Можливість зіткнень між Україною і Росією в Азовському морі тільки збільшується

Можливість зіткнень між Україною і Росією в Азовському морі тільки збільшується
Фото з відкритих джерел

Stratfor

розвідувально-аналітична компанія

Оригінал на сайті Stratfor

Основні моменти:

- У міру інтенсифікації українсько-російського протистояння на сході України Азовське море стане новою ареною розбрату.

- Як Україна, так і Росія збільшать свою військову присутність у морі, а Київ уже оголосив про плани створення там до кінця року нової військово-морської бази.

- Нарощування військової потужності може призвести до зростання економічної дезінтеграції судноплавства на морі та поблизу нього.

- Росія є сильнішою за Україну на морі, але потужна підтримка Києва з боку США може змінити ситуацію в регіоні.

Українсько-російський конфлікт досі обмежувався сухопутними зіткненнями за контроль над Східною Україною. Однак нещодавні події свідчать про те, що війна, яка триває вже п'ятий рік, незабаром може перекинутися на море. 16 вересня український уряд оголосив про плани створити до кінця року військово-морську базу на Азовському морі. Це сталося за чотири дні до того, як президент Петро Порошенко підтвердив наміри Києва у своєму виступі перед парламентом. Ці заяви лунають на тлі нарощування на Азовському морі військових сил як України, так і Росії, що частково спричинено будівництвом Москвою мосту між Кримом і материковою Росією. Міст дає можливість останній переслідувати українські судна в межах більш великих обмежень на судноплавство. У результаті зростання напруженості на Азовському морі тепер цілком можливим є загострення, особливо якщо свою вагу в конфлікт також привнесуть Сполучені Штати.

Розгортання флоту

8 вересня Україна оголосила про розміщення двох броньованих артилерійських катерів у портовому місті Бердянську. Це сталося приблизно через тиждень після того, як командувач українськими військово-морськими силами сказав, що країна відправить у район моря більше кораблів, морських піхотинців і артилерії. А щоб підтримати нарощування угруповання військово-морського флоту, командувач сухопутними військами України генерал-полковник Сергій Попко 12 вересня заявив, що Україна буде тримати сухопутні війська поблизу моря на тлі планів зі створення постійних структур територіальної оборони та розміщення ракетних і артилерійських сил, а також військово-повітряних сил "для забезпечення надійного захисту узбережжя". Своєю чергою Росія, як повідомляється, останніми місяцями перекинула з Каспійського в Азовське море щонайменше 10 бойових кораблів і до 40 патрульних катерів.

Новини за темою

Щодо загальних сил військово-морського флоту в чорноморському регіоні, то Росія перебуває в більш сильному становищі, ніж Україна. Український флот нараховує 66 бойових і допоміжних військово-морських підрозділів, а також близько 11 тис. військовослужбовців. Навпаки, Чорноморський флот Росії зі штаб-квартирою в Севастополі має у своєму розпорядженні понад 2,8 тис. кораблів і суден, а також 25 тис. військовослужбовців. І невідповідність спостерігається не тільки в кількості, а й у якості: українські кораблі набагато менші та слабкіші, ніж у їхніх російських противників.

Наразі на Азовському морі Росія має 40 бойових кораблів, хоча Москва не дислокувала їх там постійно. Замість цього вона може переміщати свої кораблі між Азовським і Чорним морями за необхідності. Водночас Росія також розмістила 40 тис. військовослужбовців у Криму.

Київ також страждає від того, що після Євромайдану в 2014 році втратив портове місто Севастополь через анексію Москвою Криму, що змусило українську владу перенести свою основну військово-морську базу до Одеси. Наразі Україна має присутність на Азовському морі, але розгортання відносно незначне — тільки два загони берегової охорони в Бердянську і Маріуполі, які використовують лише невеликі та застарілі патрульні катери.

Міст, що зводить перешкоди

Азовське море має вирішальне значення для економіки України — можливо, навіть більше відтоді, як Київ утратив Крим, — тому що через водойму тепер проходять 80% експорту країни. Після анексії Москвою Криму через Бердянськ і Маріуполь було спрямовано частину вантажопотоку, який раніше везли до українських портів півострова. Але будівництво Москвою нового моста через Керченську протоку, єдиний прохід між Азовським і Чорним морями, скоротило вантажоперевезення до українських портів і спровокувало нарощування обома країнами військової міці.

Новини за темою

Технічно і Україна, і Росія мають можливість вільного користування водами Азовського моря відповідно до угоди 2003 року, але з моменту початку будівництва моста у квітні 2015 року українські судна змушені були проходити через процедури Москви для отримання дозволу на проходження протокою. Міністерство транспорту Росії періодично закривало доступ усім українським суднам після липневого наказу 2017 року, який дозволяє Росії протягом певного періоду часу забороняти доступ в Азовське море будь-яким суднам, крім російських військових кораблів. Згідно з цим, Росія перекривала доступ 27-29 серпня та 11-13 жовтня минулого року. (Посилює проблеми України також конструкція мосту, яка є занадто низькою для суден Panamax, на частку яких у 2016 році припадало близько 23% усього судноплавства в цьому районі, — прим. автора.)

У результаті вантажопотік з Маріуполя було скорочено на 27% — з понад 8,9 млн тонн у 2015 році до 6,5 млн тонн у 2017 році, а з Бердянська — на 47%, з 4,5 млн тонн у 2015 році до тільки 2,4 млн тонн у 2017 році. До конфлікту в Україні вантажопотік був значно вищим: тільки в 2013 році через Маріуполь провозили 15 млн тонн вантажів.

Останніми місяцями Росія обірвала ще більше вантажних перевезень з України, зупинивши 148 суден, що вирушають до українських портів у період з травня по середину липня, повідомив міністр інфраструктури України Володимир Омелян. Загалом дії Росії обходяться Україні в 20-40 млн дол. щорічно, і хоча вони ще не призвели до дефіциту поставок, у майбутньому витрати може бути збільшено. У відповідь Порошенко звинуватив Росію в порушенні міжнародного права, що спонукало Україну на додаток до більш широкого розгортання військово-морських сил у цьому районі подати проти Москви позови до міжнародних арбітражних судів.

Море між Сходом і Заходом

Нарощування військової потужності й зростання напруженості між Росією та Україною на морі відбуваються на тлі ширшого протистояння між Москвою і Заходом за саму Україну. Сполучені Штати і Європейський Союз продовжили та посилили санкції проти Росії через конфлікт в Україні. Водночас різні сторони конфлікту не змогли домогтися прогресу в переговорах щодо миротворчих сил ООН на Донеччині через розбіжності між Росією і Заходом з приводу їхніх цілей і меж повноважень.

Новини за темою

Тим часом інтенсивність бойових дій на сході України зросла після вбивства в кінці серпня донецького лідера Олександра Захарченка — інциденту, який порушив угоду про припинення вогню, укладеного, щоб відзначити початок навчального року. Після вбивства Захарченка Росія заявила, що більше не має планів зустрітися найближчим часом у форматі "нормандської четвірки" — групи, яка об'єднує Росію, Україну, Німеччину і Францію в межах ширшого політичного компоненту переговорів. Утім, Москва підтвердила, що не буде повністю відмовлятися від Мінського процесу — кон'юнктурної складової переговорів з участю Росії, України і Заходу.

Тим часом Україна переглядає або розриває багато договорів з Росією, переслідуючи довгострокову мету розриву своїх зв'язків із Москвою. Перший кроком, як заявив міністр закордонних справ Павло Клімкін, Київ планує вийти з угоди про використання Азовського моря.

Вихід на сцену Вашингтона?

Як і у випадку конфлікту на сході України, позиція США з питання підтримки України в нарощуванні нею сил на Азовському морі буде мати вирішальне значення в урегулюванні напруженості, що зростає, в українському конфлікті. Після Євромайдану Сполучені Штати наростили обсяги допомоги Україні в галузі безпеки, забезпечивши летальною зброєю, зокрема протитанковими ракетними комплексами "Джавелін", а також взяли участь у спільних зі східноєвропейським союзником військових навчаннях. Держдепартамент США засудив передбачуване "переслідування Росією міжнародного судноплавства" на Азовському морі, тоді як прес-секретар департаменту Гізер Ноєрт звинуватила Росію в спробі дестабілізувати Україну шляхом створення перешкод торговельним кораблям. На цьому тлі спецпосланець США в Україні Курт Волкер минулого тижня відвідав Київ і заявив, що Вашингтон розглядає можливість відправити більшу кількість летальної зброї, хоча поки не зрозуміло, чи матиме така зброя прямий зв'язок з Азовським морем.

Новини за темою

Урешті-решт, однак, у короткостроковій перспективі Сполучені Штати мало що можуть реально зробити щодо ВМС України, тому що вони просто занадто слабкі порівняно зі своїм російським колегою. Вашингтон, як і Брюссель, потенційно міг би допомогти Києву іншими засобами - через надання фінансової допомоги або портових інвестицій, що допомогло б компенсувати Україні частину своїх втрат. Як альтернатива, якщо Сполучені Штати вирішать продемонструвати свою підтримку Україні відчутніше, наприклад, відправивши військово-морські судна для відвідування азовських портів країни, це здатне змінити характер конфлікту.

Так само, як зростає ризик ескалації сухопутного конфлікту на сході України, у міру розгортання військово-морських сил на Азовському морі збільшується і потенційна можливість морських зіткнень між Києвом і Москвою. Оскільки Україну дратують обмеження, які Росія наклала на її судноплавство, питання про використання моря будуть вимальовуватися у світлі ширшого протистояння між Кремлем і Заходом за Україну, особливо коли Вашингтон розмірковує про те, чи варто більш рішуче вступати у конфлікт на боці Києва.

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>