар зашкалює. Пам'ятайте, що воєнний стан не може зробити нас сильнішими проти Росії. Він не допомагає Україні. Він лише допомагає людям, які перебувають у владі, зберегти свою владу.

Ключове досягнення України – це побудова інституту змінюваності влади. Та введення воєнного стану в повному обсязі зараз руйнує цей інститут. Ключовий для України. І це вигідно насамперед Путіну. Тому що рухаючись на шляху демократії, ми йдемо від Росії. Скасовуючи вибори – ми наближаємося до неї. Тому що в її обіймах знаходиться місце всім, хто йде іншим шляхом. Хто вибирає не демократію і верховенство права. І це наш вибір?

Сергій Фурса

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів