Навіщо бойовикам підривати російський літак

У Росії два шляхи, і не виключено, що обидва ведуть у глухий кут

Навіщо бойовикам підривати російський літак
EPA

У Росії два шляхи, і не виключено, що обидва ведуть у глухий кут

Передрук блогу Георгія Мирського на сайті "РБК".

Єгипетським терористам вибух російського літака вигідний подвійно — вони завдають удару одночасно і власному уряду, і мстять за участь Росії у сирійському конфлікті.

Партизанський півострів

Росіяни звикли сприймати Єгипет як комфортний і доступний курорт. Насправді в регіоні сформувався комфортний клімат для терору. Більшість версій вказує на те, що авіакатастрофа в Єгипті сталася з вини терористів, тож евакуація росіян була необхідною і виправданою.

У терористів на Синайському півострові два вороги — нинішня єгипетська влада і російське керівництво. Якщо ісламісти дійсно причетні до катастрофи літака, то вони разом вбили двох зайців.

Новини за темою

Два роки тому в країні стався військовий переворот. Партію "Братів-мусульман", які чотири роки тому прийшли до влади законним шляхом через вибори, було скинуто військовиками на чолі з маршалом Ас-Сісі. Він став президентом і заборонив діяльність "Братів-мусульман", які взагалі-то існували в Єгипті понад 80 років. Таким чином, помірні ісламісти опинилися поза законом, багато з них зазнали репресій та були вбиті. А найбільш радикальні, молоді та активні пішли в підпілля. Причому більшість терористичних груп діє саме на Синайському півострові.

Більшість єгиптян, схоже, змирилася з військовим переворотом, вважаючи, що порядок і стабільність є важливішими за чесні вибори. Ас-Сісі зумів налагодити відносини із Заходом — в країну пішли кредити і поїхали туристи. Водночас помірної опозиції фактично в країні не залишилося, зате з'явилися радикальні угрупування, що діють у дусі "Аль-Каїди". І вони перетворилися на грізну силу, яка розпочала партизанську війну з Ас-Сісі.

Завдання партизан — домогтися повалення режиму будь-якою ціною. Для цього потрібно підірвати економіку, насамперед туризм. Найпростіше виконати цю задачу за допомогою терору, налякавши всіх туристів в Європі, щоб і думати не могли про відпочинок в Єгипті. І цю задачу виконано — рейси до Єгипту скасувала Росія, турпотік з Європи теж помітно впав. Терористи розраховують, що економіка різко піде на спад. Безробіття і зубожіння призведуть до чергової революції в Єгипті, і до влади знову прийдуть "Брати-мусульмани".

Основна мішень

Чому росіяни — пріоритетна мета? Терористичні угруповання на Синайському півострові торік підтвердили, що підпорядковуються халіфату, який створює заборонену в Росії партію "Ісламська держава". Терористи Синая — це частина джихадистського фронту. Все це одна потужна терористична сила, з якою неможливо вести переговори, яку бояться всі сусідні держави.

Новини за темою

Як відомо, Росія місяць з невеликим тому почала бомбити ІД. Ми знищуємо їхніх людей, тож єгипетські терористи мстять за своїх братів. Вони не визнають національностей. Є тільки умма віруючих — мусульманська нація. І всі інші.

Не дивно, що знадобилася екстрена евакуація людей. Можна посилити безпеку польотів і захистити аеропорти, але неможливо захистити всі готелі та міста Єгипту, коли по сусідству діють потужні терористичні угруповання. 20 років тому в єгипетському Луксорі терористи не стали нічого підривати, вони захопили храм і стали розстрілювати туристів. Загинули 62 людини. Тож, напевно, туристам варто змиритися із зіпсованим відпочинком — життя важливіше.

У Росії два шляхи, і не виключено, що обидва ведуть у глухий кут. Або Володимир Путін дочекається підсумкових висновків щодо літака, вирішить, що ризик терористичної загрози занадто великий, і зверне військові дії в Сирії. Так, можна закрити Єгипет для росіян, але не можна закрити Росію для радикальних ісламістів. Всі ми пам'ятаємо вибухи в метро і захоплення заручників у Москві — такі речі сильно підривають авторитет влади. Тоді терористи будуть торжествувати — вони досягли своїх цілей.

Зворотний варіант — Путін вирішить подвоїти зусилля. Авіація зробила свою справу — скоро бомбити буде вже нічого. Тим не менш сирійська армія не досягла серйозних перемог, значить потрібна наземна операція російських військ.

Новини за темою

Сухопутна операція — це привід для джихаду і подальшого посилення терористичної загрози. Іслам встав з колін, створює халіфат, а Росія завдає удару в спину. Це потужний інструмент для пропаганди — на священну війну ІД буде все активніше закликати радикальних ісламістів з усього світу. З досвіду В'єтнаму та Афганістану ми знаємо, що буває, коли могутня держава влазить у малу війну. Почати легко, а закінчити дуже складно.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів