Нарешті Захід побачив, що Росія наступає на всіх фронтах

Нарешті Захід побачив, що Росія наступає на всіх фронтах
Фото з відкритих джерел

The Telegraph

Британське видання

Оригінал на сайті The Telegraph UK

Розкрита минулого тижня завдяки спільним зусиллям британських, голландських й американських спецслужб інформація щодо діяльності російських агентів, які займаються підготовкою кібератак на країни, компанії та міжнародні організації, стала для Москви провалом і поставила її у вкрай незручне становище. Раптово для всіх став очевидним розмах цієї діяльності і лукавство нескінченних спростувань.

Ці викриття відкрили, нарешті, урядам і широкій громадськості очі на те, що відбувається насправді. Тим часом рівнозначною, якщо не більш серйозною проблемою є характер і ступінь втручання Росії у справи дедалі більшої кількості країн Південної та Східної Європи. Тоді як Захід з головою поринув у свої проблеми і розбіжності, президент Путін привселюдно методично підриває його майбутню стабільність.

Новини за темою

Найяскравішим прикладом тут залишаються події 2014 року в Україні. Росія анексувала частину її території — Крим, а потім запустила цілу кампанію з ослаблення і дестабілізації України, щоб та не могла функціонувати як нормальна країна. За цим пішли роки трагедій і смертей, серед них аварія малайзійського авіалайнера, відповідальність за яке Москва рішуче відмовляється брати на себе, тоді як наявні докази не залишають сумнівів у тому, що літак було збито російською ракетою.

Однак російська стратегія, націлена на те, щоб не дозволити країнам добровільно встановлювати в себе демократичний режим у межах західного альянсу, особливо є помітною стосовно менш великих держав. У 2016 році було зірвано спробу державного перевороту в Чорногорії. Це була спроба перешкодити приєднанню цієї крихітної країни до НАТО, і серед учасників змови були громадяни Росії.

Росія також використовувала свій досвід впливу на виборчі заходи за кордоном для придушення явки в країні, яка досі має офіційну назву "Колишня югославська Республіка Македонія". Референдум, що відбувся минулого тижня, стосовно нової назви країни — "Північна Македонія", яку було погоджено з Грецією і відкривало шлях до подачі заявки на членство в ЄС і НАТО, продемонстрував явку, недостатню для того, щоб його результати могло бути визнано дійсними. З метою відвернути виборців і посилити тертя між ними використовувалися численні фальшиві акаунти в соцмережах і "підроблені новини".

Новини за темою

З усією справедливістю можна припустити, що деякі з цих методів застосовувалися для впливу на національні вибори, які відбулися днями у двох країнах. У Латвії на загальних виборах проросійська партія отримала достатню кількість голосів, щоб увійти до складу уряду і впливати на західні інститути зсередини.

А обрання до Президії Боснії і Герцеговини союзника Москви Мілорада Додика серйозно ускладнить цій країні, яка є одним із гарантів миру на Балканах, шлях до подолання її глибоких внутрішніх суперечностей або до поступового вступу до НАТО.

Щоб з'єднати всі ці точки, нам необхідно пов'язати їх з переговорами між двома іншими балканськими країнами, Сербією і Косово, щодо ініціативи "виправлення" їхнього кордону. Хоча конкретних пропозицій ще не зроблено, цей процес, по суті, передбачає переміщення деяких муніципалітетів з переважно сербським населенням до Сербії, а з албанською більшістю, ймовірно, - до Косово.

Для багатьох ця тема є абсолютно незнайомою і може здатися несуттєвою. Багато західних урядів нею не цікавляться. Офіційні особи в Брюсселі та Вашингтоні заявляють про свою потенційну згоду в тому випадку, якщо ці заходи ні на що не вплинуть. Але проблема саме в цьому й полягає: таких наслідків буде багато.

Новини за темою

Росія активно підтримує зміну кордону. Велика Британія налаштована скептично. І тільки Німеччина поки виступає рішуче проти. Міністр закордонних справ Німеччини сказав: "Це може потривожити занадто багато старих ран".

Ще в 2010 році, виконуючи обов'язки міністра закордонних справ, я багато разів проводив на Балканах робочі зустрічі і щоразу намагався переконати всіх зацікавлених осіб у тому, що "сьогоднішній варіант карти є остаточним" і що в них не має виникати навіть думки про те, щоб її виправити. Заходу слід було б приєднатися до думки Берліна. Тільки-но виникне можливість "скоригувати" один кордон, з'явиться виправдання для зміни багатьох інших.

Для деяких боснійських сербів думка про те, що кордони в регіоні можна піддати змінам, є стимулом до спроби завершити розчленування країни за етнічною ознакою, здійснене у 1990-ті роки і таке, що спричинило за собою людські жертви. Що стосується Росії, то у неї напоготові цілий список кордонів, які слід "виправити".

Можливо, до складу Росії офіційно увійдуть Абхазія і Південна Осетія, відірвані нею від Грузії десять років тому? А може, варто загострити суперечку, що назріває між Угорщиною та Україною, висунувши припущення про те, що етнічним угорцям, ймовірно, теж знадобиться "виправити" свій кордон? А як щодо країн Балтії, де проживає велика кількість етнічних росіян? Адже і їм можна підкинути ідею з "поправками".

Росія без коливань всіляко сприятиме тому, щоб цей ящик Пандори відкрився, оскільки, найімовірніше, це призведе до погіршення відносин між країнами, які в іншому випадку могли б вибудовувати більш стабільне та успішне  майбутнє в рамках великої західної структури. Для Москви це досить вагома причина, щоб мобілізувати свої ресурси і скоординувати стратегію.

Новини за темою

Британці, які нині стурбовані політикою Брексита, можуть запитати, чому це важливо для нас. І я назву три причини. По-перше, якщо ми не займемо тверду позицію з таких питань, ми цим дамо мільйонам жителів легко вразливих європейських країн привід думати, що вони назавжди застрягли в нейтральній смузі стагнації, а їхні лідери отримують винагороду за те, що підливають масла у вогонь давніх суперечок замість того, щоб знаходити нові шляхи спільної роботи.

По-друге, розпочате Росією систематичне ослаблення Західної Європи (поряд з підтримкою руйнівних націоналістичних партій на всьому континенті) починає охоплювати і сам альянс НАТО, який вже 70 років служить основою нашої безпеки. Нарешті, слабкість перед лицем такої діяльності призведе до ще більш серйозної конфронтації в майбутньому: на чиєму кордоні та в якій країні — ми поки не можемо передбачити.

Слід віддати належне проникливості Терези Мей і Джеремі Ганта, виявленій в їхній виступах щодо Росії, а також британським спецслужбам, які першими викрили ці жорстокі й неприйнятні дії. Велика Британія намагається, як і раніше, активно сприяти майбутній стабільності на Балканах і зміцненню безпеки союзних країн Балтії.

Але тепер до цього важливо додати чітке уявлення про події, об'єднані зусилля в боротьбі з цією загрозою і категоричне неприйняття спроб перекроювати залиту кров'ю карту Східної Європи.

Вільям Хейг, колишній міністр іноземних справ Великої Британії і колишній лідер Консервативної партії

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів