П`ять років, що минули, показали, якою буде економіка України через 50 років

П`ять років, що минули, показали, якою буде економіка України через 50 років
З відкритих джерел

 

"Структурні зміни" – це гарний вислів, який часто полюбляють вживати політики та економісти, але вони рідко звертають увагу на реальний перебіг подій у країні. В Україні, дійсно, протягом п'яти років відбулися істотні структурні зміни, які вже впливають на наше життя, але про це намагаються не згадувати.

Саме ці структурні зміни тепер впливатимуть на наше життя протягом найближчих 50 років. Світ змінюється, потрібно тільки помічати.

Люди люблять міфи й казки, і тому обіцянка Майдану "тільки-но підпишемо Угоду про асоціацію з ЄС, зарплата буде як в ЄС" дуже сподобалася натовпу. Всі люблять прості й наївні гасла.

Новини за темою

Але практика життя виявилася іншою. Українська влада дійсно підписала Угоду про асоціацію з ЄС, але багато чого з того, що пов'язували з цією угодою, не спрацювало, а інше спрацювало не завдяки, а всупереч.

Багато говорять про те, що Україна впродовж останніх п'яти років стала "аграрною країною". Дійсно, частка сільського господарства у ВВП України зросла з 7,6 до 8,9%. Але (і це найголовніше) частка переробної промисловості у ВВП України зросла з 11,5 до 12%.

Сільське господарство не тільки годує українців, але й стимулює зростання промисловості України. Тому сільське господарство багато в чому допомогло пережити кризу 2014-2015 рр., і саме сільське господарство забезпечуватиме зростання промисловості України протягом найближчих років.

Хоча металургія нікуди не дінеться. Вона була й буде флагманом нашої промисловості. А ось видобуток корисних копалин, хоча і продовжує грати велику роль в економіці України, проте його частка у ВВП була близько 6% і такою залишатиметься.

Якщо в Україні не почнеться бум видобутку сланцевого газу. Тоді буде по-іншому. А поки що робимо так, як є.

А як же високі технології? Частка IT-послуг у 2018 році становила 3,8%, тоді як у 2013 році була лише 3,3% від ВВП.

Повторити досвід США і зробити силіконову долину в Україні складно, але розвивати ІТ-послуги реально, і це відбуватиметься й далі, проте замінити ІТ-послугами сільське господарство або металургію нереально. Треба реально оцінювати можливості України.

Галузь послуг в Україні розвивається дуже високими темпами. І це добре, позаяк світова тенденція саме й робить ставку на галузь послуг, а не на промисловість. Тому не дивуйтеся, що частка торгівлі у ВВП України займає близько 14%, і це найбільший сектор економіки.

Головне – не виробити, а продати. В ЄС та США частка торгівлі також є головною у ВВП. Ми йдемо за трендом. Крім того, розвиток інтернет-торгівлі дозволяє Україні стати світовим гравцем у цій галузі. Вже через 15-20 років інтернет-торгівля витіснить традиційну. При цьому не має значення, де буде розміщено офіс фірми або складу.

Все буде глобалізовано. Вже нині в Україні з'являються торговельні компанії, де офіс – в Ірландії, склади – в Україні, а покупці продукції – в усіх країнах світу. І це майбутнє.

Саме така галузь торгівлі потрібна нам і потрібна світові. Шкода, що наш конфлікт з Росією не дає зробити Україну транспортним хабом Європи – Азії. Це було би дуже вигідно і для нас, і для світової економіки. Якби товари поставлялися з Азії до України, то тут проходили би передпродажну підготовку, прямували до Європи, і навпаки.

От що було би добре.

Зрозуміло, що експорт робочої сили буде дедалі більше затребуваним в Україні. Вже нині експорт робочої сили формує близько 12% ВВП України, але цей показник може зрости до 20% протягом найближчих років. Унаслідок цього українці самі "візьмуть у свої руки європейську зарплату".

Водночас у міру інтеграції з ЄС українці, що мають досвід роботи в ЄС, зможуть працювати на нових підприємствах, які відкриватимуться в Україні в рамках глобалізації. Для європейського бізнесу вже зараз відкриття логістичних центрів в Україні для постачання товарів по всьому світу стало звичайним явищем. Ростемо.

Новини за темою

Хоча не так швидко, як хотілося би.

І про податки. Частка податків у ВВП України у 2018 році: 15,7% проти 12,8% у 2013 році. Фіскальний тиск зріс. Багато в чому через рахунки ПДВ. Тепер бізнесу доводиться віддавати більше грошей до держбюджету. Зросли й податки з фізичних осіб, що теж добре для скарбниці, але дратує українців. Але так буде й далі.

Будь-яка влада хоче, щоб всі платили податки. Грошей у держбюджеті на всіх не вистачає. Тому буде загальне декларування доходів і витрат українців та ліквідація (або радше реформація) спрощенців, та обмеження розрахунків готівкою. Вчіться платити податки, як в ЄС, навіть якщо вам це не подобається.

І наостанок. А якщо Україна і Росія помиряться і відновлять ділові стосунки? Зрозуміло, що ділові відносини між Україною і Росією відновляться протягом найближчих 50 років, але повернути те, що було до 2013 року, неможливо, та й не потрібно.

Багато заводів, орієнтованих на Росію, вже закрилися, інші перепрофілювалися на ЄС та Азію, багато з них змінили бізнес-профіль, та й сама економіка Росії стала більш ізольованою від інших країн.

Тому можна і потрібно вибудовувати нові ділові відносини між Росією і новою моделлю економіки України, яка вже більше європейська, ніж совкова.

Олександр Охріменко 

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>