banner banner banner banner

Навіщо нова влада продовжує надувати боргову бульбашку ОВДП?

З понеділка настрої на світових ринках близькі до панічних. Точно передбачити, що буде далі, неможливо. Вартість золота стрімко зростає (лише за 24 лютого підскочила вгору на 35 доларів), сильно просідають європейські фондові майданчики, а азіатські взагалі обвалилися. Нестримно зростає "американець" проти національних валют країн. Як скоро закінчаться падіння на світових ринках і коли почнуться хвилі панічних розпродажів українських державних облігацій (ОВДП)?

Навіщо нова влада продовжує надувати боргову бульбашку ОВДП?
З відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

З понеділка настрої на світових ринках близькі до панічних. Точно передбачити, що буде далі, неможливо. Вартість золота стрімко зростає (лише за 24 лютого підскочила вгору на 35 доларів), сильно просідають європейські фондові майданчики, а азіатські взагалі обвалилися. Нестримно зростає "американець" проти національних валют країн. Як скоро закінчаться падіння на світових ринках і коли почнуться хвилі панічних розпродажів українських державних облігацій (ОВДП)?

Тим більше, що всі експерти прекрасно усвідомлюють: коли ринок ОВДП зростає на негативі – це головна ознака боргової бульбашки. Ну, не можна давати наркоману наркотик, коли у нього "ломка". Точно також не можна лікувати боргову кризу тільки новими запозиченнями на ринку державних облігацій. 

Але і сьогодні, 25 лютого, Міністерство фінансів України буде розміщувати номіновані в гривнях ОВДП з терміном обігу 70 днів, 511, 679 і 2 646 днів. Хоча нові мільярдні запозичення – це знову-таки стрімке зростання боргів. Та й у січні цього 2020 року Мінфін Оксани Маркарової вже залучив 18,6 млрд грн за рахунок українських держоблігацій (середньозважена дохідність цінних паперів у гривні становила 10% річних)!

Панове, навіщо займати такі дорогі гроші, якщо у вас стрімко падає ВВП України?! Подивіться: у липні-вересні минулого року реальний ВВП збільшився на 4,2% порівняно з аналогічним періодом 2018 року, а в жовтні-грудні того ж року ВВП збільшився лише на 1,5% порівняно з аналогічним періодом 2018 року. І промислове виробництво продовжує різко скорочуватися, а державний борг України нестримно зростає і станом на 1 січня 2020 року становить 84,4 млрд дол.

Якщо влада буде продовжувати збільшувати борги – ми будемо надувати цю ж боргову бульбашку. І все одно він лопне! До того ж всі добре знають, чим займаються наші комерційні банки. Вони будують фінансові піраміди ОВДП і депозитних сертифікатів Нацбанку, засновані на пірамідах РЕПО. А з чим сьогодні сидить наш НБУ?

Новини за темою

З величезними "плечима" в цих пірамідах. І не приведи Господь, якщо рвоне цей борговий міхур - обваляться наші ринки і всі ці піраміди накриє руйнівне цунамі. Коли це станеться? Ніхто не знає, обвал може початися в будь-який момент, враховуючи, що:

по-перше, китайський коронавірус – це повноцінний "чорний лебідь", особливо для слабких ринків, що розвиваються, а для України сьогодні КНР взагалі основний торговий та інвестиційний партнер;

по-друге, Нацбанк і Мінфін в ручному режимі регулюють розміщення ОВДП та ДС НБУ;

по-третє, через величезні обсяги ліквідності на світових ринках апетити інвесторів до ризиків нестримно ростуть і багато хто з них, не дуже замислюючись, продовжують купувати ОВДП на українському ринку держоблігацій.

Останній фактор показовий ще й тим, що українські ВВП-облігації вже зросли до 104%! Коли Наталя Яресько та Арсеній Яценюк відповідатимуть за нахабну і цинічну здачу наших національних інтересів?! І скільки ще разів треба закликати Оксану Маркарову почати переговорний процес з власниками українських ВВП-варантів (або ВВП-облігацій) щодо викупу цих цінних паперів?

Радив Мінфіну це зробити ще тоді, коли вони коштували 46% від номіналу. У відповідь мовчання і бездіяльність. І ось 17 січня 2020 року ці цінні папери подолали позначку в 100% від номіналу і склали близько 100,3% від номіналу, а 11 лютого побили новий рекорд – ВВП-облігації імені Яресько зросли до 104%!

Впевнений, це далеко не межа на тлі європейських нульових і навіть мінусових ставок в окремих країнах. Адже при такому впертому бажанні української влади відкрити ринок землі і девізі профана-прем'єра: "Я нічого не розумію, все простіше продати і роздати іноземцям в управління" - ми цілком можемо побачити рівень і 130%.

Якщо комусь в Кабміні Олексія Гончарука пам'ять відбило, то нагадаю, що екс-міністр фінансів Наталія Яресько в 2015 році реструктуризувала зовнішній борг України так: нам "списали" лише 20% зовнішнього боргу (в розмірі 15 млрд дол.), однак на цю суму зобов'язали випустити ВВП-варанти, а по сумі боргу нам дали відстрочку лише на 3 роки для виплати відсотків і тіла кредиту. І тепер при обсязі боргу по ВВП-облігаціями в 3,2 млрд дол., якщо їх не викупити, нам доведеться виплатити не менше 10 млрд дол.

Ще більш цинічна зрада національних інтересів України полягає ще й у тому, що ми з вами будемо платити до 2027 року з розрахунку якщо зростання реального (без урахування інфляції) ВВП України буде від 3% до 4%, то наші виплати складуть 15% від зростання ВВП, якщо це зростання буде вище 4% - нам доведеться платити 40% (!) від такого приросту.

Ну, скажіть, хіба нам тепер вигідне зростання ВВП України вище 4%? Хоча потенціал нашої економіки такий, що при грамотному управлінні вже в цьому 2020 році можемо показати більше 6%. Однак майже все це економічне зростання в підсумку нам доведеться віддати іноземним стерв'ятникам – власникам українських ВВП-варантів.

Прикро і гірко? Так! Ясно, як божий день - Яресько з Яценюком вчинили зраду, їм легко вдалося про*раться на переговорах, прокрастися і ще мільйонні відвальні отримати. Що ж, це Україна, друзі. Тому для українських ринків нове цунамі буде страшніше від шторму 2008 року.

І не схоже, що є універсальний засіб у Кабміну Олексія Гончарука, який міг би вирішити ці величезні проблеми найближчим часом. Навпаки, у нас в країні просто якийсь божевільний будинок: промислове виробництво падає, а фінансовий ринок України зростає.

Ця обставина наводить на дуже сумні думки. Судіть самі, минулого 2019 року промислове виробництво Єврозони за грудень скоротилося на 4,1%. У нас в Україні промвиробництво в грудні - 2019 до грудня - 2018 знизилося аж на 8,3%.

Не складно уявити, з якими колапсуючими показниками за січень і лютий цього 2020 року вийдуть звіти українських підприємств, враховуючи ще й ситуацію з китайським коронавірусом. У цьому зв'язку цілком очевидно, що нічого хорошого від нашої експортоорієнтованої економіки не доводиться чекати.

Новини за темою

Але саме головне – як на це реагував фінансовий ринок України? Обвалився? Ні! Заради інтересу наводжу приголомшливі цифри. По-перше, доходи банківської системи в минулому 2019 році склали 244,402 млрд грн, витрати – 184,768 млрд грн, тобто майже 60 млрд грн чистого прибутку! По-друге, обсяг вкладень лише нерезидентів в держоблігації України (ОВДП) в 2019 році виріс на 109 млрд грн, або в 18 разів, до 115,8 млрд грн!

Дожилися, виходить, що тепер падіння промислового виробництва в країні сприймається як благо? Або іноземний спекулятивний капітал твердо вірить в те, що наша влада неодмінно розрахується за боргами і різними фінансовими зобов'язаннями землею і "фамільним сріблом", що залишилося? Або це якийсь репортаж з божевільні? Або специфічне спотворення нашої реальності?

Зовсім мізками можна поїхати. Адже економіка завжди стояла і стоїть на землі. Завжди! Щоправда, Олексій Гончарук, Оксана Маркарова і Яків Смолій вперто не хочуть бачити, як надувається небезпечний міхур на ринку ОВДП.

Сьогодні все це схоже на дешеву комедію, за яку українській економіці і, насамперед, нашим пересічним громадянам доведеться дуже жорстоко розплачуватися. І ось чого ми, платники податків-виборці, точно недооцінили, так це - безоглядної здатності вищих ешелонів молодого українського капіталізму до утилізації будь-яких шахрайських операцій, що приносять прибуток.

І все ж, який вихід? Треба було одразу в минулому році після завершення президентської гонки банкрутити всіх тих "інвестбанкірів", хто це влаштував і продовжує підтримувати фінансову піраміду ОВДП. Але цих "соросят" так багато, на них стільки всього зав'язано, що це могло б спричинити за собою дуже серйозні соціальні проблеми. Чи не так? Чи я помиляюся?

Олександр Гончаров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>