Навіщо Росія підтримує стрілецькі та бійцівські клуби в Європі та США

Росії, яка намагається задешево відновити свій вплив, одних тільки грошей і тролів недостатньо. Тому вона поступово поширює свій вплив у Європі та США на організації молодих людей, які захоплені зброєю і бойовими мистецтвами

Навіщо Росія підтримує стрілецькі та бійцівські клуби в Європі та США
MIGnews

The Washington Post

Американська газета

Росії, яка намагається задешево відновити свій вплив, одних тільки грошей і тролів недостатньо. Тому вона поступово поширює свій вплив у Європі та США на організації молодих людей, які захоплені зброєю і бойовими мистецтвами

Оригінал на сторінці The Washington Post

Зараз вже всім нам відомо про російські кампанії дезінформації, які покликані підірвати демократію і сіяти недовіру, і проводяться в багатьох західних країнах. Також добре відомо про багатолику російську корупцію: про компанії, які держава використовує у своїх політичних цілях, про банки і олігархів, які фінансують іноземних політиків. Але і це ще не все. Колишній наддержаві, яка намагається задешево відновити свій вплив, одних тільки грошей і тролів недостатньо.

В деяких регіонах є багато молодих людей, захоплених зброєю, камуфляжною формою, дзюдо і військовими іграми, які проводяться в лісі. У США і Британії в пейнтбол і страйкбол з його реалістичною зброєю, що стріляє нешкідливими пластиковими кульками і фарбою, грають на дитячих днях народження, а також в компаніях, коли треба згуртувати колектив. Однак такі ігри можуть знайти і більш конкретний, воєнізований характер. На східних рубежах Європи ними певною мірою зацікавилася Росія.

Вона, наприклад, проявляє далеко не добросусідський інтерес до російськомовних гравців в страйкбол, а також до членів стрілецьких клубів і до любителів бойових мистецтв в Латвії та Естонії, де значну частину населення складають російськомовні меншини. Російські фахівці, які підтримують зв'язки з військовими і навіть зі спецназом, вступають у деякі клуби цих країн у якості тренерів, навчаючи їх членів, як сказав один оглядач, "тактики дій в складі підрозділу". Бійцівські клуби, де ведеться навчання "Системі", як називають практичне російське мистецтво самозахисту і рукопашного бою, відкрито рекламують свою діяльність у столиці Естонії Таллінні. Латвійська влада була страшенно налякана можливими зв'язками з розвідкою тих росіян, які прибули в грудні в їх країну, щоб судити на змаганнях з страйкболу, і депортувала їх, назвавши запланований захід "військовим тактичним навчанням".

Таке відбувається не тільки в країнах Прибалтики. У жовтні 2016 року один 76-річний угорський неонацист вбив співробітника угорської поліції. Згодом з'ясувалося, що його маленьке воєнізоване угрупування також підтримувало зв'язки з Росією. Воно тренувалося разом з російськими дипломатами, які могли бути військовими розвідниками. В Німеччині — понад 60 клубів "Система", і багато з них відкрито використовують символіку російської армії і контррозвідки. А нещодавно там відкрився німецький філіал російського патріотичного байкерського клубу "Нічні вовки".

Новини за темою

Звичайно, це лише дрібні групи, які працюють в мирних країнах. Але набагато серйозніше повідомлення, що з'явилися минулого тижня, пронайманців, які пройшли підготовку в Росії і нібито сформували воєнізований підрозділ в Боснії, щоб надати підтримку лідеру сербських сепаратистів. Спочатку ці новини з'явилися в місцевій газеті, але потім цю інформацію підтвердив боснійський уряд. Колишній міністр енергетики цієї країни витлумачив цей інцидент в похмурих виразах. Він різко й відверто заявив Guardian, що це "складова частина змін міжнародного порядку". За його словами, росіяни "вирішили скористатися своїм впливом на Балканах, щоб знову розпалити боснійський конфлікт".

Наскільки це важливо? На всі ці випадки можна було б махнути рукою, назвавши їх окремими і нічого не значущими інцидентами, якби не та обставина, що Росія вже давно використовує воєнізовані угруповання, а також дезінформацію, корупцію та інші тактичні прийоми для дестабілізації сусідніх країн. Окупацію Криму здійснили "маленькі зелені чоловічки" — російські солдати у формі без розпізнавальних знаків. Але жителі східної України, які раптово стали "сепаратистами", з'явилися з іншого, більш таємничого напіввійськової середовища. Раптове виникнення місцевих угруповань збройних громил, які раніше пройшли підготовку в СРСР, в 1945 році зіграло чималу роль у радянізації Центральної Європи.

Новини за темою

Це важливо ще і з тієї причини, що тактика, яку росіяни випробували і відпрацювали на Україні і Молдові, часто застосовується на Заході. Повинна зауважити для загального відома, тому що ця деталь не отримала належної уваги, хоча цілком на це заслуговує, що один із каналів, по якому російська влада вочевидь намагалася налагодити контакти з передвиборним штабом Трампа, пов'язаний з Національною стрілецькою асоціацією. У грудні New York Times повідомила, що активіст цієї асоціації Пол Еріксон у травні 2016 року написав листа раднику з штабу Трампа, в якому заявив, що він встановив "неофіційний канал зв'язку з Кремлем президента Путіна". Далі Еріксон запропонував організувати зустріч з російським офіційним представником на національному з'їзді стрілецької асоціації в Луїсвіллі. Як написала New York Times, цей чоловік пару раз їздив у Росію, налагодив зв'язки з російською організацією, яка виступає за право на носіння зброї, і разом з російським партнером заснував компанію. Така поведінка в Латвії негайно викликала б серйозні питання. Згідно з повідомленнями ЗМІ, ФБР почало розслідування, намагаючись з'ясувати, чи не фінансували потайки російські агенти передвиборну кампанію Трампа, діючи через Національну стрілецьку асоціацію.

Якщо б сьогодні був 2015 рік, ми всі просто посміялися б над цим. Але в 2016 році Кремль провів у США нахабну дезінформаційну кампанію, як він робив це в Україні, і не поніс за це майже ніякого покарання. Не виключено, що в 2018 році (або в 2028-му?) Кремль почне експериментувати з більш жорстокою і насильницькою тактикою, як це було в Україні.

Енн Еплбаум

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів