Цього разу все буде інакше. Але не в Україні

Цього разу все буде інакше. Але не в Україні
З відкритих джерел

Оригінал на сторінці Павла Вернівського в Facebook

"Цього разу все буде інакше" – назва досить цікавої книги про історію дефолтів у різних країнах світу, я б навіть сказав, довідника з дефолтів. Її написали два професори Гарварду Кармен Рейнхарт і Кеннет Рогофф. До речі, вона скоро з'явиться в Україні.

Як ви напевно помітили з назви, суть цієї книги полягає в тому, що в будь-якій країні уряд, який стоїть на межі дефолту, переконує себе, що цього разу все буде інакше.

Так себе переконували уряди країн перед Великою депресією 1929 року. У нас все чудово. Ринки зростають. Економіка розвивається. Бум глобалізації. Борговий тягар невеликий.

Так себе переконували країни третього світу перед Борговою кризою 80-х. Високі ціни на сировину. Низькі ставки за позиками. Розумні технократи вміло керують боргом та інвестують у правильні проекти.

Так міркували Азійські країни перед Азійською фінансовою кризою 1997 року. Консервативна податкова політика. Стабільні курси. Високі показники зростання економіки і заощаджень.

Так міркували навіть у США перед кризою-2008. Ми навчилися керувати економікою. Засвоїли правильні уроки з історії. У нас чудова фінансова система. Глобалізація і технології не дадуть ринку впасти.

Новини за темою

У книзі цього немає, але, на жаль, так міркують у нас. Ми розумніші, ніж минулі політики. Краще знаємо, що робимо. Борг країни контрольований і постійно знижується в структурі ВВП.

Як далі розповідали у книзі автори, дефолт відбувається не тому, що у держави закінчуються гроші. Радше, тому що держави відмовляються платити за боргами. У певні періоди борг досягає такої критичної маси, що на його виплату може йти значна частина державних грошей. І якщо цих грошей іде кудись більше, то в інших місцях їх хтось недоотримує.

Наприклад, Велика Британія перед Великою депресією перестала виплачувати зовнішній борг, коли витрати за боргом перевищили 44% бюджетних витрат. Все тому, що ці витрати призвели до значних соціальних потрясінь, безробіття, масових страйків, які загрожували перетворитися на бунт.

Борг за Першу світову війну Велика Британія виплатила лише в 2015 році! Схожа ситуація трапилася і після Другої світової війни, де британці змогли погасити свої борги тільки в 21 столітті! Якщо ви цікавилися історією, то саме через свій борг, точніше, коли США пригрозили вимогою повернути весь борг, Велика Британія програла Суецьку кризу і поступилася місцем найпотужнішої економіки світу - США.

У чому проблема України? Зараз виплати за боргом перевищують 40% бюджету. Це величезна сума. Сьогоднішні політики переконують нас, що це результати роботи минулої влади. Однак насправді зростання держборгу зумовлено тим, що країна ні тоді, ні зараз не замислювалася про серйозну проблему торгового дефіциту!

Насправді тут все гранично просто. Україна не є емітентом долара. Іноземну валюту вона може взяти тільки з допомогу експорту, інвестицій або кредитів. Оскільки в країні експорт нижчий ніж імпорт, а інвестицій немає, то єдиним джерелом долара є - кредит!

Небезпека цього кредиту полягає в тому, що його так само потрібно повертати у валюті. Якщо відбудеться девальвація, то в національній валюті борг зросте, спричинить інфляцію і, найімовірніше, стане непідйомним тягарем для країни. Цього не враховували і не враховують ні вчорашні, ні сьогоднішні, ні майбутні можливі політики.

Чому я панікую? Якщо ви подивитеся на будь-яку країну з сировинною економікою, то помітите, що її зростання дуже тісно корелює зі світовими цінами на сировину. Причому дуже тісно корелює. І чим менш розвинена країна, чим більше залежить від сировини, тим більше залежить від цих цін.

Небезпека цих цін полягає в тому, що вони можуть як зростати, так і знижуватися. Якщо ціни впадуть, то це відразу призведе до обвалу економіки. Це сталося з нами як у 2008, так і в 2014 роках. Проблема полягає в тому, що падіння економіки відразу спричинить за собою девальвацію.

А девальвація призведе до зростання валютного боргу в структурі ВВП, зростання бюджетних витрат на борг і, найімовірніше, до дефолту. Проблема в тому, що наслідки цього дефолту відчують усі. Світло в кінці тунелю може виявитися вогнями потяга, який наближається.

Павло Вернівський

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>