Ми всі фінансові битви програли. І що тепер робити?

Ми всі фінансові битви програли. І що тепер робити?
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Новий шок від очільниці Міжнародного валютного фонду – 7 листопада Крісталіна Георгієва, виступаючи у Вашингтоні на 20-й щорічній конференції економічних досліджень, заявила: "Світовий борг – як державний, так і приватний – досяг рекордного максимуму – 188 трлн дол. США. Це становить близько 230% глобального виробництва". До речі, роком раніше її попередниця Крістін Лагард відзначала, що глобальний борг становив 182 трлн дол. США. І це ще не головна жахачка, бо в історії подібні колосальні вузли проблем розрубувалися одним махом з допомогою воєн.

Звичайно, і в Україні борг зростає. Що робити зараз Кабміну Олексія Гончарука? Конкретно в МВФ всім урядам радять робити все можливе для скорочення боргів, оскільки світова економіка уповільнює своє зростання і забезпечувати виплати буде все більш і більш проблематично. Чи прислухаються наші "слуги народу" до рекомендацій керівництва Фонду не нарощувати далі боргове навантаження на економіку України? У зв'язку з цим зауважу, що, наприклад, Греція вже будує плани укласти угоду про дострокове погашення близько половини обсягу всіх кредитів, взятих у МВФ, а це близько 4-5 млрд євро. Також уряду Греції вдалося вийти з-під зовнішнього управління іноземних кредиторів, під яким перебувала з 2010 року.

Новини за темою

У цих важких умовах стимулювання нашим Кабміном валютних спекулянтів і в цілому спекулятивного капіталу (керрі трейд) просто ні в які ворота не лізе. Особливо в Мінфіні сьогодні потрібні не стільки компетенції, скільки розумність і уважність в оцінці того, що відбувається. Адже для багатих і кредитоспроможних країн сьогодні дешевих грошей достатньо, а ось для убогої і корумпованої України вони абсолютно недоступні. Плюс валютні стерв'ятники нас постійно підштовхують до думки, що загроза дефолту стає очевидною. Навіть МВФ не хоче давати нам свій переддефолтний кредит. І в цих умовах роль Мінфіну, як і раніше, не зрозуміла, хоча припущення є.

Нагадаю, спочатку ми з оптимізмом сприйняли заяву міністра Оксани Маркарової про відмову надалі розміщувати облігації внутрішньої держпозики, номіновані в доларах США і євро, але раптом прилетіло повідомлення, як сніг на голову, що 12 листопада Мінфін знову буде розміщувати ОВДП, номіновані в доларах США, з терміном обігу 764 дні. Це турбує тому, що наша фінансова влада неминуче прибіжить до девальвації гривні або – дефолту! Відповідно, доларові зобов'язання різко зростуть у вартості. Вибачте, але тоді і землі не вистачить, щоб розрахуватися з усіма взятими кредитами і позиками.

Так, вибачте за грубість, ми лохи, що годуємо і тримаємо у високих кабінетах таких "диваків", які стрімко нарощують боргові проблеми країни. Судіть самі: портфель ОВДП України у власності нерезидентів за підсумками минулих 5 листопада аукціонів збільшився на 1,07 млрд грн і досяг історичного максимуму – 100,99 млрд гривень! З початку цього, 2019 року тільки нерезиденти збільшили вкладення в ОВДП майже в 16 разів (!), у тому числі обсяг доларових ОВДП у власності нерезидентів з початку року збільшився з 0,16 млрд грн до 2,82 млрд грн, євро – з 0,05 млрд грн до 1,37 млрд грн (в еквіваленті). Ми вже всі фінансові битви програли. Ще раз вибачте, але як у цьому зв'язку і напередодні глобальної фінансової кризи, що очікується вже в наступному, 2020 році, не пригадати сумний анекдот:

- Тато, а нас зачепить фінансова криза?

- Ні, синку. Фінансова криза зачепить тих, у кого є фінанси. А в кого їх немає, тим буде просто капець.

То що ж робити? Моя відповідь – руки не опускати, залучати в економіку України прямі інвестиції. Але тут постає інше питання, а якщо прем'єр Гончарук палець об палець не вдарив для створення в Києві Міжнародного інвестиційного хабу, навіщо тоді інвестиції він називає пріоритетом? За словами Олексія Гончарука, залучення інвестицій – це головний пріоритет для влади України. При цьому "ризики, які ви можете отримати, як і будь-який інший бізнес, уряд буде компенсувати, працювати над тим, щоб ці ризики були мінімальними. Для нас зараз залучення інвестицій - це топ-пріоритет, бо це драйвер економічного зростання", – додав голова Кабміну Олексій Гончарук.

Новини за темою

Але як ще нашому прем'єр-міністру пояснити, що для великих іноземних та внутрішніх інвесторів – це лише правильні, однак поки порожні слова, бо немає досі в Україні законодавчої та нормативно-правової бази для організації ринків капіталу і бізнесу хеджування. Таке відчуття, що і цій владі не потрібна нова інвестиційна Стратегія, яка передбачає створення в Києві Міжнародного інвестиційного хабу (з організацією відповідно до законопроекту "Про ринки капіталу" Універсальної біржі з 3-ма секціями: товарною, фондовою та деривативів).

Сумно про це говорити, проте не хочуть "вгорі" запускати Українську корпорацію розвитку, що дозволило б вже в наступному, 2020 року залучити в Україну іноземні інвестиції в розмірі не менше 10 млрд дол. США, забезпечивши тільки за рахунок цього приплив довгих інвестиційних грошей, зростання ВВП країни не менш ніж на 5%. І вже давно для виконання цих завдань розроблені і підготовлені Концепції та національні Програми, що передбачають три головні умови:

- сприятливі умови для інвестиційного бізнесу;

- економічну стратегію;      

- інститути та інструменти розвитку ринків України.

На жаль, але всі ці проекти так і припадають пилом у багатьох експертів та аналітиків у столах. Втім, ще не вечір. Фактично ми, урядовці й українські експерти, повинні придумати механізми, як у нових умовах врятувати національну економіку і зберегти хоч якісь заощадження населення, які ще залишилися. Цю тему нам треба активно обговорювати, вона є ключовою.

Олександр ГОНЧАРОВ,

директор Асоціації учасників ринків капіталу

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>