Наскільки голосно пролунає "Голос" Вакарчука і чи буде його почуто

Наскільки голосно пролунає "Голос" Вакарчука і чи буде його почуто
Голос

Гурген Григорян

Журналіст

У День незалежності, 24 серпня 2018 року, в Києві відбувся концерт групи "Океан Ельзи". І багато хто в Україні був впевнений, що на ньому лідер групи Святослав Вакарчук оголосить про повернення в політику і навіть участь у президентських виборах. Цього не сталося.

Проте соціологи незмінно вносили його до своїх опитувань (так само, як і Володимира Зеленського), але він продовжував мовчати (хоча йому "малювали" непоганий рейтинг). Аж до 28 січня, коли Вакарчук несподівано заявив, що не балотуватиметься в президенти, але повернеться в політику. Всерйоз і надовго. Можна припустити, що його куратори не схвалили цієї його легкодухості та вимагали більшої рішучості – треба ж врешті-решт виправдати і надану йому "високу довіру", і витрачені на нього кошти під час навчання та стажування в США. 

Новини за темою

Перед першим туром президентських виборів Вакарчук хоча відкрито не заявив про підтримку якогось кандидата, однак закликав голосувати "не по приколу", повторивши один зі слоганів передвиборчої кампанії Петра Порошенка. Це дало підставу багатьом експертам припустити, що створювана музикантом партія "Голос" є дочірнім проектом екс-президента. Наприклад, нардеп Сергій Лещенко заявив: "Єдина стратегія для крадія президента і політичного банкрута – переговори з Вакарчуком".

"Вакарчук вже проклацав свою грядку, - жорстко коментує політтехнолог Василь Стоякін. - Запит на нові імена ще актуальний, але цей майданчик зайняв Зеленський. Зараз він може забрати частину тих 15%, які отримав Порошенко, але на цей електорат вже занадто багато охочих. Теоретично шанси він має, але практично проект спробують використовувати Порошенко та/або "Народний фронт". А вони токсичні!".

Створення "Голоса" - вже друга спроба Святослава проникнути в українську політику. У 2007 році активний учасник Помаранчевої революції за квотою блоку "Наша Україна" Віктора Ющенка пройшов до Верховної Ради.

23 листопада 2007 року він став депутатом парламенту, де увійшов до комітету з питань свободи слова та інформації, а також до групи з міжпарламентських зв'язків з РФ. За час свого депутатства музикант не запропонував жодного законопроекту, двічі виступав з трибуни і пропустив 56 127 пленарних засідань. І вже 16 грудня 2008 року його мандат народного депутата було достроково припинено за його особистою заявою.

Новини за темою

Тепер музикант вирішив повернутися в Раду. Які цілі він ставить перед собою? Він має намір відстоювати курс на вступ до ЄС і НАТО, обіцяє зберегти територіальну цілісність України і повернути окуповані території; розвивати інноваційну економіку, малий і середній бізнес; культивувати сучасну освіту та медицину; забезпечувати високі стандарти безпеки та екології, справедливе пенсійне забезпечення та інтеграцію в глобальні ринки. Дежа вю виникає: все це ми вже багато разів чули, але жодного разу не бачили.

"Вакарчук дійсно може домогтися успіху, якщо буде жорстко критикувати Порошенка. Якщо ж він буде проти Зеленського або Тимошенко, то програє. Потрібно вміти грати на публіку, а поки його рейтинг – менш ніж 0,5%, це несерйозно", - резюмує аналітик Олександр Охріменко.

Коли в Україні створюється нова політсила, то одразу виникає закономірне питання: "Хто замовив цю музику?". Адже ідеологія партії безпосередньо залежить від побажань того, хто її утримує. Однак сам Вакарчук намагається відвести подібні підозри, заявляючи, що його партія незалежна від великого капіталу. "Ми не беремо в олігархів ані копійки, ані цукерки. Олігархи не пишуть і не фінансують наших сценаріїв. Нами ніхто не володіє. Нова політика – це коли депутати підзвітні не своїм спонсорам, а людям, які за них проголосували. Наші політичні рішення купувати не зможе ніхто", - хвалився голова "Голосу" на представленні своєї партії. Мовляв, серед партійців є заможні люди, які чесно заробили капітал.

До того ж, виступаючи в ефірі "одиничок", музикант повідомив, що сам є спонсором своєї партії. Крім того, нібито серед меценатів велика кількість представників середнього бізнесу і навіть кілька великих бізнесменів. Серед них Віктора Пінчука і Джорджа Сороса не було згадано, хоча у 2018 році газета The Washington Times заявляла, що Пінчук і Сорос мали намір висунути Вакарчука в президенти України. До речі, юридична адреса партії "Голос": Київ, вул. Жилянська, 75, де розташований бізнес-центр "Євразія". За "збігом обставин" власником будівлі є компанія Dragon Capital, чиїм інвестором є відомий "великий комбінатор" Джордж Сорос. "Але я вам обіцяю, що ми не збираємося працювати і просити будь-якої підтримки, тим паче фінансової, ні від кого з тих, кого вважають олігархами", - обіцяє Вакарчук, і додає, що першою законодавчою ініціативою партії "Голос" у парламенті буде законопроект про деолігархізацію.

Однак словам музиканта про те, що треба боротися з олігархами, але при цьому не брати у них гроші, повірили далеко не всі. "Глибоко символічно, що таку заяву пан Вакарчук зробив в ефірі неолігархічного ТБ-каналу ICTV", - заявив політолог Дмитро Джангіров. Як відомо, цей телеканал пов'язують з українським олігархом Віктором Пінчуком. Проте інші експерти підозрюють Святослава у зв'язку з іншим олігархом. "Порошенко і Вакарчук у схожій стилістиці прокоментували заяву глави АП Андрія Богдана про референдум щодо взаємин України та Росії. Висновок: партія війни, яка відмінно заробляла на "донбаському конфлікті", тепер будь-які ініціативи Зеленського буде жорстко і лицемірно критикувати, звинувачувати його в здачі інтересів країни і капітуляції. Їхнє завдання – не дати закінчити війну і принести мир", - прокоментував нардеп Олександр Онищенко.

Новини за темою

Журналіст Олександр Дубинський звернув увагу на тих, з ким працює Вакарчук: "Вчорашні "порохоботи" на кшталт Олешка і Ко. перейшли на службу до Вакарчука. Це в скарбничку доказів причетності Порошенка до "Голосу" Славка". З чого можна зробити висновок, що Вакарчук може вступити в якийсь дружній альянс з президентом. Але, як відомо, в політиці друзів не буває, але є ситуативні партнери. Крім того, незважаючи на згадану схожість їхні позиції все ж мають відмінності.

Святослав жорстко розкритикував слова глави Адміністрації президента Андрія Богдана, який викотив "пробну кулю" у вигляді пропозиції провести референдум, щоб визначитися з тим, чи вести переговори з Росією. Вакарчук вважає це безвідповідальним кроком: "Референдум – це народне волевиявлення, а не перекладання відповідальності на народ. Щоб закінчити війну із зовнішнім ворогом на наших умовах, потрібно виграти війну з ворогом внутрішнім – зі старою політикою, яка і є причиною корупції, бідності, низького рівня життя більшості українців. Виносити питання національної безпеки на референдум в той час, коли противник веде проти нас не тільки гарячу війну, але й інформаційну, небезпечно і безвідповідально. Ми знаємо, як закінчувалися "референдуми" на Донбасі та в Криму. Шкода, що новий глава АП цього не розуміє".

Можливо, Вакарчук забув, але публічні заяви (так само, як і рукописи) "не горять". Справа в тому, що 5 років тому він сам пропонував референдум щодо не менш гострого державного питання. У 2014 році в ефірі каналу ICTV Святослав запропонував: "Хтось говорить про федералізацію, хтось – за унітарний устрій. Давайте поставимо таке питання, давайте не боятися! Політики його не вирішать ніколи, їм невигідно його вирішувати. Поставте питання: ви хочете жити в унітарній країні з широкими повноваженнями – перше; друге: ви хочете жити у федерації. Хай відповідають люди, вони розсудять".

Музикантові також бажано згадати, що в 2007-2008 рр. (коли він був народним депутатом) він не проголосував у Раді за зняття депутатської недоторканності і за вступ України до НАТО. Вакарчук нині заявив, що не пам'ятає цього: "Я змалечку, коли дізнався, що таке НАТО, вважав, що Україна повинна інтегруватися в усі європейські структури". Тут саме час нагадати, що народився лідер "Голоси" у 1975 році в Мукачеві. Вікіпедія стверджує, що учень Святослав брав участь у шкільному КВК і театрі, активно займався баскетболом. Де радянський школяр отримав настільки притягальну інформацію про північноатлантичний альянс, залишається загадкою.

"Як кажуть, і зайця можна навчити курити, і Вакарчука зробити політика. Чом би й ні, - розмірковує політолог Олександр Дудчак. - Все залежить від фінансових можливостей замовника та політичної волі. Судячи з того, що він вже був відправлений на річне стажування до спеціалізованого навчального закладу, де готують політиків для різних бананових республік, то до проекту "Голос" на Заході ставляться цілком серйозно. Коли прийде час, йому накажуть: "Голос, В'ячеславе!". А населенню розкажуть казку про чесного політика нової формації, у "якого навіть очі не бачили, як руки крали".

Вакарчук обіцяє: в його партії не буде чинних нардепів. Й одразу додає: "Можуть бути виключення: тих із них, кого українці (які громадяни, скільки їх має бути?) знають як успішних і порядних парламентаріїв (список до студії!), він підтримає у мажоритарних округах. А хто ж гідний звання народного депутата від "Голосу"? Лідер партії запропонував і волонтерам місця у передвиборчому списку партії. Але всі кандидати повинні володіти таким чималим набором якостей:

- незаплямована репутація;

- не бути олігархом або його другом, подати декларацію та пояснити її;

- відповідати антикорупційному і люстраційному законодавству;

- поділяти цінності, принципи, ідеологію партії;

- бути успішним у професії та/або громадській діяльності;

- мати план зміни країни;

- не мати порочних зв'язків з Януковичем, комуністами і проросійськими силами;

- не мати громадянства і бізнесу в Росії;

- відсутність досвіду роботи/співробітництва зі спецслужбами тоталітарних режимів або сепаратистами;

- не протидіяв Революції гідності;

- визнавати факт російської агресії і територіальну цілісність України.

Мені чомусь здається, що простіше пройти відбір до ЦРУ чи ФСБ. 

"Моя задача, щоб у владу прийшли патріотичні, порядні, професійні люди, для яких інтереси громадян понад усе. А щодо питання "Хто наш виборець", я відчуваю, що це досить принизливо ділити людей на свого і не свого виборця. Ми будемо звертатися до всіх людей у країні", - відповідає Вакарчук. Це означає одне з двох: або Святослав не хоче зазначенням одних груп або верств населення відлякати інших, або він дійсно не знає (не визначився?), хто його цільова аудиторія.

"Вакарчук не має кількох базових інгредієнтів успіху: непричетності до колишніх політичних проектів і мережевої розкрутки, - зазначає аналітик Олексій Кущ. - Є популярність, але її недостатньо. Натомість є й сумний досвід "вляпування" у владу, причому токсичний і безуспішний. Немає потужної мережі у вигляді медійної організації. Ці недоліки чисто теоретично можна було би компенсувати більш якісною командою і новими смислами, але й тут поки повний вакуум. Зараз він радще регіональний "черлідер" на підтанцьовці у більш вагомої команди колишнього президента. Всім очевидна вторинність "Голосу" щодо Зеленського, і виборці це відчувають".

Вакарчук вважає, що необхідно виконати дві умови – і війна на Донбасі одразу припиниться. "Фактор № 1. Нам потрібно створити казку, парус справжнього вільного життя, де людина відчуває себе гідною, захищеною, має добробут і безпеку. Приклад всередині країни стане поштовхом для жителів непідконтрольних Києву територій швидше об'єднатися разом із нами. Фактор № 2. Нам потрібно не забувати, що люди, які живуть по той бік кордону, - це теж наші люди. Нам потрібно простягнути руку допомоги, нам потрібно не сприймати їх як людей другого сорту, нам потрібно показати кожному з них: ми чекаємо на них, і ми колись будемо разом".

Мабуть, сам музикант розуміє нездійсненність (принаймні найближчим часом) свого першого постулату, і тому звернувся вже не до людей, а до чинних політиків (з якими, нагадаємо, він не бажає мати нічого спільного) і закликав їх "зробити все для того, щоб війна закінчилася якнайшвидше і на сприятливих для України умовах" (які ці умови – знову незрозуміло).

"Голос Святослава Вакарчука – це давно вже культурна спадщина нашої країни, і будь-яке його слово, зокрема й у політиці, лунає доволі голосно, і, що не менш важливо, як і у вокалі, чисто і без фальші", - вважає аналітик Олександр Гаврутенко. "Тотальна впізнаваність всередині країни і всесвітня популярність дають йому можливість говорити з людьми і бути абсолютно впевненим, що його почують. І це колосальний ресурс для політика, яким, на жаль, Святослав ще не вміє користуватися. Крім того, щоб бути почутим, треба ще бути зрозумілим – у політиці, як і у творчості, потрібно вміти достукатися до сокровенного, зачепити людей за живе, бути унікальним, неповторним. А з цим зараз великі проблеми: момент упущено. Все, що йому тепер залишається робити, це копіювати в методах Зеленського і в сенсах – Порошенка. А це вже не чіпляє. Ба більше, навіть відштовхує. Тому мій прогноз для новоствореної партії "Голос" на парламентських виборах невтішний, але мені дуже хотілося би помилятися, щоб у новому політичному просторі і владу, й опозицію представляли дійсно нові команди з якісно іншими політиками", - все ж сподівається експерт.

Свіже опитування соціологічної групи "Рейтинг" показало, що за "Голос" готові проголосувати 0,7% українців, а за "Слугу народу" - 29,5%. Блогер В'ячеслав Чечило прогнозує, що "Голос" може перетворитися на найпровальніший патріотичний проект року: "Не знаю, що там Вакарчуку наговорили політтехнологи, але у виборця немає запиту на клоунів. Тим паче в його ультрапатріотичній ніші".

"Я чітко усвідомлюю, що якщо потрапимо до Верховної Ради, то основний час і зусилля займатимуть політика і робота на благо людей. Але я залишаю за собою право писати музику та інколи давати концерти. Було би дивним змінити себе і перестати займатися музикою взагалі", - обнадіює своїх шанувальників музикант. То що, Святославе, може, справді краще й далі займатися творчістю?..

Гурген Григорян

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>