НАТО має згуртуватися перед обличчям небезпечної і складної ситуації

НАТО має згуртуватися перед обличчям небезпечної і складної ситуації
З відкритих джерел

Йенс Столтенберг

Генеральний секретар НАТО

Оригінал на сайті The Wall Street Journal

Брюссель, місто, яке я називаю своїм домом відтоді, як став генеральним секретарем НАТО в 2014 році, знаходиться всього за декілька годин їзди від місць найбільш кровопролитних боїв 20-го століття.

У багатьох з них, наприклад, при облозі Бастоні або битві за Неймеген, виняткову мужність виявили американські солдати. Європейці будуть вічно вдячні тим, хто поклав свої життя, повертаючи свободу на наші землі.

Північноатлантичний альянс було створено в 1949 році, щоб ми могли ручатися, що світова війна більше не повториться ніколи. Діяльність альянсу стала гарантом безпрецедентного періоду миру і благополуччя для жителів Північної Америки та Європи.

Партнерство США і НАТО — одне з найміцніших у світі, його не можна порівняти із союзами інших наддержав. У своїй сукупності 29 країн-членів альянсу є значною економічною і військовою міццю.

Новини за темою

Проте, незважаючи на всі досягнення НАТО, ми не маємо права спочивати на лаврах. Перед обличчям найбільш небезпечної та складної ситуації на пам'яті покоління ми зобов'язані вкладати більше у справу нашої колективної оборони. Для забезпечення безпеки в умовах непередбачуваного світу ми повинні робити все, що в наших силах.

Всі союзники це розуміють. На саміті НАТО в 2014 році ми домовилися припинити скорочення військових бюджетів, підвищити витрати на оборону і протягом десяти років досягти рівня в 2% ВВП.

І це зобов'язання чинне і поступово виконується. Після довгих років забуття члени НАТО нарешті припинили практику врізування і збільшили асигнування на національну оборону. Торік сукупний військовий бюджет союзників виріс на 5,2% — і в реальному обчисленні це найбільше зростання за останню чверть століття. У 2018 році видатки на оборону знову зростуть — четвертий рік поспіль.

Новини за темою

У 2014 році двовідсотковому критерію відповідали лише три країни — США, Велика Британія і Греція. Цього року таких країн стане вже вісім — до них приєднаються Естонія, Латвія, Литва, Польща та Румунія. До того ж більшість союзників планує вийти на двовідсотковий рівень до 2024 року, й альянс на правильному шляху. Так, залишається пройти ще довгий шлях, проте нам вже вдалося переломити ситуацію з витратами на оборону.

Президент Трамп ніколи не приховував своєї позиції з цього питання, і зустрічаючись з ним у Білому домі в травні цього року, я висловив своє схвалення його лідерським якостям. Зростання військових бюджетів країн НАТО протягом  півтора року говорить про те, що його зусилля не марні.

Довіра до НАТО з боку союзників і повага з боку потенційних противників залежать від нашої здатності ділити тягар витрат по-чесному. Напередодні саміту, який відбудеться 11-12 липня в Брюсселі, я намагався донести цю думку кожного разу, коли зустрічався з лідерами союзницьких держав.

Новини за темою

Однак просте зростання витрат на оборону — лише частина рівняння. Інвестиції союзників при цьому повинні витрачатися на ключові галузі. Підписавшись на двовідсотковий рівень оборонних витрат, лідери НАТО також пообіцяли довести частку витрат на закупівлю нової військової техніки, наприклад, військових літаків, танків і бойових кораблів, до 20%. Таким чином, витрати НАТО на закупівлю нового обладнання зросли на 18 мільярдів доларів порівняно з 2014 роком.

Поряд з цим зросла й активність сил НАТО — для забезпечення колективної безпеки здійснюються все нові і нові дії в багатьох місцях земної кулі. Сили НАТО продовжують тренувати афганські спецслужби, щоб повернути державі стабільність і створити умови для національного примирення. У цьому зв'язку контингент НАТО збільшився з 13 тисяч минулого року до 16 тисяч. За минуле десятиліття країни НАТО виділили на підтримку армії Афганістану понад два мільярди доларів. Я розраховую, що на саміті лідери союзників продовжать свою підтримку і після 2020 року.

Сили НАТО також ведуть підготовку іракських військ, і на саміті буде оголошено про нову місію, яка консолідує ці зусилля. Сотні інструкторів НАТО тренуватимуть іракських солдатів, щоб забезпечити безпеку їхньої держави і гарантувати, що "Ісламська держава" більше не повернеться.

Новини за темою

Від Балканського півострова до Північної Атлантики, від Чорного моря до Балтійського американські та європейські солдати, моряки і льотчики зі всього альянсу працюють над тим, щоб забезпечити безпеку наших країн. Ця співпраця стала можливою завдяки тому, що у нас спільні інтереси, історія та цінності — зв'язки, які об'єднують нас, мають глибоке коріння.

Ось тому і була задіяна стаття 5 про взаємний захист — вперше з часів теракту 9/11. Ось тому сотні тисяч європейських і канадських солдатів пройшли Афганістан пліч-о-пліч зі своїми американськими колегами. Понад тисячу з них поклали свої життя в ім'я спільної мети.

Не секрет, що між країнами НАТО, як і раніше, є розбіжності в таких питаннях, як-от торгівля, глобальне потепління і ядерний договір з Іраном. У минулому нам завжди вдавалося подолати розбіжності. Дві світові війни і холодна війна дали нам серйозний урок: у єдності — наша сила і безпека.

Єнс Столтенберг

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів