Наступ на "Газпром": Євросоюз обмежує апетити російського монополіста

Єврокомісія вжила низку кроків для обмеження впливу російського газового монополіста — компанії "Газпром". У кінці травня, після трирічного розслідування, ЄК зобов'язала "Газпром" дотримуватися низки обов'язкових положень, завдяки яким ціна на газ для країн Центральної та Східної Європи може знизитися практично на 20%. Якщо "Газпром" порушить приписи, його можуть оштрафувати на суму до 10% обігу. Також ЄК вивчає можливість розширити дію газової директиви на трубопроводи з третіх країн. Дії ЄК щодо стримування впливу "Газпрому" є позитивними для України, але поки що доволі м'якими, кажуть експерти

Наступ на "Газпром": Євросоюз обмежує апетити російського монополіста
Голова правління "Газпрому" Олексій Міллер ТАСС

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Єврокомісія вжила низку кроків для обмеження впливу російського газового монополіста — компанії "Газпром". У кінці травня, після трирічного розслідування, ЄК зобов'язала "Газпром" дотримуватися низки обов'язкових положень, завдяки яким ціна на газ для країн Центральної та Східної Європи може знизитися практично на 20%. Якщо "Газпром" порушить приписи, його можуть оштрафувати на суму до 10% обігу. Також ЄК вивчає можливість розширити дію газової директиви на трубопроводи з третіх країн. Дії ЄК щодо стримування впливу "Газпрому" є позитивними для України, але поки що доволі м'якими, кажуть експерти

Після розслідування, що тривало три роки, Єврокомісія 24 травня наклала на "Газпром" зобов'язання, у разі невиконання яких компанію можуть оштрафувати на суму до 10% консолідованого обігу. Повідомлення про початок антимонопольного розслідування, на підставі якого було ухвалено рекомендації, Єврокомісія направила "Газпрому" ще у квітні 2015 року. Російський монополіст є основним постачальником газу до країн Центральної та Східної Європи, що донедавна давало йому можливість продавати газ Польщі, Естонії, Латвії, Литві й Болгарії за вищими цінами, ніж іншим країнам ЄС.  

"Дійсно, досі ціни на російський газ для згаданих у рішенні країн було досягнуто шляхом переговорів, вони часто були упередженими, вищими, ніж на газ, що продають, наприклад, Німеччині. У середньому ціни були вищими до 20%", - сказав 112.ua директор енергетичних програм "Центр Разумкова" Володимир Омельченко. За словами експерта, "Газпрому" вдавалося добиватися таких вигідних для себе умов, у тому числі, завдяки тому, що у зв'язку з особливістю інфраструктури, наприклад, країни Балтії та Болгарія не мають альтернативи газпромівському постачанню блакитного палива. Іншим країнам Європи (Чехії, Угорщині, Польщі та Словаччині) "Газпром" постачав газ, домовляючись про ціну з кожною країною окремо, за допомогою переговорів. При цьому російський монополіст обмежував можливість реекспорту газу між країнами відповідними пунктами в контрактах.

Новини за темою

Згідно з нинішнім рішенням ЄК, російський газовий монополіст зобов'язаний викреслити з усіх контрактів пункти, які забороняють вільний обіг газу між країнами Центральної та Східної Європи, також має привести ціни на газ у відповідність до бенчмарків ліквідних хабів (TTF у Нідерландах і NCG у Німеччині), крім того, зобов'язаний дозволити використовувати свої газопроводи іншим компаніям.   

Рішення ЄК загалом є позитивним і справді допоможе частково зменшити апетити російської компанії, кажуть експерти. "Тепер ціна газу в країнах Центральної Європи і Балтії буде менше залежати від політичних рішень і домовленостей, а буде прив'язана до ринку. Кремль буде мати значно менше важелів політичного впливу в країнах Центральної Європи через "Газпром". Російський газовий монополіст не зможе тепер маніпулювати за таким принципом: поводишся добре - отримуй ціну меншу, погано – отримуєш високу ціну", - каже Володимир Омельченко. 

І "Газпром" буде змушений дотримуватися вимог Єврокомісії. У рішенні ЄК йдеться, що в разі недотримання приписів його можуть оштрафувати на суму до 10% консолідованого обігу. Так, за порушення зобов'язувальних вимог ЄК компанію Microsoft у 2013 році було оштрафовано на 561 млн євро. 

У разі недосягнення протягом 120 днів розуміння щодо цін на поставлений російським монополістом газ споживачі можуть звернутися до арбітражу, який має ухвалити рішення, враховуючи те, що ціни мають відповідати актуальному для ЄС рівню (орієнтованому на рівень ліквідних хабів), йдеться в тексті рішення ЄК. Підкреслюється, що подібні спори можна вирішувати виключно в судах європейської юрисдикції. "У ЄС вже відомо щонайменше про п'ятдесят судових спорів країн і трейдерів з "Газпромом" про ціну на газ. Частину з них скерували до суду, частину було закінчено укладеними мировими угодами. Причому позиції "Газпрому" найчастіше були більш слабкими, ніж у представників ЄС, і він йшов на поступки - на зниження ціни", - сказав Омельченко. Безумовно, нинішнє рішення ще більше зміцнить позиції європейських споживачів. 

Новини за темою

На ціну газу в Україні (притому, що ми не купуємо газ "Газпрому", але імпортуємо його зі Словаччини, Польщі та Угорщини) рішення ЄК, швидше за все, особливого впливу не матиме: газ постачають до нашої країни переважно компанії, які, по суті, і без того мали нормальні цінові умови при роботі з "Газпромом", каже Омельченко. За його словами, ефект буде, якщо ми перекуповуватимемо більше газу в центрально-європейських компаній, оскільки в результаті рішення ЄК у цих країнах ціна може знизитися. Це є можливим в разі реалізації інфраструктурних рішень. Зокрема, завдяки будівництву інтерконектора з Польщею.

З іншого боку, чи реально буде знижено ціни або буде збільшено маржу компаній-постачальників (враховуючи, що ціни на українському ринку є досі високими) — це ще питання. 

Експерти зазначають також, що нинішнє рішення ЄК є доволі м'яким. "Очікувалося, що воно буде жорсткішим і "Газпром" як мінімум оштрафують на чималу суму за порушення, яких він припускався протягом цих років. Але цього не сталося", - каже Володимир Омельченко. Водночас, за його словами, є впевненість, що "наступ ЄС на панівне становище "Газпрому" триватиме".

Нагадаємо, ЄК також розглядає можливість поширити положення газової директиви Третього енергетичного пакету на газопроводи, які пролягають з третіх країн у держави ЄС (та у зворотному напрямку). Як уже повідомляв 112.ua, для "Північного потоку – 2" — російського газопроводу, який є серйозною небезпекою для України і передбачає постачання газу до ЄС в обхід української ГТС, — схвалення цієї ініціативи означає необхідність окремих переговорів між Німеччиною і Росією щодо умов функціонування газопроводу, що в будь-якому випадку відсуне термін його введення в експлуатацію. Крім того, застосування передбаченого директивою анбандлінгу може змусити "Газпром" продати свою частку в проекті. Усі ці фактори можуть призвести до відмови російського монополіста від реалізації проекту, припускають експерти. 

Новини за темою

Ослаблення позицій "Газпрому" в ЄС у будь-якому випадку є вигідним для України і може стати додатковим козирем у переговорах щодо продовження транзитного контракту після 2019 року. Як відомо, сьогодні український "Нафтогаз" і російський "Газпром" перебувають у стані відкритої війни. Українська компанія розпочала процес стягнення з ВАТ "Газпром" боргу в 2,6 млрд дол. у закордонних судах на виконання рішення Арбітражного інституту Торговельної палати Стокгольма. У межах цього процесу було накладено забезпечувальні заходи на майно Nord Stream AG (управляє проектом "Північний потік") у Швейцарії, також було заморожено акції проектних компаній морських газопроводів "Північний потік" і "Північний потік – 2". Україна конфіскувала всі кошти російського "Газпрому", які перебували на території країни. "Газпром" своєю чергою після рішення Стокгольмського арбітражу не на свою користь заявив про ініціювання розірвання контрактів на постачання і транзит газу з НАК "Нафтогаз України".

Олена Голубєва

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів