Народжені в "ДНР": Як з'являються на світ діти в "республіках" і в що це обійдеться для батьків

Подвійні пакети документів, високі витрати на ліки та одяг, турботи про заробіток і можливості заощадити – все це будні молодих сімей із дітьми в самопроголошеній "Донецькій народній республіці"

Народжені в "ДНР": Як з'являються на світ діти в "республіках" і в що це обійдеться для батьків
Фото з відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Подвійні пакети документів, високі витрати на ліки та одяг, турботи про заробіток і можливості заощадити – все це будні молодих сімей із дітьми в самопроголошеній "Донецькій народній республіці"

Наприкінці жовтня в самопроголошеній "ДНР" з'явилася соціальна реклама, яка розписувала "переваги" чинної на її території комендантської години, "завдяки" якій у "республіці" за 3 роки народилося 30 тис. дітей.

Справа не тільки в тому, що за час бойових дій і дії комендантської години народжуваність впала вдвічі, як і те, що для зачаття дитини комендантська година не потрібна зовсім, реклама абсолютно не враховує того, які випробування в умовах самопроголошеної "республіки" покладають собі на плечі батьки.

Отже, кожна вагітна жінка потребує кваліфікованої консультації на період вагітності, що можна отримати як стандартно безкоштовно за місцем проживання, так і в "столиці" - Донецьку, що обійдеться в 200-300 рублів за 1 консультацію (90-140 грн за курсом НБУ).

Народжувати можна також за двома варіантами: безкоштовно у звичайній палаті і платно в окремій палаті. Втім, якість догляду і безкоштовних пологів цілком хороше, тож необхідності переплачувати загалом немає. Щоправда, в разі виникнення деяких ускладнень (наприклад, необхідність проведення кесарева розтину) можуть попросити витратні матеріали: як правило, 4-5 тис. російських рублів (1 780-2 220 грн). Але їх оплата залишається виключно на розсуд пацієнтів - вони можуть заплатити, а можуть і ні.

Новини за темою

Можливо, з гарною якістю безкоштовних прийомів пологів пов'язано той факт, що і в Україні є породіллі, які зголосилися народжувати на території самопроголошеної "ДНР" у рамках оголошеної в лютому лідерами самопроголошених "ЛНР" і "ДНР" Гуманітарної програми за возз'єднання народу Донбасу.

Згідно з даними "народних" республік, від початку року по жовтень на території самопроголошеної "ЛНР" народили 74 жінки з підконтрольних Україні територій, і 70 – у "ДНР".

Услід за народженням дитини одразу ж постає питання: "чиє" свідоцтво про народження потрібно оформити?

Враховуючи невизнаний юридичний статус самопроголошених "ЛНР" і "ДНР", оформити свідоцтво про народження у "народній" республіці хоча й простіше, але викличе проблеми в майбутньому, адже визнано його буде тільки на території "ДНР", "ЛНР" і Російської Федерації. Але що робити, якщо щасливі бабуся й дідусь живуть на території, підконтрольній Україні? Як повезти їм показати онука, адже зі свідоцтвом про народження "ДНР" на українському КПВВ просто не пустять, а то й затримають за підозрою в крадіжці дитини.

Можна, звичайно, проявити принциповість і патріотизм, але загалом ті, хто може собі дозволити, воліють оформити на додаток до свідоцтва про народження "ДНР" ще й аналогічний документ України, згідно з яким дитина народилася на українській території. Робиться це через різних "знайомих", під якими, щоправда, найчастіше фігурують банальні посередники в оформленні таких документів.

Новини за темою

Але крім юридичного виграшу, молоді сім'ї мають і відчутні фінансові бонуси.

Так, при народженні дитини Україна одноразово сплачує 10 320 гривень (23 220 російських рублів). Ще 860 гривень (1 935 російських рублів) виплачують щомісяця протягом наступних трьох років. Одночасно з цим ідуть виплати і від самопроголошеної "ДНР": 20 тис. російських рублів (8 888 гривень) і 1 750 рублів (777 грн) відповідно одноразово і щомісяця.

Однак все ж не слід звинувачувати мимовільних "шахраїв" - сім'ї з дітьми з "ДНР" - в отриманні фінансової допомоги відразу від обох сторін, адже попереду у них довгі роки, протягом яких дитину треба, як кажуть, "поставити на ноги", а в специфічних умовах самопроголошених "республік" (при низьких заробітних платах і високих цінах) це особливо складно й дорого.

Батьки дитини, народженої в "ДНР", можуть розраховувати на гуманітарну допомогу від "республіки" в плані дитячого харчування: для цього щасливий батько повинен звернутися до Управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання, де потрібно надати довідку про доходи матері і заповнити анкету.

Після цього сім'я може розраховувати на отримання відразу двох гуманітарних поставок: 1 ящик з дитячим харчуванням обсягом 7,5 кг буде виходити щомісяця і ще три таких же ящики можна буде отримати 1 раз на 3 місяці (щоправда, останню допомогу після кожного такого отримання раз на 3 місяці треба буде переоформляти). У середньому сім'я з дитиною отримує на місяць близько 15 кг дитячого харчування, куди входять овочеві, м'ясні та фруктові пюре, молочна каша і фруктові соки.

112.ua

Щоправда, іноді з видачею гуманітарних наборів затримка.

Якщо з дитячим харчуванням все виглядає досить благополучно, то ось із ліками, одягом і взуттям для дітей не все так райдужно.

Дитячі ліки виробництва Російської Федерації в середньому коштують дорожче українських аналогів, інколи на порядок.

112.ua

Так, флакон дитячого сиропу від кашлю "Парацетамол" ємністю 120 мл може коштувати до 138 російських рублів, тоді як у Києві він коштує до 20 грн (45 російських рублів). Упаковка крапель у ніс "Аква Маріс" обійдеться в 230 російських рублів, в Києві їх можна купити за ціною до 60 грн (135 російських рублів). Памперс можна купити приблизно за 15 російських рублів (6,70 грн), в Україні їх можна придбати в межах 4,5-5 грн (10-11 рублів). Хто не обмежений у коштах, може купувати імпортні засоби гігієни, наприклад, японські трусики за ціною в 1 550 російських рублів (688 грн) за 58 штук.

Новини за темою

По-різному буває з дитячим одягом і взуттям. Наприклад, влітку можна було купити дитячі сандалії дитині до року як за 300 рублів (133 грн) очікувано поганої якості, так і за 1 500 рублів (667 грн) із супінатором хорошої якості.

Також є інші способи заощадити: наприклад, пройтися комісійними магазинами дитячих речей, яких відкрилося на території "ДНР" чимало, або замовити речі через інтернет, попросивши знайомих привезти їх. Зробити останнє нескладно, позаяк у соцмережах чимало як груп взаємодопомоги, так і груп "матусь" із міст "ДНР", для яких подібні послуги не є чимось незвичайним.

Загалом, як зізнаються батьки, якщо для більш-менш нормального життя в самопроголошеній "ДНР" може вистачати зарплати у 7-8 тисяч російських рублів (3 110-3 555 грн), то з урахуванням дитини може не вистачити і 12 тис. рублів (5 330 грн), отримуваних "чиновниками ДНР" у місцевих "адміністраціях".

Микита Сініцин

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів