Навіщо Міністерству оборони власна антикорупційна "інквізиція"?

Навіщо Міністерству оборони власна антикорупційна "інквізиція"?
З відкритих джерел

Михайло Пластун

Кандидат юридичних наук, заступник начальника Департаменту захисту економіки Нацполиции України (2015-2016)

Кілька днів тому у парламентському комітеті з питань національної безпеки, оборони та розвідки заявили, що планують створити робочу групу для напрацювання законопроекту про військову поліцію. На перший погляд – цілком логічний законодавчий крок.

Адже питання давнє і потребує вирішення. Ще з 2002 року в ЗС України існує Військова служба правопорядку (ВСП), яка слідкує за порядком в армії, дотриманням військовослужбовцями Статуту Збройних сил. У 2015 році законодавці замислились над реформуванням ВСП у Військову поліцію.

Тоді й з‘явився відповідний законопроект № 1805 від 21.01.2015, який пропонував сформулювати повноваження військової поліції.

"Військова поліція — це військове правоохоронне формування, призначене для забезпечення правопорядку серед громадян України, які є військовослужбовцями, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів (далі — військовослужбовці), запобігання, виявлення кримінальних та інших правопорушень, вчинених військовослужбовцями, а також працівниками та державними службовцями МО України і ЗСУ, їх розкриття і припинення, забезпечення безпеки дорожнього руху військових транспортних засобів, захисту прав і свобод військовослужбовців та військового майна від протиправних посягань, участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам та припиненні протиправних дій військовослужбовців і цивільних осіб на військових об'єктах". 

Важливо, що  законопроект № 1805 планував наділити військову поліцію, окрім стандартних функцій, які притаманні їй у інших країнах світу, ще додатковими повноваженнями. Мова йде про  досудове розслідування корупційних злочинів, вчинених державними службовцями та працівниками Міністерства оборони України та ЗСУ під час виконання ними службових обов’язків в розташуванні військової частини чи на військових об’єктах.

Новини за темою

Тоді громадськість та експертне середовище заявили, що в такому вигляді законопроект містить чималі корупціогенні фактори. Перший фактор міститься у наданні міністру оборони України повноважень на свій розсуд визначати чисельність Військової поліції та утворювати структурні підрозділи Військової поліціії.

А ось другий фактор саме у наданні Військовій поліції права розслідувати корупційні злочини, скоєні працівниками Міністерства оборони, підрозділом якого є Військова поліція. Саме це стало основним "каменем спотикання", через який тоді законопроект так і не прийняли, а прийняття закону про військову поліцію відтермінували на довгі 4 роки.

Всі ці роки в сфері військової юстиції, в принципі, як і у всій правоохоронній сфері царює хаос та повне переплетення повноважень між органами. При цьому жоден з них не відповідає конкретно за той чи інший сектор. Тож що ми маємо?

По-перше, є НАБУ, яке згідно ч.5 ст.216 КПК має широкі процесуальні повноваження щодо досудового розслідування корупційних злочинів, в тому числі вчинених державними службовцями та працівниками Міністерства оборони України та Збройних Сил України.

По-друге, маємо ДБР, яке згідно ст.5 Закону "Про ДБР" має повноваження щодо розслідування військових злочинів.

По-третє, маємо ВСП, яка з 2012 року втратила повноваження щодо будь-якого досудового розслідування та практично стала звичайним підрозділом ЗСУ.

По-четверте, маємо проблему, що ДБР й нині повноцінно не запрацювало і по суті під час війни, військові злочини немає кому розслідувати. Тому цю функцію сьогодні намагаються виконувати: Національна поліція, СБУ, органи військової контррозвідки, Військова служба правопорядку ЗСУ.

Тут би новій законодавчій владі взятися за розум та почати виправляти помилки попередників. Але схоже йдуть також хибними стежками і ще більше заплутують структуру правоохоронної системи.

Кілька днів тому новий міністр оборони Загороднюк у власному інтерв‘ю заявив, що Міністерство оборони України подасть законопроект про створення військової поліції, яка… протидіятиме корупції в армії. Пряма мова Загороднюка: "Є всі органи, які необхідні для закриття питання. Ми подаємо закон про військову поліцію, сподіваємося, він пройде. Потрібна нова антикорупційна програма — її треба переписувати."

Замість того, щоб створити за кращими міжнародними зразками військову поліцію з правом досудового розслідування військових злочинів, керівництво Міноборони вирішило створити свій власний, підпорядкований тільки йому черговий антикорупційний орган? Інакше - навіщо туди приплітати повноваження у розслідуванні корупційних злочинів, коли є НАБУ?!

Дуже хочеться вірити, що все це лише заяви про "апетити" певних чиновників, які не будуть втілені у тексті реального закону про військову поліцію. І це вже завдання для профільного комітету Верховної Ради, в рамках якого і створюється аж ціла робоча група по розробці цього законопроекту.

В іншому випадку не уникнути поглиблення хаосу та конфлікту повноважень в антикорупційній та в цілому правоохоронній системі.

Михайло Пластун

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>